Prezident SR Ivan Gašparovič prijal slovinského premiéra
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal predsedu vlády Slovinskej republiky Boruta Pahora. Na úvod stretnutia náš najvyšší predstaviteľ vyhlásil, že „slovensko-slovinské vzťahy sú priateľské a naše postoje voči európskej a svetovej politike sú veľmi blízke.“ Prezident SR zdôraznil, že Slovensko a Slovinsko by mohli rozvinúť aj spoločné investície v tretích krajinách.
Partneri sa v diskusii dotkli aj súčasnej hospodárskej krízy a jej dopadoch na obe krajiny. Prezident Ivan Gašparovič označil za pozitívum prílev nových investícií, ktoré môžu prispieť k oživeniu ekonomiky. Považuje tiež za dôležité, aby krízu neriešili krajiny samostatne, a aby sa na protikrízových opatreniach aktívne podieľala aj Európska únia.
Prezident Ivan Gašparovič na stretnutí ocenil úroveň spolupráce Slovenska a Slovinska v oblasti školstva a kultúry. Dôkazom toho je aj zvýšený záujem o štúdium slovenčiny na univerzite v Ľubľane a naopak – záujem o štúdium slovinského jazyka na Slovensku, čo svedčí o blízkosti našich národov.
Slovinský premiér Borut Pahor na stretnutí konštatoval, že po vstupe krajiny do eurozóny sa oba štáty nachádzajú v rámci únie v rovnakom postavení a naša spolupráca má stúpajúcu úroveň. „Kríza je veľmi rozsiahla a hlboká. Slovinsko i Slovensko si s dopadmi krízy neporadia sami, pretože sú závislé od vývoja svetových ekonomík,“ konštatoval slovinský premiér.
Slovinská vláda sa podľa jeho slov usiluje o zachovanie konkurencieschopnosti slovinských podnikov a udržanie zamestnanosti. Počas doterajšieho pôsobenia schválila vláda pod vedením Boruta Pahora už dva balíky protikrízových opatrení. Vzostup amerických akcií v ostatných týždňoch možno podľa slovinského premiéra označiť za pozitívny signál.
Prezident Ivan Gašparovič v rozhovore konštatoval: „Aj napriek prechodu slovenskej ekonomiky do recesie je potešiteľná naša nízka zadlženosť, ktorú treba udržať.“ Slovenská vláda podľa nášho najvyššieho predstaviteľa bude musieť hľadať ďalšie cesty ako pomôcť podnikateľom. „Kríza nám ukázala, že treba prehodnotiť funkcie štátu. Štát by mal oveľa viac plniť kontrolné a regulačné úlohy vo vzťahu k voľnému trhu,“ uviedol slovenský prezident. Zaujímal sa tiež o názor slovinského premiéra na rozširovanie Európskej únie i o vzťahy so susedným Chorvátskom.
Borut Pahor konštatoval, že vzájomný slovinsko-chorvátsky dialóg dlho chýbal. V ostatnom období sa však rozhovory obnovili a Slovinsko podporilo vstup chorvátska do NATO. Budúcnosť bude podľa slovinského premiéra závisieť od ochoty chorvátskej strany dohodnúť sa na vyriešení sporných otázok a povolení prístupu Slovinska na otvorené more.