Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na prezentácii knihy „Drotárstvo – veľká kniha o slovenskom drotárstve“, Žilina 24. 11. 2010
Vážený pán predseda Žilinského samosprávneho kraja, vážený pán predseda Matice Slovenskej, vážení riaditelia Považského a Kysuckého múzea, milé dámy, vážení páni!
Ako človek, ktorý má dlhodobý a úprimný záujem o slovenskú ľudovú kultúru a ľudové umenie som rád, že máme k dispozícii takéto dielo. Veď drotárstvo je nielen obyčajné remeslo, nielen zamestnanie, je to ozajstný kultúrny fenomén, ktorý poznačil celú slovenskú kultúru, tak ľudovú ako aj národnú.
Mnohí slovenskí umelci, spisovatelia, výtvarníci, herci časť svojho umeleckého talentu využili na to, aby vytvorili z človeka - drotára osobnosť, predstaviteľa svetu známeho remesla, ktoré má svoje korene tu na Slovensku, v našich regiónoch, na Kysuciach, Považí a na Spiši. Prostredníctvom drotárov svet spoznával pracovitého slovenského človeka a prostredníctvom drotárov sa do slovenských regiónov obcí a miest dostávali informácie o živote v okolitých krajinách.
Mnohí autori spomínajú podnikateľské úspechy slovenských drotárov, či už v Rusku, Číne, na Kaukaze alebo v Amerike. Je to dôkaz, že usilovnosťou a poctivou prácou je možné dosiahnuť pozoruhodné výsledky.
Drotárstvo, ktorého dejiny na Slovensku ako jedinečného remesla a povolania prevyšujú 200 rokov je charakteristické prelínaním úžitkového a umeleckého stvárnenia výrobkov. Často dnes žasneme nad tým aké nádherné tvary možno prostredníctvom drôtu vykúzliť. A to aj na najjednoduchších úžitkových predmetoch z domácnosti.
Som rád, že práve Považské múzeum v Žiline sa dlhodobo venuje zberu, vedeckému a múzejnému spracovaniu i prezentácii tvorby drotárov. Zbierka, ktorá sa tu vytvorila je určite najväčšia a najzaujímavejšia svojho druhu.
Na svete je kniha, monografia, ktorá sa zrodila zo spolupráce troch inštitúcií – Matice slovenskej, Považského múzea v Žiline a Kysuckého múzea v Čadci. Poskytuje ucelený pohľad na dejiny a súčasnosť jednej významnej zložky nášho kultúrneho dedičstva. Drotárstvo bolo v minulosti zdrojom obživy pre celé obce a regióny, dnes je vítaným zdrojom inšpirácie pre výtvarníkov, šperkárov, dizajnérov, ktorým tento tradičný materiál je blízky.
Kniha bude slúžiť širokej odbornej i laickej verejnosti, ktorí majú záujem o poznanie dedičstva predkov a o to, ako sa toto dedičstvo rozvíjalo i môže naďalej rozvíjať. Moderná doba nemusí zavrhnúť prekonané remeselné technológie či výrobky, ktoré už stratili svoju funkčnosť. Práve naopak, prosperita je tam, kde sa darí nadväzovať modernými spôsobmi na tradičné technické, či umelecké hodnoty. |