Home | News | Press Department Archive | Year 2008
Generálny tajomník OSN na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky
28. január 2008
Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca prijal prezident Slovenskej republiky s manželkou Silviou Gašparovičovou generálneho tajomníka Organizácie spojených národov Ban Ki- Moona s manželkou, ktorý je na historicky prvej oficiálnej návšteve v Slovenskej republike.
Po skončení bilaterálnych rokovaní prezident Ivan Gašparovič ocenil skutočnosť, že generálny tajomník OSN prijal pozvanie na návštevu Slovenska. Podčiarkol tiež, že Slovenská republika ako zakladajúci člen OSN pripisuje kľúčový význam OSN v multilaterálnej diplomacii a cení si snahu Ban Ki- Moona o reformu OSN a jej prispôsobenie výzvam 21. storočia.
Diskutovali aj na aktuálne bezpečnostné témy, konkrétne o blízkovýchodnej téme, či o problematike Kosova. Za dôležité označil prezident SR vyhodnotenie postavenia a práce slovenských diplomatov v rámci služieb OSN, „ktoré pán generálny tajomník hodnotil veľmi vysoko. Chceme preto pre Slovensko využiť dôveru získanú v Bezpečnostnej rade OSN v ďalšom pôsobení OSN, kde kandidujeme do Rady pre ľudské práva na roky 2008 -2011. Kandidujeme taktiež do Hospodárskej a sociálnej rady OSN na roky 2010 -2012. Hovorili sme aj o možnosti zapojenia našich diplomatov do ostatných výborov a komisií i sekretariátu generálneho tajomníka OSN,“ povedal prezident SR.
Uviedol tiež, že slovenská strana chce venovať mimoriadne veľkú pozornosť najmä reforme bezpečnostného sektora. Partneri diskutovali aj o mierových misiách OSN a generálny tajomník OSN ocenil činnosť slovenských jednotiek UNICYP na Cypre a KFOR v Kosove.
Generálny tajomník OSN sa poďakoval za možnosť historicky prvej oficiálnej návštevy Slovenska. Z obsahu rozhovorov tlmočil rešpekt voči Slovenskej republike, ktorá sa v procese krátkeho vývoja svojej nezávislosti transformovala z pozície príjemcu pomoci na donora, „kde dnes Slovensko podporuje množstvo projektov pre rozvoj a pomoc v Ázii a na africkom kontinente. Skúsenosť, ktorú Slovensko nadobudlo, je veľmi dôležitá a môže byť veľmi dobre zúročená práve v úsilí OSN o zrýchlenie implementácie miléniových rozvojových cieľov. V Davose som predniesol iniciatívu zvolať stretnutie na vysokej úrovni. Malo by sa konať v septembri a pozval som aj pána prezidenta. Cieľom tohto stretnutia je získať politickú podporu pre túto veľmi dôležitú agendu OSN,“ uviedol Ban Ki-Moon.
Témou rokovania hlavy štátu a generálneho tajomníka bola podpora Slovenska pre kľúčové regionálne iniciatívy na Blízkom Východe a na Balkáne, konkrétne na Cypre a v Kosove. Partneri sa zhodli v otázke Kosova na obavách o súčasnú situáciu a dohodli sa na vzájomných konzultáciách a blízkych kontaktoch na túto citlivú tému.
„Moja hlavná priorita v tejto otázke bude ochrany ľudských životov a vyslancov OSN v tejto oblasti“, uviedol Ban Ki-Moon. Ubezpečil slovenskú stranu, že v záležitosti Kosova „prijme v správny čas správne kroky.“ Doplnil tiež, že je málo pravdepodobné, aby status quo v Kosove bol ďalej udržateľný.
Prezident Ivan Gašparovič považuje problematiku budúcnosti Kosova za veľmi dôležitú z pohľadu Európy. Je presvedčený, že objektívne spravodlivé rozhodnutie v Kosove nie je ľahké nájsť. Slovenská republika je podľa jeho slov proti akémukoľvek jednostrannému rozhodnutiu, ktoré by prehĺbilo riziko konfliktu v balkánskom regióne, ale nebude krajinou, ktorá by šla proti názoru Európskej únie.
V prípade nezávislosti Kosova nebude preberať iniciatívu na jeho uznanie. „ Rozhodnúť jednostranne o tom, či Kosovo bude samostatným štátom alebo nie, zdá sa, že je už isté. Väčší problém je v tom, čo potom, „povedal slovenský prezident v kontexte, či o svojom osude budú rozhodovať kosovskí Albánci, alebo srbskí Kosovci. Prezident SR považuje za dôležitý následný postoj Európy v rámci Rezolúcie BR OSN č. 1244.
Generálny tajomník OSN poďakoval Slovenskej republike za podporu pri riešení agendy reformy bezpečnostného sektora a vyjadril presvedčenie, že Slovensko bude naďalej prínosom pre OSN, že bude naďalej budovať na svojej skúsenosti, ktorú z ískalo ako nestály člen Bezpečnostnej rady OSN. |