Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slovensko-maltskom ekonomickom fóre Valletta, Malta 7. 9. 2011

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2011 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slovensko-maltskom ekonomickom fóre Valletta, Malta 7. 9. 2011

Vážený pán prezident Abela,
vážení predsedovia obchodných komôr,
dámy a páni!


Ďakujem organizátorom – Maltskej obchodnej komore a spoločnosti Malta Enterprise – za pozvanie i usporiadanie tohto ekonomického fóra. Viacerí ste si kvôli nemu skrátili svoje dovolenky, preto verím, že táto námaha nebude márna a bude impulzom k ďalšiemu posunu v slovensko-maltských ekonomických vzťahoch. Potrebovali sme takýto impulz, lebo naša hospodárska spolupráca v ostatných dvoch rokoch prešľapuje na mieste; jej objem okolo 10 miliónov eúr považujem za veľmi nízky.

Moje doterajšie stretnutia a rozhovory s pánom prezidentom, s predsedom vlády, ale aj s lídrom opozície, zhodne potvrdzujú, že Malta a Slovensko sú si veľmi dobre vedomí rizík, ktoré by – zvlášť v terajšej dobe turbulencií v eurozóne – prinieslo oslabenie európskej spolupráce, vrátane bilaterálnej. Jednoznačne sme konštatovali, že i napriek geografickej vzdialenosti Slovenska a Malty, patria naše krajiny k tým, ktoré sa môžu oprieť o vysoký stupeň vzájomnej politickej dôvery. Mrzí nás však to, že zatiaľ nevyužívame rozsiahly potenciál, ktorým disponujú naše ekonomiky. Predpokladám, že konkrétne čísla tu už zazneli v úvode tohto fóra.

Touto historicky prvou oficiálnou prezidentskou návštevou Maltskej republiky v ére samostatného Slovenska chcem poukázať na značný potenciál našej spolupráce. Slovensko a Malta majú veľa spoločného. V EÚ sme malé krajiny, ale sme situovaní do priesečníkov ekonomických i politických záujmov únie. Máme spoločnú menu euro, máme kvalitný ľudský potenciál, dobré podnikateľské prostredie i tradície. Máme podobné domáce i zahranično-politické priority, podobné predstavy ako riešiť súčasné problémy v Európskej únii. Je to veľmi dobrá báza pre spoluprácu.

Napriek tomu, že aj Slovensko po roku 2008 zasiahla globálna ekonomická kríza, ekonomickí analytici dnes považujú slovenskú ekonomiku za úspešnú. Hrubý domáci produkt v r. 2010 rástol medziročne o 4,5 percenta a dosiahol takmer 66 miliárd eúr. Iste má na tom zásluhu aj dávnejšie ozdravenie bánk, zmeny daňového systému, zavedenie úľav a podpora investorom. Uskutočnili sme dôležité ekonomické reformy. Už nie sme len lacnou pracovnou silou. Ale najdôležitejšou je skutočnosť, že občania prejavili mimoriadne pochopenie i sociálnu trpezlivosť pre transformáciu hospodárskeho i spoločenského života krajiny a dali politikom i podnikateľom čas. Dnes už právom očakávajú citlivú sociálnu reformu, novú zodpovednosť od politikov, podnikateľov i bankovej sféry. Lebo úspešné podnikanie je vítaným len vtedy, keď sú spokojní všetci jeho aktéri – podnikateľmi počnúc, cez bankárov až po zamestnancov a štát.

Vďaka dobrej geografickej polohe v strede Európy, v priamom centre európskych trhov a kvalifikovanej pracovnej sily, najmä v strojárskej výrobe, sa Slovensko stalo atraktívnym pre zahraničných investorov. Od nás je relatívne blízko kamkoľvek v Európe – do Viedne 40 minút autom, do Budapešti dve hodiny, do Prahy hodina letu, do Varšavy hodina a pol, do Moskvy dve a pol. Preto je dnes nosným pilierom slovenskej ekonomiky automobilový priemysel. Teší nás, že druhý dych chytá elektrotechnický priemysel. Možnosti pre spoluprácu vidíme v sektoroch s vyššou pridanou hodnotou, napr. v oblasti finančných služieb, kde Malta patrí k najúspešnejším lídrom. Máme záujem o inovácie. Uvítali by sme ich napr. v sektore informačných a komunikačných technológií, v elektrotechnickom a farmaceutickom priemysle, vo vzdelávaní a zdravotnej starostlivosti.

Osobitnú príležitosť v našich vzťahoch predstavuje turizmus. Slováci už dávnejšie objavili Maltu ako nádhernú turistickú a vzdelávaciu destináciu. Možno prišiel čas, aby aj Malťania objavili Slovensko, jeho rozmanitú a pestrú prírodu s nádhernými horami a hlbokými lesmi, ako stvorenými pre poľovanie. Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším počtom kúpeľných miest v strednej Európe. Účinok liečivých vôd využívajú kúpele na liečbu najrôznejších ochorení. Vnímajte teda toto vystúpenie aj ako pozvánku k návšteve našej krajiny a k investovaniu do nej.

Vážení priatelia,
na záver mi dovoľte vysloviť želanie, aby toto stretnutie prinieslo čo najviac vzájomného poznania a konkrétnych predstáv o spolupráci. Iste tomu napomôže aj spolupráca obchodných komôr, na ktorej sa dnes podpisom Memoranda dohodli ich predstavitelia. Osobné kontakty a poznanie podmienok priamo v krajine sa nedajú ničím nahradiť. Nech je toto stretnutie pre vás výzvou k návšteve Slovenska aj dobrým štartom pre budúcu spoluprácu. Slovensko má dobre pripravených a vzdelaných ľudí. S ich pomocou sme po rozdelení Československa dokázali prekonť veľké prekážky. Od rozvrátenej ekonomiky, ťažkého priemyslu, zdevastovaného poľnohospodárstva a vysokej nezamestnanosti sme sa prepracovali až k európskemu štandardu a k členstvu v EÚ, v NATO, v eurozóne i Schengenskom priestore.

Dnes máme vyspelý automobilový priemysel – vyrábame najviac áut na svete na obyvateľa, podobne sme pokročili v elektrotechnickom i chemickom priemysle. V súčasnosti už aj SR môže investovať v iných krajinách a tu je aj možnosť našej spolupráce na tretích trhoch. Som presvedčený, že táto schopnosť prekonávať prekážky nám pomôže prekonať aj nástrahy dlhovej a ekonomickej krízy. Napokon, o tom, že Slováci sú talentovaní a kreatívni ľudia, Vás môže presvedčiť tu v predsále aj výstava jedného z najvýznamnejších súčasných fotografov Slovenska so svetovým rénomé Filipa Kuliševa.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]