Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič inicioval stretnutie s predsedom NR SR Pavlom Paškom a premiérom Robertom Ficom na margo neakceptovateľného a bezprecedentného konania opozície a niektorých médií v súvislosti s protestom autodopravcov a zavedením elektronického mýta.
Ivan Gašparovič po rokovaní vyhlásil, že jeho rozhodnutie zvolať rokovanie najvyšších ústavných činiteľov vyplynulo zo situácie, ktorú považuje za neprínosnú pre Slovensko a neprínosnú ani pre tých, ktorí túto situáciu vyvolali. Prezident v súvislosti s problematikou zavedenia elektronického mýta a následnými protestmi autodopravcov povedal, že tieto skutočnosti boli zdokumentované tak, aby sa mohla vyhodnotiť miera zavinení a porušení zákonov. Prezident vyjadril poľutovanie nad tým, že protesty autodopravcov sa realizovali v rozpore so zákonom. „Veľmi ma mrzelo, že som mohol zaznamenať doslova navádzanie na niečo, čo neprospieva stabilite tohto štátu, ani dobrému menu Slovenska. Preto hovorím, že by som bol rád, keby si všetci občania Slovenskej republiky sami dokázali vyhodnotiť situáciu bez toho, aby ich niekto navádzal na to, aby porušili zákon,“ povedal Ivan Gašparovič.
Zdôraznil tiež, že ešte začiatkom decembra minulého roka sa stretol s premiérom Ficom, aby rokovali o možnosti zníženia spotrebnej dane. Išlo o opatrenia, ktoré boli pripravené omnoho skôr ako ich opozícia a médiá interpretujú ako vyvolané protestmi autodopravcov.
Predseda vlády Robert Fico vyhlásil, že v prípade protestu autodopravcov išlo o zjavný prejav fenoménu, ktorý sa na Slovensku prejavoval už dávnejšie „v skrytej podobe. Dnes sa objavuje absolútne otvorene.“ V čase vypuknutia globálnej ekonomickej a finančnej krízy túto situáciu opozícia využívala ako argument typu: bolo by dobré keby svetová hospodárska kríza prevalcovala Slovensko, aby bolo tak zle ako sa len dá, aby konečne súčasná vláda padla a odišla z politickej scény.
Premiér pripomenul vydieranie opozície v prípade schvaľovania Lisabonskej zmluvy, pripomenul úspech vstupu Slovenska do Eurozóny ako aj priaznivé prognózy ekonomického vývoja Slovenska. Opozičné sily, nežičlivé voči terajšej vládnej zostave otvorenie prechádzajú k metódam podpory „všetkého , čo súvisí s porušovaním zákonov, chaosom, neporiadkom ako so spôsobom boja proti súčasnej vládnej alternatíve.“ Premiér vyzval opozíciu i médiá, aby používali len demokratické prostriedky komunikácie a i v prípade kritických výhrad namiesto nedemokratických a protizákonných krokov postavili reálnu politickú i ekonomickú alternatívu. Premiér vyslovil poľutovanie nad tým, že opozícia i médiá boli „smutné z toho, že aj za cenu vážnych ústupkov a finančných strát pre štátny rozpočet vláda ukončila protesty autodopravcov, ktoré boli nezákonné a ktoré poškodzovali celú Slovenskú republiku.“
Predseda parlamentu Pavol Paška sa vyjadril k petícii, ktorú mu doručili protestujúci autodopravcovia a zvlášť ku správaniu slovenskej politickej opozície a médií, ktoré navádzalo na porušovanie zákonov. Pavol Paška uviedol, že v najbližších dňoch vyhlási termín parlamentných volieb 2010 a vyjadril presvedčenie, že zostávajúci čas opozícia nepoužije na nedemokratické a nezákonné kroky, keď už nevie ponúknuť „reálnu hodnotovú programovú alternatívu.“