Aktuality
   

Rozhovor pre Hospodárske noviny, 22. 1. 2007

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2007 | Rozhovor pre Hospodárske noviny, 22. 1. 2007

HN:Vláda Roberta Fica má za sebou pol rok vládnutia. Z vašej strany zatiaľ na jej adresu nezaznel výraznejší kritický hlas. Ste s ňou spokojný?

Vzhľadom na kritiku vlády už pri jej samotnom zostavení a obavy z nedozerných negatívnych následkov zo zahraničia, môžem jednoznačne povedať - som spokojný. Nič z toho sa nenaplnilo. Vláda si plní program, napĺňa predstavy v sociálnej oblasti, pokračuje v začatých reformách a prehodnocuje ich negatívne dopady. Výsledky sa však dnes, po šiestich mesiacoch, jednoznačne posudzovať ešte nedajú.

HN: Skutočne nie je nič, čo by vás zaskočilo?

Nie. Vláda neurobila žiaden prešľap a nie je ani negatívne posudzovaná v rámci zahraničnej politiky. Ani zo strany EÚ či NATO, ani z V4. Určite dochádza k diskusii o aj o otázkach našich vojsk v zahraničí. Ukazuje sa, že sme sa postavili veľmi racionálne k tejto otázke a som presvedčený, že budeme napínať predstavy, ktoré sa od nás očakávajú.

HN: Voči bývalej vláde ste boli podstatne kritickejší. Nie je za vaším terajším zmierlivým tónom fakt, že vás v prezidentskej kampani podporoval tak Smer-SD, ako aj SNS?

Určite nie. Ich podpora je všeobecne známa a nebudem ju popierať. Máme však pritom podobný program, videnie aj sociálne cítenie. Na druhej strane nie je pravda, že som minulú vládu len kritizoval. Od začiatku som hovoril aj o odvahe a dynamike prístupu k reformám, za čo si bývalá vláda zaslúži pochvalu. Ale kritizoval som, že nebrala do úvahy širokú diskusiu o možných dopadoch. A nakoniec, kritizoval som už aj novú vládu. Napríklad za niektoré nominácie, alebo pokiaľ išlo o možné preskupovanie našich vojsk v rámci mierových misií. Povedal som svoj názor aj v otázkach ciest premiéra. Tvrdo som sa postavil proti jednostrannému rozhodnutiu, keď parlament prijal deklaráciu proti extrémizmu.

HN: Prečo hovoríte, že zo zahraničia nezaznieva žiadna kritika, keď eurosocialisti pozastavili Smeru-SD pre koalíciu s SNS členstvo? Dnes zase tlmočia svoje obavy z plánovaných zahraničných ciest Roberta Fica do Líbye či Venezuely...

Rozhodnutie eurosocialistov je rozhodnutím straníckeho zoskupenia, ktoré nemá dopad na slovenskú ekonomiku alebo zahraničnú politiku. Myslím si, že je postavené na trochu demagogických názoroch bez reálneho zhodnotenia situácie. Pri stretnutiach s mojimi zahraničnými partnermi som ani raz nezaznamenal ani zmienku, ktorá by spochybňovala postavenie Slovenska v zahraničí či jeho akceptáciu.

HN: A čo premiérové cesty do krajín, ktoré majú problém s demokraciou? To už asi problém je?!

Bolo dobre, že sa o tom diskutovalo. Už som sa vyjadril, že bude potrebné viac koordinovať zahraničnú politiku. S premiéram som o tom v piatok hovoril a myslím si, že sme sa na tom aj zhodli. Ja nevidím nič zlé na tom, ak sa pôjde aj do krajín, ktoré nie sú členmi EÚ a NATO, ale z hľadiska možnej úspešnej ekonomickej a hospodárskej spolupráce by oživenie takýchto vzťahov mohlo priniesť konkrétne výsledky. Určite však o tom treba diskutovať a zvážiť, ktoré z takýchto návštev budú pre nás prínosom a ktoré by mohli vyvolávať skôr otázniky. Pravdou však je, že sa práve ekonomická dimenzia našej zahraničnej politiky v ostatnom čase zanedbávala, a to by sa malo zmeniť.

HN: Vy by ste tam cestovali?

Momentálne nie. V budúcnosti sa možno otvorí priestor na prehodnotenie postoja či vzájomných vzťahov.

HN: Chválite vládu za jej doterajšiu prácu. Druhá vec je však stabilita vládnej koalície. Ako najväčší problém sa javí Vladimír Mečiar. Môže ohroziť koalíciu?

Prezident nemá hodnotiť koalíciu a ich zmluvu. Vzťahy si musia vyriešiť sami. Schválili si vládny program aj rozpočet. V ich záujme je, aby nezostali vo vláde len tieto štyri roky.

HN: Nemyslíte si, že vzájomný súboj koaličných strán o mocenské teritórium je na škodu celej spoločnosti?

Určite. To si musia uvedomiť všetci traja lídri. Každý z nich má vlastnú predstavu, ako svoju stranu udržať vo vedení štátu a ako ju zadefinovať vo vláde. Ale myslím si, že už si politické a mocenské teritóriá určili.

HN: Poznáte Vladimíra Mečiara. Čo môže od neho Robert Fico a nakoniec aj Ján Slota ešte očakávať?

Posledné preferencie strán a dôveryhodnosť lídrov jednoznačne potvrdili premiéra Roberta Fica ako najsilnejšieho slovenského politika. Od toho môže odvíjať svoje postavenie na čele svojej strany, vlády aj koalície. Som presvedčený, že do budúcnosti sa bude viac prejavovať sila vlády ako sila Koaličnej rady.

HN: Veríte, že vládna koalícia vydrží do konca volebného obdobia?

Áno. Ale nebudem to ani ja, ani žiaden politológ či politik, kto povie - bude to takto. To povie volič, či koalícia naplnila predvolebné predstavy a sľuby, ktoré mu dala.

HN: Parlament by mal onedlho zvoliť posledného kandidáta na ústavného sudcu. Máte už predstavu, koho zo zoznamu kandidátov vyberiete?

Schválený zoznam kandidátov mi nedáva veľkú možnosť. Viem, že nemôžem vyhovieť všetkým - buď bude nespokojná opozícia, koalícia, alebo nezávislé inštitúcie, ktoré navrhli vlastných kandidátov. Budem vyberať podľa svojho presvedčenia, podľa kvalít jednotlivých kandidátov aj podľa ich morálnych vlastností.

HN: Nájdete v zozname deväť mien, za ktorými si budete stáť?

Nemôžem ich rozdeliť na deväť dobrých a deväť zlých. Som presvedčený, že NR SR mi v tom najlepšom úmysle predloží odborníkov, ktorí môžu z každej stránky vykonávať funkciu sudcu Ústavného súdu.

HN: Už dlhšie viete, že v zozname je aj minister spravodlivosti Štefan Harabin. Je medzi vašimi "vyvolenými"?

O menách nechcem hovoriť. Svoju predstavu už mám. Tých ľudí poznám, aj ich odbornosť. Ale viac nebudem hovoriť. Pokiaľ ide o ministra Harabina, považujem ho za odborníka, je dobrým sudcom.

HN: Na ktorej pozícii bude podľa vás užitočnejší - na ministerstve spravodlivosti alebo na Ústavnom súde SR?

Platí, čo som povedal.

HN: V posledných dňoch v médiách opäť rezonovalo meno arcibiskupa Jána Sokola. Jednak v súvislosti s jeho výrokmi o vojnovom slovenskom štáte, jednak pre jeho údajnú spoluprácu s komunistickou tajnou políciou. Nemyslíte si, že cirkev by sa mala s obidvomi týmito témami konečne vyrovnať?

Jej vecou cirkvi, či sa rozhodne jednoznačne vyjadriť sa k týmto otázkam, alebo má dôvody, prečo tak neurobí. Pokiaľ ide o vyjadrenia arcibiskupa Sokola, nepovažujem ich za šťastné. Na slovenský štát sa však nedá pozerať len negatívne. Ak by nebol slovenský štát, možno by dnes nebolo ani Slovensko. Ale iné je štát a iné je štátny režim. To, že sme boli satelitom fašistického
Nemecka, je historický fakt a škvrna na slovenskom štáte.

HN: Nemyslíte si, že u nás chýba vôľa s vyrovnaním sa aj s komunistickou ŠtB?

Nie. Máme predsa Ústav pamäti národa. Otázkou však je, do akej miery dokážeme tento problém riešiť zodpovedne a tak, aby sme niekomu neukrivdili.

HN: Črtá sa fúzia vašej materskej strany HZD s SNS. Robíte niečo pre to, aby HZD malo v rámci SNS lepšiu pozíciu, ľudia z HZD sa dostali na dôležité posty?

Nie som výkonným členom HZD a o možnej fúzii som sa dozvedel z tlače. Doteraz som o tom s nikým nehovoril. Nikto ani nemá povinnosť so mnou hovoriť. Ak však bude chcieť niekto so mnou konzultovať, nebudem sa brániť.

HN: Ste čestným predsedom HZD, ak by ste dostali podobnú ponuku vo "sfúzovanom" subjekte, prijali by ste ju?

Ak by strana prestala samostatne fungovať, moje čestné predsedníctvo by sa skončilo.

HN: O dva a pol roka budú prezidentské voľby. Budete opäť kandidovať?

To dnes ešte neviem povedať. Budem sa rozhodovať podľa vôle občana.

HN: Dnes patríte k najpopulárnejším politikom. Strany, ktoré vás podporovali, dosahujú rekordné preferencie. Máte dobrú východiskovú pozíciu...

Predvolebná kampaň a voľby sú niečo iné ako preferencie počas obdobia. A viete, dajú sa vytvoriť aj mediálni kandidáti - médiá dokážu niekedy vyprodukovať veľmi silného kandidáta.

HN: Viete o niekom takom?

V kuloároch sa hovorí všeličo, ale nezaoberám sa tým.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]