Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič podľa čl. 102 ods. 1 písm. h/ Ústavy Slovenskej republiky vymenoval osem rektorov vysokých škôl. Na slávnostnom akte bol prítomný aj podpredseda vlády SR a minister školstva Ján Mikolaj.
Rektorom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa stal Peter Bielik, rektorkou Žilinskej univerzity bude Tatiana Čorejová. Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave povedie Dana Farkašová, Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne povedie Ivan Kneppo, rektorkou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici bude na najbližšie funkčné obdobie Beata Kosová, rektorom Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave bude Jozef Matúš, rektorom Vysokej školy v Sládkovičove bude Karol Polák a rektorom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár.
Prezident Ivan Gašparovič v slávnostnom príhovore zablahoželal k dosiahnutiu týchto vysokých pozícií na vysokých školách a univerzitách. Zdôraznil, že pred novovymenovanými rektormi stojí neľahká skúška. „Aj z ľudskej dôstojnosti, príkladnosti, citlivosti, no najmä zo schopnosti riešiť aj takmer neriešiteľné. Viacerí nastupujete na rektorský post po prvý raz. Napriek tomu nepochybujem, že viete, čo vás čaká, „ povedal prezident. Podčiarkol, že sa podstatne zvyšuje ich doterajšia šírka i hĺbka zodpovednosti.
Ivan Gašparovič sa nevyhol ani kritickým slovám na adresu stavu slovenského vysokého školstva: „ Vážnych problémov v systéme vysokého školstva je viac ako dosť. Neraz dostávam napríklad otázku, či nemáme priveľa vysokoškolských profesorov. Magnificencie, podľa mňa, tým určujúcim je dobré meno a kvalita vysokej školy ako takej, teda i osobnosť rektora. Veď práve preto – na návrh akademického senátu – menuje rektorov prezident republiky. Menuje aj profesorov. Ale aj ja sa začínam pýtať, či medzi tými, ktorých som vymenoval (bolo ich vyše 500!), neboli aj takí, ktorí sa nimi stali najmä kvôli formálnej garancii predmetov, „ uviedol náš najvyšší predstaviteľ.
V príhovore pokračoval prezident slovami o tom, že forma je síce dôležitá, ale nezaručuje kvalitu obsahu. „ Nemôžeme zatvárať oči a tváriť sa, že je všetko v poriadku. Som presvedčený, že keby v školstve fungovali mechanizmy kontroly tak, ako majú, viaceré problémy by neexistovali, „ uviedla hlava štátu. Na margo celospoločenskej situácie prezident v príhovore pokračoval slovami o tom, že žijeme v náročnej, uponáhľanej dobe. Ľudia sú uzavretí, nevšímaví voči sebe, často bezuzdne netolerantní. Rozmáha sa agresivita, násilie, ba až brutalita. „Chcel by som preto zdôrazniť, aby ste docenili celospoločenský dosah vášho postavenia. Pestovali dobré medziľudské vzťahy a akceptovateľnú toleranciu na vašich pracoviskách. Ale aj vo vysokoškolskom študentskom živote, „ povedal Ivan Gašparovič novovymenovaným rektorom.
Za rektorov sa prihovoril Libor Vozár a vyslovil otázku, čo môže prospieť vysokým školám na Slovensku. Podľa jeho slov vysoké školy potrebujú tri veci: „Jasnú a čitateľnú dlhodobú stratégiu, do ktorej sa premietnu politické predstavy a očakávania spoločnosti a na ktorej môžu vysoké školy postaviť svoje smerovanie a ďalší rozvoj. Transparentné a spravodlivé súťaživé prostredie, ktoré nás, vysoké školy, bude nútiť do podávania excelentných výkonov vo vzdelávaní i vo vede. Dostatok finančných prostriedkov a dlhodobá stabilita vo financovaní, ktoré by na vysoké školy pôsobila motivačne, lebo bez peňazí sa kvalitné výsledky nedajú dosiahnuť, " zdôraznil prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár.