Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2013 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Výročnom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Bratislava 16. 4. 2013
Vážený pán predseda, vážení delegáti, milé dámy, vážení páni,
prijal som pozvanie na vaše výročné zhromaždenie delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Považujem ho za fórum na bilanciu i výmenu názorov a podnetov predstaviteľov hospodárskeho života, podnikateľov, obchodníkov a odborníkov z oblasti ekonomiky a podnikania. Osobitne teraz, keď všetci hľadáme spôsob, ako preklenúť problémy spôsobené dôsledkami krízy pre domácu ekonomiku.
Činnosť Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory si vážim, lebo ako reprezentant záujmov slovenskej podnikateľskej sféry má nezastupiteľnú úlohu pri formovaní a skvalitňovaní hospodárskej politiky štátu i podnikateľského prostredia na Slovensku. Ďakujem vám za prácu, ktorú ste počas uplynulého obdobia vykonali v prospech svojich členov i celej spoločnosti. Využívam zároveň túto príležitosť, aby som sa poďakoval vedeniu komory aj za pomoc a spoluprácu, ktorú dlhodobo preukazuje hlave štátu i Kancelárii prezidenta SR pri realizácii mojich zahranično-ekonomických aktivít.
Žijeme v zložitom období. Potreba sanácie verejných financií a vysoká miera nezamestnanosti dusia slovenskú ekonomiku a zhoršujú sociálnu situáciu obyvateľstva. Rok 2013 a pravdepodobne aj 2014 nebudú pre občanov SR z tohto pohľadu jednoduché.
Stabilné verejné financie, neprehlbovanie deficitu a zabránenie neprimeranému zadlžovaniu krajiny, ale aj zvýšenie efektívnosti verejného sektora považujem za kľúčové z pohľadu dobrého fungovania ekonomiky, kvality podnikateľského prostredia, udržania zamestnanosti a životnej úrovne občanov Slovenska.
V tejto zložitej situácii sa javí ako nevyhnutné urobiť zásadné kroky smerujúce k posilneniu ekonomického rastu. Mal by to však byť rast založený na reformách, reštrukturalizácii a zvyšovaní konkurencieschopnosti našej ekonomiky, ktorú považujem za základný predpoklad pre trvalý rast slovenského hospodárstva. Ak chce naša spoločnosť prosperovať a udržať si pozitívny rast ekonomiky i konkurencieschopnosti, je nevyhnutné podporovať a vytvárať stále lepšie a nové možnosti podnikania. Pre vládu je to imperatív doby! Je treba mať však na zreteli, že tieto snahy sú v súčasnosti limitované nevyhnutnosťou konsolidovať verejné financie, znižovať deficit a štátny dlh, spolu s riešením krízy eura a eurozóny. Rozvoj slovenskej ekonomiky v roku 2013 bude ovplyvňovať viacero vnútorných faktorov, najmä opatrenia vlády SR v oblasti znižovania rozpočtového deficitu. Niektoré z nich sú vnímané ako tie, ktoré zhoršujú podnikateľské prostredie, či už v oblasti daňovej a odvodovej alebo v pracovno-právnych otázkach vyjadrených v novelizovanom Zákonníku práce. Zodpovednú rozpočtovú politiku je však treba podporovať, lebo znižuje zadlžovanie krajiny a robí dostupnejšími a lacnejšími finančné zdroje. Tajomstvo úspešného postupu teda spočíva v rovnováhe prorastových nástrojov a zodpovednej rozpočtovej politiky.
Pre presadzovanie ekonomických a sociálnych reforiem je nevyhnutná politická rovnováha a stabilita, širší spoločenský konsenzus, predvídateľné ekonomické prostredie a naša angažovanosť v európskych štruktúrach. Snahu o ich napĺňanie som vždy podporoval a budem tak robiť aj naďalej. Oceňujem preto skutočnosť, že vláda SR, ktorá vzišla po parlamentných voľbách v roku 2012 sa snaží tieto atribúty napĺňať. Za pozitívum považujem aj skutočnosť, že aj organizácie zastupujúce podnikateľskú verejnosť na Slovensku, vrátane SOPK, akceptovali ponuku byť aktívnym účastníkom sociálneho dialógu a v rámci širšieho spoločenského konsenzu reagovali na výzvy, ktoré súčasný vývoj na Slovensku i vo svete prináša. V tomto kontexte vláde SR predložili svoje návrhy priorít a rozvojových impulzov pre ozdravenie ekonomiky SR.
Výrazný vplyv na vývoj slovenskej ekonomiky budú mať i vonkajšie faktory, najmä stagnujúci hospodársky rast krajín eurozóny a minimálny rast celej Európskej Únie. Euro bolo a zostáva veľkou výzvou pre slovenskú ekonomiku a akceleráciu jej rastu, znamená vyšší stupeň integrácie a súčasne aj prehlbovanie sa nášho zapojenia sa do globalizačných procesov. Pre Slovensko by bolo neakceptovateľné, aby sme boli vylúčení z rozhodovania o dôležitých veciach Európskej únie. Na strane druhej je dôležité, aby sa Slovenská republika, ako člen Európskej únie a eurozóny správala zodpovedne.
Viem, že slovenský podnikateľský sektor volá po ucelenej koncepcii skvalitňovania podnikateľského prostredia, zameranej predovšetkým na zlepšenie funkčnosti súdnictva a vymáhateľnosti práva, čo je nevyhnutnou podmienkou prosperujúcej ekonomiky. Štát je povinný vytvárať pre podnikanie vhodné podmienky a systematicky ho podporovať, pretože je zdrojom rastu hospodárstva krajiny, vytvárania pracovných miest a vytvárania bohatstva. To je jedna z podmienok napredovania spoločnosti a rastu životnej úrovne obyvateľov.
S uspokojením v tejto súvislosti vnímam prvé pozitívne správy, týkajúce sa vývoja v rozpočtovej politike štátu, podľa ktorých celkový rozpočtový strategický plán zníženia deficitu štátneho rozpočtu Slovenskej republiky pod úroveň 3 % HDP do konca roku 2013 možno považovať za vcelku reálny. Oceňujem skutočnosť, že vláda SR realizuje opatrenia, ktorými sa predišlo minuloročným problémom v daňovej oblasti a ktoré vtedy významným spôsobom ohrozili celkovú situáciu príjmov štátneho rozpočtu. Pozitívne je treba vnímať fakt, že vláda SR pripravuje kľúčový strategický materiál - Plán reforiem Slovenskej republiky, ktorý nadväzuje na vypracovanie koncepcie prorastových opatrení, koncepcie rozvoja vedy a techniky Slovenskej republiky a vypracovanie koncepcie hospodárskej politiky. Treba povedať, že základnou „červenou niťou“ hospodárskej politiky má byť odhadnuteľnosť zmien podnikateľského prostredia vo všetkých jeho aspektoch. Z tohto hľadiska sa séria reforiem musí týkať aj oblasti sociálnej politiky, politiky zamestnanosti, investičných stimulov, celkovej tvorby propodnikateľského prostredia a pokračujúceho projektu znižovania výdavkov štátnej správy.
Naliehavé je posilnenie konkurenčnej schopnosti SR a zmena kvality hospodárskeho rastu využívaním inovácií a zvyšovaním produktivity práce. Smerovanie k poznatkovej ekonomike sa musí stať pre Slovensko prioritou, pretože dnes patrí medzi najmenej inovačne výkonné krajiny.
Inovačná revolúcia, najmä obrovský prienik informačných a komunikačných technológií v spojení s otvoreným trhom vytvorili priestor na celosvetový globálny ekonomický rozvoj. Obrovský tlak na globálnu konkurenciu a vzájomnú závislosť umožnia prežiť iba tým, ktorí sa vedia prispôsobiť.
Vážení pán predseda, milé dámy, vážení páni,
využívam túto možnosť oceniť všetky kroky, ktoré Slovenská obchodná a priemyselná komora urobila pre zlepšenie a skvalitnenie podnikateľského prostredia v našej krajine. Snahy Komory považujem za veľmi prospešné, pretože väčšina z nich poukazuje na prekážky, ktoré bránia tomu, aby podnikanie na Slovensku bolo jednoduchšie a slobodnejšie.
Na záver vám želám veľa úspechov vo Vašich aktivitách, v podnikaní, aby sa Slovensko i Vaším pričinením zaradilo medzi príkladne prosperujúce a dynamicky sa rozvíjajúce ekonomiky. |