Prezident SR Ivan Gašparovič sa spolu so s prezidentom Malty George Abelom zúčastnili na slovensko-maltskom ekonomickom fóre na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
„Pred chvíľou sme s pánom prezidentom ukončili otvorené rokovanie. Náš prvý odkaz je, že v politickej sfére neexistujú žiadne závažné okolnosti, ktoré by bránili intenzívnejšiemu rozvoju našich hospodárskych vzťahov. Zhodli sme sa však v nutnosti posilniť ich obchodný aj investičný segment. Lebo zhruba 14 miliónov eur obchodného obratu za minulý rok a minimum investícií zďaleka neodrážajú naše reálne možnosti,“ konštatoval úvodom svojho vystúpenia pred slovenskými a maltskými podnikateľmi prezident SR. Ocenil, že medzi našimi krajinami existuje solídna zmluvno-právna základňa, ktorá je nastavenému pozitívnemu trendu oporou.
Ivan Gašparovič ďalej zdôraznil, že len dobrá spolupráca v rámci únie môže garantovať našim krajinám prosperitu. „Vidíme istú symboliku v tom, že sme pred desiatimi rokmi spoločne vstúpili do Európskej únie. Slovensko ani dnes tento krok neľutuje. Krajiny s obmedzeným domácim trhom a otvorenou ekonomikou, medzi ktoré Slovensko aj Malta patria, proste nemôžu čeliť globálnej ekonomickej ani európskej úverovej kríze sami,“ uviedol.
Podľa hlavy štátu je v súčasnosti mimoriadnou výzvou inovácia a orientácia na progresívne odvetvia. „Neviem si predstaviť, ako inak by sme mali čeliť výzvam, akými sú znižovanie nezamestnanosti najmä u mladých ľudí, vytváranie nových pracovných miest, rast ekonomiky. Dopredu sa už nedá ísť len starými vychodenými cestami. Preto sa snažme hľadať investície s pridanou hodnotou, prijímať opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia, výraznejšie podporiť vedy, prepojiť výskumu a vývoja, cieľavedomejšie pracovať s rozvojom cestovného ruchu,“ konštatoval prezident. Zároveň pozval maltské spoločnosti s progresívnymi projektmi k investovaniu na Slovensku, pretože naša krajina podľa jeho slov vie zahraničným investorom ponúknuť veľmi zaujímavé podmienky.
Ivan Gašparovič vo svojom vystúpení pripomenul, že Slovensko dnes patrí k významným výrobcom elektrotechnických produktov, ktoré sa stali spolu s automobilovým priemyslom lídrom slovenského hospodárskeho rozvoja. Výrobky spotrebnej elektrotechniky s vyššou pridanou hodnotou priniesli Slovensku prvé miesto vo výrobe televízorov na obyvateľa vo svete, rovnako tak vo výrobe osobných automobilov. Zdôraznil, že hospodársky pokrok za posledných dvadsať rokov umožňuje Slovensku investovať v zahraničí a spolu s inými štátmi aj v tretích krajinách.
Podľa hlavy štátu je Malta je pre nás dobrým príkladom rozvoja služieb všeobecne. „Ste mimoriadne úspešní v cestovnom ruchu. Počet slovenských turistov na maltských ostrovoch každoročne rastie. Radi by sme využili aj know-how Malty pre zatraktívnenie Slovenska ako turistickej destinácie,“ konštatoval. Pripomenul možnosti letnej i zimnej turistiky, množstvo historických a technických pamiatok, ako aj kúpeľných a relaxačných zariadení, ktoré Slovensko ponúka.
„Načrtol som len niekoľko oblastí, kde má naša spolupráca veľké šance. A našu osobitnú podporu. Viaceré z nich, napr. plánované infraštruktúrne projekty môžu byť spolufinancované z fondov Európskej únie, ktoré nie vždy dostatočne dokážeme využiť. Chce to však vytrvalejší a priebojnejší záujem z oboch strán. Možno sa niekedy bojíme s podnikaním v zahraničí začať z obáv istého rizika. Ale bez rizika sa dnes podnikať nedá,“ konštatoval záverom Ivan Gašparovič.
Podľa maltského prezidenta dva menšie európske štáty Malta a Slovensko majú čo ponúknuť svojim obchodným partnerom. "Na Malte máme silný finančný a bankový sektor, dôveryhodnosť a silné etické štandardy podnikania, čo nás predurčuje k spolupráci s našimi partnermi," zdôraznil pred podnikateľmi prezident George Abela. Ako dodal, Malta je obľúbenou destináciou cestovného ruchu pre mnohých Európanov vrátane Slovákov. Aj z týchto skúseností v oblasti turizmu môžu podľa neho čerpať aj ich slovenskí partneri.
"Zdieľame spoločné hodnoty demokracie a ľudských práv, a tie nám uľahčujú cestu k spoločnej hospodárskej spolupráci," pokračoval maltský prezident. Ako dodal, automobilový priemysel na Slovensku, produkcia elektroniky a informačné technológie sú ďalším z dôležitých potenciálnych segmentov vzájomnej ekonomickej spolupráce.