Home | News | Press Department Archive | Year 2012
Ivan Gašparovič vystúpil na konferencii -20 rokov Ústavy Slovenskej republiky
3. október 2012
Prezident Slovenskej republiky sa v Košiciach zúčastnil na medzinárodnej vedeckej konferencii venovanej najvyššiemu zákonu Slovenskej republiky – ústave. Konferencia sa konala pod názvom „ 20 rokov Ústavy Slovenskej republiky – I. ústavné dni.“
Na podujatí hlavu štátu privítala predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, košický primátor Richard Raši a dekanka právnickej fakulty UPJŠ Gabriela Dobrovičová.
Vstupný príhovor predniesol náš najvyšší ústavný činiteľ. Vrátil sa v ňom aj do čias, kedy sa tento dôležitý dokument pripravoval. „Pri každej vhodnej príležitosti, teda aj dnes s hrdosťou zdôrazňujem, že Ústava Slovenskej republiky, tak ako ju schválila Slovenská národná rada v roku 1992, zaujala v Európe, v jej politickej a právnej sústave dôstojné miesto. Dikcia Ústavy Slovenskej republiky pramení v deklaráciách, predstavách, túžbach i zápasoch slovenského národa o svoju národnú zvrchovanosť, o svoj štát. , „zdôraznil prezident.
V príhovore ďalej prezident SR pokračoval konfrontáciou globalizačných výziev, na ktoré musí reagovať aj naša spoločnosť.“Dá sa povedať, že svet ožíva. Bolo by to výborné, keby ožíval len a len pod vplyvom a v záujme pozitívnych, kultúrnych, mravne kreatívnych procesov a následkov. Nie je to tak vždy. Žiaľ, týka sa to aj Slovenskej republiky, slovenskej parlamentnej demokracie. Nie sme izolovaní. A či sa to niekomu páči alebo nie, musíme mnohé kritické pripomienky brať do úvahy a konfrontovať našu ústavnú úpravu s našou realitou, politickou a štátnou praxou, teda aj s postupmi, ktoré už neraz naštrbili rámec právneho usporiadania našich ústavných vzťahov,“ pokračoval Ivan Gašparovič.
Prezident SR dôrazne podotkol, že nie je zástancom tých, ktorí dogmaticky trvajú na nedotknuteľnosti ústavy, ústavných zákonov, resp. zákonodarstva všeobecne, ale nemôže akceptovať také postoje, ktoré neúspechy v politických rokovaniach, či neschopnosť riešiť otázky ekonomické, sociálne, kultúrne a iné občianske starosti zastierajú, a to aj tým, že ich riešia cez novelu ústavy.“Už neraz tak nekvalifikovaným spôsobom zasiahli do princípov a celkovej koncepcie demokratickej ústavy, ktorá má garantovať ústavnosť, zákonnosť právneho štátu, „ povedal.
Ivan Gašparovič konštatoval, že je prirodzené a logické, že po dvoch desiatkach rokov platnosti ústavy sa ukazuje potreba vedecky, teoreticky, nadstranícky, kriticky preskúmať súčasný ústavný stav. A konfrontovať ho s novými javmi a vzťahmi, procesmi, ktoré sa za obdobie existencie Slovenskej republiky a ústavy prejavili, prejavujú, alebo aj– absentujú. Ivan Gašparovič vyslovil názor, podľa ktorého pokiaľ ide o zasahovanie, vstupovanie ekonomiky do ďalších systémov, je nevyhnutné, aby sa odborný tím, zložený z ekonómov, právnikov a sociológov, začal témou pomenovaného prieniku zaoberať. „Potrebujeme totiž podnetnú vedeckú štúdiu, adekvátnu významu tohto rozsiahleho problému.“
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore tiež zdôraznil, že princíp fungovania našej ekonomiky, tak ako je definovaný v ústave, možno akceptovať aj v súčasnosti. Ale nemožno slepo obchádzať také základné orientácie ekonomiky, ktoré v ostatnom období preukazujú vážne nedostatky; chyby, aké sa vyskytujú v ekonomicko-trhovej, finančnej, daňovej, bankovej praxi. „ Áno, sú to zložité javy, žiaľ, obchádzajúce známe princípy slušnosti, mravnosti, ľuďmi požadovanej občianskej empatie a solidarity. Ak nebudeme predchádzať zlému ľudskému počínaniu, zapríčiníme tým koniec existencie spoločnosti, ktorej cieľom je dôstojný život pre každého. Tento cieľ však požaduje od nás zásadne väčšiu súvzťažnosť, súdržnosť, kooperáciu, než aké preukazujeme v každodennom konaní. Mimochodom, ide o tie princípy, ktoré garantujú aj stratégiu Slovenskej republiky. Mnohí spoluobčania sa čoraz nástojčivejšie dožadujú stratégie dlhodobejšej, kontinuálne formulovanej štátnej hospodárskej a sociálnej politiky. Jadro stratégie však musíme hľadať najmä v našej ústave.“
Podľa slov Ivana Gašparoviča by sa malo pri štátnej stratégii a jej uplatňovaní v ekonomike, hospodárstve, obchodných a finančných vzťahov i na trhoch dôsledne vychádzať z princípov ústavy a ducha ústavy. Av nadväznosti na túto pozíciu a jej ukotvenie v dlhodobej stratégii, aj z rešpektovania záväzných, multilaterálnych zmlúv, ktoré sme prijali ako člen Európskej únie.
V závere svojho vystúpenia na medzinárodnej vedeckej konferencii prezident Ivan Gašparovič zdôraznil jeho postoj k ústave a zákonodarstvu - Neodmieta legislatívne zásahy do ústavy a zákonodarstva vo všeobecnosti, ale vyzval, aby sa spoločnosť začala konečne zaoberať ekológiou duchovna, podstatou človeka, rodiny, rodu, národa, Európy, sveta! „ Ústava nám dáva na to značný priestor, ktorý nevyužívame. A mali by sme. Vyžaduje si to spoločenská prax i sociálno-kultúrna klíma, „ vyhlásil slovenský prezident.
Na konferencii potom odzneli príhovory predsedu NR SR Pavla Pašku, predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej, košického primátora Richarda Rašiho, dekanky právnickej fakulty UPJŠ Gabriely Dobrovičovej a ďalších odborníkov, ktorí sa na konferencii "20 rokov Ústavy Slovenskej republiky – I. ústavné dni“ zúčastnili. |