Aktuality
   

Rozhovor s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom o situácii v slovensko-maďarských vzťahoch, 9. 9. 2006

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2006 | Rozhovor s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom o situácii v slovensko-maďarských vzťahoch, 9. 9. 2006

Rozhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča pre Slovenský rozhlas 9. 9. 2006

Ondrej HOLIČ, hlásateľ:
"O napätí a problémoch v slovensko-maďarských vzťahoch sa v posledných týždňoch diskutovalo nielen na domácej, ale aj európskej politickej scéne. Prezidenta Slovenskej republiky Ivana GAŠPAROVIČA oslovil Maroš STANO."

Maroš STANO, redaktor:
"Pán prezident, myslíte si, že v tejto chvíli je na Slovensku národnostné napätie medzi Slovákmi a maďarskou menšinou?"
Ivan GAŠPAROVIČ:
"Nie. Vôbec si to nemyslím. Nič také tuná nie je. Sú tu určité extrémy, určité excesy, ktoré sú vyprovokované. Sú to jednotlivci alebo malé skupiny. V globále povedať, že Slovensko je v zlom vzťahu k Maďarsku, alebo že slovenskí občania slovenskej národnosti vedú boj proti občanom Slovenska maďarskej národnosti, ja si myslím, že to nemôže nikto povedať, pretože to nie je pravda. Treba si povedať aj otázku, do akej miery bol potrebné z výtržníctiev urobiť aféru, ktorá by mala zaujímať Európu, dokonca svet?"

M. STANO:
"Súhlasíte teda s názorom premiéra Róberta FICA, že to, čo v súčasnosti sa na Slovensku deje, akási politická hra najmä SMK, ktorá po 8 rokoch odišla do opozície? Alebo je na mieste ten argument, že Slovenská národná strana je vo vláde?"
I. GAŠPAROVIČ:
"Ja som nezaznamenal od vstupu Slovenskej národnej strany, aby došlo k situácii, ktorú provokuje tým, že chce vo vláde presadiť zákony, ktoré by poškodzovali národnostné menšiny. Opak je pravdou. Je to národná strana a je tak národná, ako je národné aj SMK. Strana sa jednoznačne pridala k programu vlády. Slovensko si uvedomilo, že je malé, chce si takéto výtržnosti, je potrebné okamžite eliminovať. Dôkazom je toho činnosť našej polície. Aj činnosť prokuratúry, že v týchto otázkach je nekompromisná a jednoznačná."

M. STANO:
"Súhlasíte s názorom šéfa diplomacie pán KUBIŠA, ktorý tvrdí, že proti Slovensku sa vedie akási diskreditačná kampaň?"
I. GAŠPAROVIČ:
"Ja súhlasím s pánom ministrom, že tento názor nevznikol len na základe toho, že tu existuje Slovenská národná strana, ale vznikol aj na základe existencie SMK. Pretože tieto dve politické strany sú rovnako na princípoch národných."

M. STANO:
"Kampaň musí niekto organizovať, niekto ju viesť. Vidíte za tým len Stranu maďarskej koalície?"
I. GAŠPAROVIČ:
"Nestavajte to takto, že kampaň niekto musí viesť a či len Stranu maďarskej koalície. Ak by som chcel hovoriť o konkrétnostiach vo vzťahu k novej vláde, tak by som skôr povedal, že súčasná opozícia nechcela akceptovať, že treba nechať určitý čas a kľud vláde, aby sa rozbehla, aby predložila svoj program, aby predložila svoj rozpočet, aby sme ju mohli kontrolovať, či to, čo prezentovala občanovi, plní. To sa u nás nestalo. A SMK tu bola veľmi agilná pri spochybňovaní tejto koalície a nielen na Slovensku, aj v zahraničí."

M. STANO:
"Pozrime sa na ten aktuálny prípad študentky Hedvigy MALINOVEJ. Označoval sa takpovediac za symbol fyzického násilia v súvislosti s tým národnostným napätím. Polícia tvrdí, že si prepadnutie študentka vymyslela. Vy ste právnik, vás presvedčili dôkazy, ktoré polícia predložila? Na základe ktorých to vyšetrovanie zastavila."
I. GAŠPAROVIČ:
"Aj keď som právnik a dokonca v oblasti trestného práva je moja odbornosť, nerád by som v tejto pozícii a postavení mojom do tohto problému takto vkročil. Bolo zasadnutie prezidentov višegrádskeho zoskupenia. Jednoznačne sme si povedali - je to otázka, ktorá nepatrí do rangu diskusií medzi prezidentmi. To je vec orgánov činných v trestnom konaní."

M. STANO:
"Aktuálna informácia znie - Hedviga MALINOVÁ, resp. jej právnik, podali sťažnosť proti zastaveniu vyšetrovania. Ak ju prokurátor odmietne, už exminister spravodlivosti hovoril, že študentka by mala čeliť obvineniu z krivej výpovede. Myslíte si, že by takýmto smerom bolo správne ísť, alebo to v mene takého politického národnostného zmieru to jednoducho už nechať tak?"
I. GAŠPAROVIČ:
"Myslíte, že práve v takomto prípade, ktorý zapríčiní situáciu, ktorá mohla vyvolať oveľa, oveľa väčšie následky, by mal ostať bez povšimnutia? Ja si myslím, že tu niečo také neexistuje, že tu je dokonca zákonná povinnosť orgánov činných v trestnom konaní, ak dôjde k naplneniu skutkovej podstaty, aby začali konať. A ak konanie tejto študentky naplnilo niektorú zo skutkových podstát, je to povinnosť orgánov činných v trestnom konaní. Do budúcnosti robiť niečo podobné, že sa urobí stretnutie s novinármi - obhajca a poškodená - no tak to študentke len poškodilo. Vystupovanie advokáta pána GÁLA bolo absolútne neprofesionálne a snáď si len urobil reklamu, že veľa klientov nebude mať v budúcnosti."

M. STANO:
"Marián KOTLEBA, šéf zakázanej Slovenskej pospolitosti, dokonca na čas skončil za mrežami. Na druhej strane šéf extrémistického hnutia 64 žúp László TOROCZKAI prišiel dokonca bez problémov demonštrovať do Bratislavy. Nemalo by podobne ako Slovensko zakročiť aj Maďarsko proti radikálom na svojom území?"
I. GAŠPAROVIČ:
"Národná rada Slovenskej republiky prijala rezolúciu, kde odsúdila netoleranciu. Z môjho pohľadu takéto rozhodnutie Národnej rady nebolo potrebné. V tomto prípade súhlasím s predstaviteľmi SDKÚ. Ak sme chceli prijať takúto rezolúciu, keďže ide o obojstranné výtržníctvo jak na maďarskej, tak na slovenskej strane, predsedovia národnej rady alebo predstavitelia štátu si mali sadnúť, urobiť spoločnú rezolúciu a v jeden deň a v jednu hodinu sme ju mali demonštratívne prijať. Takto je to len taká určitá politická deklarácia, ktorá nemusí zahŕňať práve to, čo potrebujeme."

M. STANO:
"László TOROCZKAI stál dokonca v popredí toho nočného útoku na verejnoprávnu televíziu v Budapešti, zúčastnil sa masových nepokojov. Nemáte pocit, že sa to dokonca Budapešti vypomstilo, že nezakročilo proti extrémistom?"
I. GAŠPAROVIČ:
"My sme sa v Čechách stretli v bilaterálnom rozhovore s pánom prezidentom Maďarskej republiky SÓLYOMOM. Dohodli sme sa ako prezidenti - vystúpime na univerzitách, na vysokých školách v jednej aj v druhej krajine. Ja som navrhol, aby sme hovorili ani nie tak o problémovej histórii, ale o realite, o súčasnosti a perspektíve obidvoch našich krajín v dobrých vzťahoch so všetkými krajinami a čo všetko je potrebné, aby sme my doma urobili. Vidím to skôr tak, ako taká voľná debata s mladými ľuďmi, ktorí možno ani nechápu niektoré podstaty histórie a nevedia si ani predstaviť obtiažnosti budovania nových vzťahov a obtiažnosti života aj v Európskej únii. Čiže tuto je - myslím - skôr taký pohľad, ktorý by možno aj štátnici na iných úrovniach mohli využiť."

M. STANO:
"Europoslankyňa za Smer Monika FLAŠÍKOVÁ-BEŇOVÁ vás vyzvala, že by ste mohli vystúpiť na pôde Európskeho parlamentu. Využijete takúto možnosť?"
I. GAŠPAROVIČ:
"Pani poslankyňa asi vie, aké je jej postavenie, aká je jej úloha v Európskom parlamente. Takže, ak dôjde k situácii, ktorú je potrebné, aby poslanci v Európskom parlamente obhajovali alebo kritizovali, tak na to je tam ona a nie prezident Slovenskej republiky. Za tie roky mojej politickej činnosti by som bol zlý politik, ak by som v takejto situácii a v takomto prípade utekal do Bruselu a chcel poslancom Európskeho parlamentu hovoriť, čo sa na Slovensku deje a čo sa nedeje. Ak tam pôjde pán maďarský prezident alebo premiér so svojou predstavou a bude potrebné, aby som na to reagoval, aby som tam prišiel, ale nie skôr ako oni."

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]