Aktuality
   

Rok 2006

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006

Prezident SR  zhodnotil druhý rok vo funkcii hlavy štátu

Prezident SR zhodnotil druhý rok vo funkcii hlavy štátu

15. jún 2006

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič pri príležitosti 2. výročia inaugurácie zhodnotil na tlačovej konferencii druhý rok na poste hlavy štátu. Na úvod tlačovej konferencie vyjadril úprimnú sústrasť rodine a pozostalým po predsedovi správnej rady Ústavu pamäti národa Jánovi Langošovi, ktorý dnes tragicky zahynul pri dopravnej nehode.

V hodnotení druhého roku funkcie pripomenul prezident Ivan Gašparovič hlavné princípy, ktorých dodržiavanie si predsavzal už pri nástupe na post hlavy štátu a to nadstraníckosť, nezasahovanie do politických sporov a úsilie o vytváranie konsenzuálneho prostredia vo vzťahu ústavných inštitúcií - vláda SR a NR SR, pôsobenie v intenciách národného myslenia a sociálneho cítenia, ako aj úsilie o vytváranie prostredia pozitívneho pre vnímanie zahraničím. Prezident Ivan Gašparovič konštatoval, že stanovené ciele sa mu podarilo naplniť, ako podľa vlastného úsudku, tak aj podľa reakcií obrovského počtu občanov, ktorí sa písomne obracajú na hlavu štátu. „Vytvoril som ovzdušie medzi vládou a parlamentom, ktoré bolo vždy v pozícii hľadania, ako riešiť problémy, ktoré na Slovensku vznikali. Myslím si, že aj politické krízy, ktoré vznikli v tomto volebnom období sa podarilo aj mojím prostredníctvom riešiť tak, aby sme nevyvolávali napätie medzi občanmi“.
Na margo tridsiatich zákonov vrátených prezidentom do parlamentu uviedol Ivan Gašparovič, že ich vrátil vždy iba pre dôvody, o ktorých bol presvedčený, že nie sú v zhode s ústavou, alebo inými zákonmi. Celkovo zhodnotil prezident spoluprácu Kancelárie prezidenta SR a NR SR ako dobrú.

Na tlačovej konferencii vyhodnotila aj pani Silvia Gašparovičová svoje charitatívne i vzdelávacie aktivity i aktivity nadácie “Vzdelanie a zdravie pre všetkých.“ Zdôraznila úspešné projekty, ktoré sa jej podarilo realizovať zakladaním ľudových akadémií a uplatnením ich absolventov v znevýhodnených regiónoch Slovenska. Druhý rok po boku hlavy štátu v role aktívnej prvej dámy charakterizovala ako „naplnený a úspešný“.

Aktivity prezidenta SR v zahranično-politickej oblasti
v období od 15. 6. 2005 do 15. 6. 2006

Zahraničné cesty

• Prezident SR absolvoval 13 zahraničných ciest,
z toho:
▪ 6 oficiálnych návštev (Svätá stolica, Slovinsko, Estónsko, Portugalsko,
Bulharsko, Bosna a Hercegovina)
▪ Summit členských štátov a 60. Valné zhromaždenie OSN
▪ Dva summity prezidentov regiónu strednej a východnej Európy (Záhreb, Varna)
▪ Summit prezidentov V4


Dôležité rokovania

• Rokoval s 21 hlavami štátov.
Medzi nimi s pápežom Benediktom XVI., prezidentmi Nemecka, Portugalska, Rakúska, Poľska, ČR, Maďarska, Mexika, luxemburským veľkovojvodom.

• Rokoval s ďalšími významnými predstaviteľmi krajín,
resp. medzinárodných inštitúcií.
Napr. s: predsedami parlamentu Rakúska, Bulharska, Estónska; viceprezidentkou Vietnamu, nemeckou spolkovou kancelárkou, predsedami vlád Číny, Slovinska, Chorvátska; predsedom Európskej komisie, komisárom Európskej komisie za SR, generálnym tajomníkom NATO.


Veľvyslanci

• Prijal poverovacie listiny od 31 mimoriadnych a splnomocnených
veľvyslancov pre SR.
Medzi nimi (v jeden deň – 23. 8. 2005) od veľvyslancov Ruskej federácie, USA a NSR.

• Odovzdal poverovacie listiny 10 veľvyslancom SR odchádzajúcim na svoje posty do zahraničia.


Korešpondencia

• Dostal 86 blahoprajných telegramov k štátnemu sviatku SR.
(Deň Ústavy + Výročie SNP).



Zaslal blahoželania a kondolencie a dostal poďakovania
za ne v počte 217.

• Prijal kondolencie k tragickej havárii slovenského vojenského lietadla od 28 hláv štátov.


Aktivity prezidenta SR na domácej scéne
v období od 15. 6. 2005 do 15. 6. 2006

Stretnutia

• V rámci priebežných pracovných stretnutí s ústavnými činiteľmi sa prezident SR stretol s jednotlivými členmi vlády SR Mikulášom Dzurindom, Pálom Csákym, Pavlom Ruskom, Jirkom Malchárkom, Martinom Fedorom, Martinom Padom, Ľudovítom Kaníkom, Ivetou Radičovou, Jurajom Liškom, Ivanom Miklošom.
• Pokračoval v tradícii stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov, novoročných prijatiach zástupcov diplomatického zboru, predstaviteľov registrovaných cirkví, odborových funkcionárov.
• Udržiaval intenzívnu komunikáciu s predstaviteľmi samospráv.
• Prijal predsedov 8 vyšších územných celkov krátko po ich zvolení a v prvom polroku 2006 navštívil všetky zastupiteľstvá samosprávnych krajov. Prijal tiež predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska.
• Prijal zástupcov veľkého počtu občianskych združení, ktoré vyvíjajú záslužnú spoločenskú činnosť, najmä v charitatívnej, vzdelávacej, sociálnej a kultúrnej oblasti, napr. zástupcov Slovenskej humanitnej rady, Hnutia kresťanských rodín, Slovenského Červeného kríža, Hasičského a záchranárskeho zboru, rómskych komunitných pracovníkov a mnohých iných organizácií.


Vymenovania

• Vymenoval nových členov vlády SR Jirka Malchárka, Ivetu Radičovú, Martina Fedora, Rudolfa Chmela, Martina Pada, Luciu Žitňanskú, Laszlóa Szigetiho
• Vymenoval 95 sudcov bez časového obmedzenia.
• Vymenoval 127 vysokoškolských profesorov a troch rektorov vysokých škôl.
• Vymenoval dvoch členov Regulačnej rady SR.


Pracovné výjazdy

• Prezident SR absolvoval 89 pracovných výjazdov do regiónov, navštívil všetky samosprávne kraje Slovenska.
Okrem orgánov samosprávnych krajov navštívil pri rozličných príležitostiach mnohé obce a mestá Slovenska, napríklad Levoču, Vranov nad Topľou, vysoké Tatry, Bardejov, Bratislavu-Staré mesto, Bojnice, Brezno, Šumiac, Závadku nad Hronom, Bratislavu-Petržalku, Zvolen, Púchov, Poltár, Humenné, Handlovú, Starú Turú, Senicu, Žilinu, Topoľčianky, Piešťany, Poprad, Kamienku, Šúrovce. Niektoré z týchto výjazdov mali symbolický charakter, napríklad odhalenie sochy Jozefa Miloslava Hurbana v Žiline, Pietna spomienka na Milana Rastislava Štefánika na Bradle, uctenie si obetí lavínového nešťastia v dolnej Lehote.




Výstavy

• V úsilí upútať záujem o rozvoj podnikania a investícií na Slovensku sa zúčastnil na otvorení viacerých výstav, napr. Otvorenie nového ročníka výstav Mladý tvorca 2006, Enviro, Gardenia, Bonsaj Slovakia, Stonekomplex a Domexpo na výstavisku Agrokomplex v Nitre, Strojárskeho veľtrhu v Nitre, Výstavy slovenského dizajnu alebo na otvorení Medzinárodnej výstavy obrannej techniky IDEB 2006 v priestoroch bratislavskej Incheby.
Popri týchto komerčných výstavách navštívil aj viaceré múzejné a galerijné výstavy.


Prejavy a vystúpenia

• Správa o stave republiky z 22. júna 2005, ďalej Vyhlásenie k 61. výročiu Slovenského národného povstania, prejav na slávnostnom otvorení akademického roka 2005/2006 na Slovenskej technickej univerzite, Vyhlásenie k 1. kolu regionálnych volieb, Novoročný príhovor, vystúpenie na Výročnom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a na XVI. Sneme Združenia miest a obcí Slovenska.

Štátne vyznamenania
• Pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky 1. septembra 2005 udelil prezident SR Ivan Gašparovič na Bratislavskom hrade štátne vyznamenania 15 osobnostiam, 1. januára 2006 pri príležitosti štátneho sviatku „Dňa vzniku Slovenskej republiky“20 osobnostiam.
Pán prezident mal potešenie prijať a oceniť rôzne osobnosti a dobrovoľníkov, napríklad študentské osobnosti Slovenska, úspešných riešiteľov medzinárodných predmetových olympiád, osobnosti Slovenského Červeného kríža alebo príslušníkov Dobrovoľnej požiarnej ochrany.


Mimoriadne stretnutia
• Rokovanie s lídrami parlamentných strán na riešenie vládnej krízy, ktorá vznikla odchodom ministrov za KDH z vlády SR.


Legislatíva a milosti
v období od 15. 6. 2005 do 15. 6. 2006

• Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky (ďalej len „ústava“) v období od 15. júna 2005 do 15. júna 2006 podpísal osem ústavných zákonov a 138 zákonov schválených Národnou radou Slovenskej republiky.

• V uvedenom období podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) ústavy prezident Slovenskej republiky vrátil Národnej rade Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie 9 zákonov (od začiatku výkonu funkcie vrátil 30 zákonov).


Dôvody vrátenia zákonov

Najčastejším dôvodom vrátenia zákonov boli pochybnosti prezidenta Slovenskej republiky o súlade niektorých ustanovení zákonov s niektorým článkom ústavy prípadne



s medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná (napríklad s Európskou chartou miestnej samosprávy).

Z hľadiska pochybností o súlade s ústavou išlo najmä o pochybnosti o súlade príslušného ustanovenia zákona s princípom právnej istoty (súčasť právneho štátu podľa čl. 1 ods. 1 prvej vety ústavy – v piatich zákonoch).

Ďalším dôvodom vrátenia zákonov boli rozpory medzi jednotlivými ustanoveniami schváleného zákona alebo rozpor ustanovenia schváleného zákona s iným zákonom (napríklad zákon o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa).

Prezident Slovenskej republiky v prípade neakceptovania pripomienok uplatnených v jeho rozhodnutiach o vrátení zákona po opätovnom prerokovaní zákonov Národnou radou Slovenskej republiky, využil právo nepodpísať zákon v súlade s čl. 87 ods. 3 ústavy u 7. zákonov.


Zoznam zákonov vrátených prezidentom Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnej rade Slovenskej republiky v období od 15. júna 2005 do 15. júna 2006

1. Zákon z 25. mája 2005o lesoch,
2. Zákon z 23. septembra 2005, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
3. Zákon z 28. októbra 2005, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení zákona č. 747/2004 Z. z. a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
4. Zákon z 9. novembra 2005 o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa,
5. Zákon zo 7. decembra 2005, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
6. Zákon z 13. decembra 2005, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých predpisov,
7. Zákon z 2. februára 2006, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov,
8. Zákon zo 16. marca 2006, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov,
9. Zákon z 19. apríla 2006, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 220/1996 Z. z. o reklame v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.



Žiadosti o milosť v období od 15. 6. 2005 do 15. 6. 2006


Prezident SR Ivan Gašparovič udelil v období od 15.6.2005 do 15.6.2006
• 6 individuálnych milostí
• zamietol 281 žiadostí
• celkový počet prijatých žiadostí o milosť - 366.
• Prezidentovi SR v svislosti s agendou milostí adresovali občania v uvedenom období 991 podaní.


Komunikácia prezidenta SR a Kancelárie prezidenta SR s občanmi
v období od 15. júna 2005 do 15. júna 2006

Prehľad podaní občanov
• Celkový počet vybavených podaní 4 444
• Z toho: v KP SR v Bratislave 3 311
• na pracovisku KP SR v Banskej Bystrici 538
• na pracovisku KP SR v Košiciach 595

Vyhodnotenie podaní občanov za obdobie 1. 6. 2005 – 31. 5. 2006

Občania i právnické osoby sa najčastejšie obracali na Kanceláriu prezidenta SR s problémami z nasledovných oblastí:

Občianskoprávna problematika

• Občania poukazovali na svoju nespokojnosť s riešením občianskoprávnych vzťahov. Najčastejšie sa sťažovali na zdĺhavosť konania na príslušných súdoch a pri susedských sporoch a sporoch z oblasti záväzkového práva.

Bytová problematika

• Podania občanov sa týkali najmä problémov pri získavaní bytov, hlavne pre mladé rodiny a pri získaní sociálnych bytov. Kritizovali najmä nedostatočnú podporu štátu pri výstavbe bytov, čo má za následok prenesenie finančného bremena výlučne na záujemcov, hlavne z radov mladých rodín, ktorých príjmy sú vo vzťahu s cenovými reláciami na trhu v jednoznačne nepriaznivom pomere.


Sociálna oblasť

• Občania vyjadrovali svoju nepokojnosť s existujúcimi sociálnymi zákonmi. Prevládala najmä kritika nízkeho dôchodkového zabezpečenia, nízke sociálne dávky, ako aj problematika mladých a dôchodcovských rodín z dôvodu nedostatku potrebných finančných prostriedkov, ktoré v mnohých rodinách nepostačujú na pokrytie základných životných potrieb.
Pod sociálnu oblasť spadajú aj podania občanov s kritikou na diskrimináciu vyplácania vdovských dôchodkov len občanom, ktorí ovdoveli po 1. 1. 2004.





Štátna správa

• Sťažnosti v kategórii štátnej správy smerovali na zdĺhavé vybavovanie a rozhodovanie vecne príslušných orgánov štátnej správy. Vyskytovalo sa aj veľa podaní s kritickými vyjadreniami na činnosť vlády v sociálnej politike obyvateľstva, zdravotníctve, školstva a kultúry.


Žiadosti o finančnú výpomoc

• Fyzické osoby odôvodňovali svoje žiadosti zlou sociálnou situáciou v rodinách, ktoré sa v mnohých prípadoch ocitajú až na pokraji biedy. Svoju neľahkú finančnú situáciu pripisovali občania realizovaným reformám. KP SR v spolupráci so sociálnymi oddeleniami na miestnych a obecných úradoch overuje opodstatnenosť žiadostí a šetrením sa neraz zistilo, že nie všetky žiadosti občanov boli opodstatnené, a niektorí občania chceli takto nadobudnúť ľahkou cestou finančné prostriedky. Právnické subjekty žiadali predovšetkým finančných prostriedkov na realizáciu rôznych projektov a spoločenských aktivít.


Činnosť prezidenta Slovenskej republiky ako hlavného veliteľa ozbrojených síl Slovenskej republiky v období od 15. 6. 2005 do 15. 6. 2006

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič aj v druhom roku výkonu svojich ústavných právomocí ako hlavný veliteľ ozbrojených síl Slovenskej republiky :
• pozýval na rokovania ministra obrany, náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky, veliteľov druhov vojsk,
• prijímal vojenských predstaviteľov cudzích štátov a predstaviteľov NATO,
• navštívil útvar a zariadenia ozbrojených síl Slovenskej republiky,
• riešil podania občanov a príslušníkov ozbrojených síl,
• prijímal občanov, príslušníkov odboja a príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky


• 15. 6. 2005 prezident Slovenskej republiky zapožičal bojovú zástavu Vojenskému útvaru 1103 Michalovce.

• 30. 6. 2005 prijal generálneho tajomníka NATO – Jaap De Hoop Schefera. Hlavnou témou stretnutia bola súčasná medzinárodná vojenskopolitická situácia, zhodnotenie pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v misiách NATO a perspektívy ďalšieho vývoja a smerovania NATO.

• 15. 7. 2005 prijal ministra obrany SR .Juraja Lišku. Išlo o pravidelné stretnutie, na ktorom sa prezident Slovenskej republiky zaujímal o aktuálne problémy rezortu ministerstva obrany.

• 19.7.2005 prijal gen. Richarda B Myersa, predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA. V rámci stretnutia preokovali pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl SR v misiách NATO (Irak, Afganistan) a perspektívy politického vývoja v týchto krajinách v súvislosti s ďalšou vojenskou prítomnosťou.





• 21.7.2005 prijal príslušníkov vojenského letectva na čele s veliteľom Vzdušných síl brig. gen. J. Baránkom. Témou rokovania bol stav vojenského letectva, príprava a výcvik pilotov a leteckého personálu a možné personálne dopady v súvislosti s pripravovaným zákonom o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky.

• 10.10.2005 prezident Slovenskej republiky prijal náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky, zástupcov Veliteľstva pozemných síl a Veliteľstva síl výcviku a podpory ozbrojených síl Slovenskej republiky. Cieľom stretnutia bolo informovať prezidenta Slovenskej republiky o činnosti jednotlivých veliteľstiev

• 6.12.2005 udelil kpt. Ing. Michalovi FORGÁCHOVI medailu „Za statočnosť“ za odvahu, ktorú preukázal v priamom bojovom nasadení v Iraku.

• 22.12.2005 bol na tradičnej predvianočnej návšteve Ministerstva obrany

• 20.1. 2006 prijal ministra obrany Juraja Lišku v súvislosti s leteckou katastrofou lietadla An 24 dňa 19. 1. 2006, pri ktorej zahynulo 42 príslušníkov ozbrojených síl SR. Prezident Slovenskej republiky poskytol tlačové vyhlásenie k tejto udalosti.

• 26.1.2006 sa zúčastnil na spoločnej rozlúčke s obeťami havárie vojenského lietadla v Prešove.

• 31.1.2006 sa zúčastnil na Ministerstve obrany SR na vyhodnotení výcvikového roka 2005 náčelníkom Generálneho štábu ozbrojených síl SR. Vo svojom vystúpení poukázal na dôležitosť reformy ozbrojených síl SR a na nedostatky, ktoré ju sprevádzajú

• 1.2.2006 prijal demisiu ministra obrany Juraja. Lišku a vymenoval nového ministra obrany Martina Fedora.


• 3. 5.2006 otvoril Medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB na výstavisku Incheba Bratislava.

• 6.5.2006 zúčastnil sa na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 87. výročia tragickej smrti gen. M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Prezident Slovenskej republiky položil k mohyle na Bradle veniec. V príhovore vyzdvihol význam tohto slovenského velikána.

• 12.5.2006 slávnostne odhalil pamätník Jozefa Miloslava Hurbana v Žiline.


• Dňa 10.6.2006 zúčastnil sa na 2. ročníku leteckého dňa Slovak Air Fest na letisku Sliač.

• 14.6.2006 bol prezident Slovenskej republiky na pracovnej ceste v Kosove. Navštívil príslušníkov slovenskej vojenskej jednotky KFOR. Pri tejto príležitosti sa stretol s veliteľom misie NATO v Kosove gen. Valottom, položil vence pri pomníkoch obetí leteckej katastrofy An 24, odovzdal príslušníkom slovenskej jednotky vyznamenania NATO a besedovali s nimi. Na pozvanie prezidenta SR boli v Kosove aj rodinní príslušníci vojakov.




Aktivity Silvie Gašparovičovej v období od 15. 6. 2005 do 15. 6. 2006


Pani Silvia Gašparovičová preberala záštity nad viacerými charitatívnymi, spoločenskými a odbornými podujatiami, na mnohých sa aj osobne zúčastnila. Podporila podujatia, na ktorej mali možnosť prejaviť sa postihnuté deti výtvarne, navštevovala koncertné a divadelné podujatia benefičného charakteru. Viacerým združeniam pomohla finančne, prostredníctvom nadácie, na zlepšenie podmienok v zariadeniach pre deti a dospelých, zúčastnila sa aj na rôznych športových podujatiach, ktoré organizujú školy. Preberala záštity nad odbornými kongresmi, na ktorých sa aj osobne zúčastnila a vystúpila s príhovorom k danej téme.

Významné aktivity a záštity

• 19. júna 2005 odovzdala ocenenia víťazom medzinárodného tenisového turnaja vozíčkarov SLOVAKIA OPEN 2005, nad ktorým prevzala záštitu. Na podujatí odovzdala finančný dar Slovenskému zväzu telesne postihnutých športovcov od prezidenta Slovenskej republiky a v septembri 2005 prostredníctvom Slovenskej nadácie Silvie Gašparovičovej - Vzdelanie a zdravie pre všetkých v spolupráci s firmou Motor - Car Slovakia poskytli telesne postihnutým športovcom auto Mercedes- Vito na ročné bezplatné užívanie.
• 12. októbra 2005 sa zúčastnila na najväčšom podujatí v tanečnom športe na vozíčku v histórii Slovenska, na otvorených majstrovstvách Európy a Višegradskom pohári 2005, nad ktorým prevzala záštitu. Podujatie zorganizovalo občianske združenie Slovenský zväz tanečného športu na vozíčku, s ktorým nadácia Silvie Gašparovičovej spolupracuje – vozíčkarom prispela na nákup tanečného vozíčka.
• Október 2005- 10. ročník Výtvarného salóna Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR po záštitou Silvie Gašparovičovej. 14. októbra 2005 odovzdala ocenenia víťazom spolu s finančným darom od prezidenta SR.
• 20. októbra 2005 zavítala na pôdu Univerzity Komenského v Bratislave medzi poslucháčov Univerzity tretieho veku a vystúpila so svojím príspevkom na tému postavenia seniorov v našej spoločnosti.
• V rámci oficiálnej návštevy Portugalska v dňoch 24. – 26. októbra 2005 navštívila detský domov, kde obdarovala deti hračkami.
• 13. novembra 2005 v budove Slovenskej filharmónie odovzdala ceny najlepším absolventom vysokých škôl a univerzít „GRAND PRIX ĽUDOVEJ BANKY 2005“, nad ktorým prevzala záštitu už po druhý raz.
• Silvia Gašparovičová sa v novembri 2005 stala patrónkou Náruče záchrany. Je to projekt občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktorého cieľom je ponúknuť ženám v krízovej situácii také podmienky, aby si mohli svoje dieťa navždy nechať. Je to ďalšia etapa projektu Hniezdo záchrany, ktorého cieľom bolo zriadenie verejných inkubátorov na Slovensku.
• 15. november 2005 – Konferencia „ Násilie páchané na ženách ako problém verejnej politiky“ pod záštitou Silvie Gašparovičovej. Ocenila spoločný projekt Inštitútu pre verejné otázky a spoločnosti Philip Morris, ktorého prvou časťou bola edícia významných osobností venovaná téme domáceho násilia. Oznámila svoj zámer vybudovať krízové centrum pre obete domáceho násilia v Modre- Harmónii,
• V decembri 2005 sa zúčastnila na charitatívnom Vianočnom bazári, ktorý organizuje Medzinárodný klub žien na Slovensku a prispela darom na aukciu, výťažok z ktorej sa použil na charitatívne účely.




• 20. decembra 2005 z rúk riaditeľky organizácie „ Time 4 Sharing“ Petry Reisovej prevzala ocenenie Veľvyslankyňa dobrej vôle a nádeje za rok 2005-2006. Ocenenie dostala za to, že prijatím detí z detských domovov v Prezidentskom paláci v decembri 2004 podporila projekt na záchranu a obnovu zničených Tatier a tiež za to, že sa venuje charitatívnym aktivitám.
• 16. februára 2006 otvorila v Sobranciach Prvú ľudovú akadémiu. Je to projekt nadácie Silvie Gašparovičovej, ktorý bol prijatý ako model systémového vzdelávania zdravotne a sociálne handicapovaných občanov. Hlavnou myšlienkou projektu je nielen vyškoliť účastníkov vzdelávacieho kurzu, ale v spolupráci s miestnymi podnikateľmi a firmami pomôcť absolventom nájsť zamestnanie a uplatniť sa na trhu práce.
• 16. marca 2006 odovzdala dar Národnému onkologickému ústavu v Bratislave. Ide o špeciálne doplnkové zariadenie k lekárskemu prístroju na zmrazovanie metastáz v pečeni. Finančné prostriedky vo výške 6 mil. SK poskytla vdova po bývalom predsedovi Svetového kongresu Slovákov pani Mimi Danihel prostredníctvom nadácie Silvie Gašparovičovej, ktorá lekárske zariadenie pre Národný onkologický ústav zakúpila.
• 7. apríla 2006 sa prvá dáma aktívne zapojila do 10. ročníka Dňa narcisov, ktorý organizuje Liga proti rakovine.
• Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca sa konal pod záštitu Silvie Gašparovičovej. Akciu 4. mája 2006 zorganizoval Slovenský Červený kríž , s ktorým prvá dáma už dva roky úzko spolupracuje.
• 17. mája 2006 otvorila výstavu fotografií Slovak Aid 2006 . Výstava, ktorej cieľom je oboznámiť verejnosť s výsledkami projektov oficiálnej rozvojovej pomoci SR a s prácou slovenských organizácií a expertov v týchto náročných podmienkach, bola už po druhý raz.
• 23. máj 2006 - Medzinárodný deň ošetrovateľstva k téme „ Dostatok kvalifikovaného personálu chráni životy“ sa už druhýkrát konal pod záštitou Silvie Gašparovičovej. Tento rok prišla účastníčky konferencie do Bojníc osobne pozdraviť a povzbudiť v ich náročnej práci.
• Záhradná slávnosť 2006 - charitatívne podujatie, ktorého hlavným cieľom je pomôť tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Podujatie spoluorganizovala nadácia Silvie Gašparovičovej. Jeho dopoludňajšia časť sa realizovala v duchu osláv Medzinárodného dňa detí a zúčastnilo sa na nej okolo 500 detí z celého Slovenska, i z detských domovov. Hlavnou témou večernej časti bola benefičná aukcia. Celkový výťažok z aukcie vo výške 227.700 SK venovali organizátori Slovenskej nadácii Silvie Gašparovičovej, ktorá sa ho rozhodla použiť na zorganizovanie letných táborov pre mentálne postihnuté deti s rodičmi a prevádzku linky na pomoc obetiam domáceho násilia.
• 14. jún 2006- prevzala záštitu nad odbornou konferenciou Fórum pedagogiky 2006, kde vystúpila s hlavným príhovorom. V rámci toho prevzala záštitu nad sprievodným podujatím detskou tvorivosťou mládeže z celého Slovenska „ Dúhový kolotoč“ s odovzdávaním cien.
• 14. jún 2006- prevzala záštitu nad Svetovým dňom darcovstva krvi organizovanou Svetovou zdravotníckou organizáciou, Slovenským červeným krížom a Národnou transfúznou službou SR.
• 14. jún 2006- v Prezidentskom paláci prijala delegáciu učiteľov zo sobraneckého regiónu
• 15. jún 2006- prevzala záštitu nad podujatím Eustory organizovanou Vzdelávacou nadáciou Jána Husa.













Na začiatok stránky
Verzia pre tlač

© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]