Prezident SR rokoval s maďarským premiérom Viktorom Orbánom
Predseda vlády maďarskej republiky Viktor Orbán pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Na Úrade vlády SR predsedovia vlád oboch krajín podpíšu dohodu o severo – južnom plynovodnom prepojení.
Návštevu začal Viktor Orbán stretnutím s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Ten za začiatok rokovania vyjadril potešenie, že krátko po návšteve maďarského prezidenta Pála Schmitta zavítal na Slovensko aj maďarský premiér. „Takýmito stretnutiami vysielame skutočne dobrý signál o tom, že chceme spolu konzultovať a rokovať.“
Prezident Ivan Gašparovič vyjadril rovnako potešenie zo zhody so svojím maďarským partnerom Schmittom na nevyhnutnosť pohľadu do budúcnosti našich národov v zjednotenej Európe. „Nemali by sme sa vracať v našich vzťahoch do histórie a riadiť sa len čisto etnicky, „ podčiarkol náš najvyšší predstaviteľ. „Zmluva o dobrom susedstve a spolupráci medzi Slovenskom a Maďarskom je dobrou zmluvou a mali by sme vychádzať z jej princípov ,“ apelovala na stretnutí hlava štátu.
O tom, že naše vzťahy sú pozitívne, svedčí aj kvalita ekonomickej spolupráce a obchodnej výmeny na úrovni viac ako 4,5 mld .€. “Teší ma, že dnes s premiérkou Slovenskej republiky podpíšete dohodu o spoločnom severo-južnom plynovodnom prepojení,“ konštatoval prezident. Ako dodal, treba dokončiť aj cestné prepojenie Košice- Miškovec, ako aj mosty cez rieku Ipeľ.
Ivan Gašparovič na stretnutí s Viktorom Oorbánom zopakoval, že Slovenská republika vyjadruje „absolútnu podporu maďarskému predsedníctvu EÚ, pretože ak by vaše predsedníctvo bolo neúspešné, bol by to i náš neúspech a naopak- váš úspech bude aj naším úspechom.“ Nakoľko po Maďarskej republike preberá predsedníctvo v Rade EÚ Poľsko, podľa Ivana Gašparoviča „tento rok bude rokom stredoeurópskeho regiónu a Vyšehradskej štvorky."
Viktor Orbán na stretnutí s hlavou štátu súhlasil s tónom akým Ivan Gašparovič začal rokovanie v Prezidentskom paláci. „Sú problémy, ktoré by sme riešili odlišným spôsobom, ale súhlasím , aby ich riešili spoločné medzivládne odborné komisie,“ uviedol Orbán. Dodal, že bude rád, ak slovensko-maďarské vzťahy budú čerpať zo spoločných úspechov. „Potrebujeme viac hospodárskych úspechov, potrebujeme zlepšiť diaľničné prepojenie, potrebujeme zlepšiť cezhraničnú spoluprácu a potrebujeme vytvoriť viac nových pracovných miest,“ zdôraznil maďarský premiér.
Ivan Gašparovič reagoval tým, že „iba pozitívna spolupráca vedie k úspechu. My, na Slovensku máme pozitívny vzťah ku všetkým trinástim národnostným menšinám. Menšiny so svojou kultúrou, jazykom obohacujú celú našu slovenskú spoločnosť."
Slovenský prezident uistil maďarského premiéra o tom, že slovenský zákon o štátnom jazyku v nijakom prípade neohrozuje používanie maďarského jazyka príslušníkmi národnostnej menšiny a ani nijako nepostihuje fyzické osoby. Jazykový zákon podľa Ivana Gašparoviča nesleduje obmedzenie maďarčiny, ale naopak, požaduje dvojjazyčnosť, teda informácie aj v štátnom jazyku.
Viktor Orbán na stretnutí s hlavou štátu na menšinovú tému zdôraznil: „My v Maďarsku považujeme slovenskú menšinu za rovnocennú súčasť našej spoločnosti so všetkými občianskymi právami.“
Prezident Slovenskej republiky sa so svojím maďarským hosťom zhováral aj o spolupráci našich štátov v rámci Vyšehradskej skupiny. Toto regionálne zoskupenie je podľa Ivana Gašparoviča výbornou platformou pre uplatňovanie stredoeurópskych záujmov v rámci Európskej únie.
Po stretnutí Viktora Orbána s hlavou štátu pokračoval maďarský premiér rokovaním s premiérkou Ivetou Radičovou. Témou spoločného rozhovoru sú bilaterálne vzťahy, aktuálne otázky európskej politiky v rámci predsedníctva Maďarska v Rade EÚ a predsedníctva SR vo V4, ako aj zintenzívňovanie cezhraničných slovensko – maďarských kontaktov a podpis dohody o severo – južnom plynovodnom prepojení.