|
Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri príležitosti prevzatia čestného doktorátu Univerzity v Mostare, 1. 12. 2005 |
Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2005 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri príležitosti prevzatia čestného doktorátu Univerzity v Mostare, 1. 12. 2005
Vážený predsedajúci Predsedníctva Bosny a Hercegoviny, Vaša magnificencia, Vaše spektability, Vaše honorability, milí priatelia!
Cítim sa poctený titulom čestného doktora Mostarskej univerzity, významného výchovno-vzdelávacieho stánku v meste, ktoré má svetové meno. Poctu vnímam ako výraz úprimných priateľských vzťahov medzi národmi našich štátov, ktoré trvajú stáročia. Aj Slovenská republika podporila nedávne rozhodnutie UNESCO zaradiť Mostar medzi svetové kultúrne dedičstvo. A to nielen kvôli unikátnosti tunajších pamiatok, ale aj kvôli Vám, jeho obyvateľom, ktorí v nedávnej minulosti trpeli spolu s mestom, o ktorom právom hovoria, že má svoju dušu. Vaša univerzita mi udelila túto vzácnu poctu pri príležitosti prvej oficiálnej návštevy na úrovni hlavy štátu v pomerne krátkej histórii Vašej i našej štátnosti.
Dovoľte mi teda, aby som sa vo svojom vystúpení podelil s myšlienkami, ktoré sa modernej európskej štátnosti dotýkajú, s výzvami, ktoré nás spoločne čakajú a s poučeniami, ktoré sme nadobudli. Na Slovensku sme prežívali tunajšie nedávne vojnové udalosti s pocitom hlbokej účasti s trpiacimi. A tiež s veľkou úľavou sme prijali mierové riešenie dosiahnuté daytonskou dohodou, ktorej 10. výročie si v týchto dňoch pripomínate nielen vy, ale aj Vaši priatelia po celom svete. Považovali sme za prirodzené, že výrazy národnej emancipácie začiatkom 90-tych rokov, v čase prelomových zmien, neobišli ani Váš región. Aj Slováci dosiahli v roku l993, krátko po Vás, historické sebaurčenie v samostatnom štáte.
Našťastie, pričinením zodpovedných politikov na oboch stranách, štátnosť sme dosiahli pokojným spôsobom, bez obetí. Možno aj preto vnímame citlivo fenomén národnej identity. Dobre rozumieme historickému faktu, že pilierom stability suverénnej samostatnej Bosny a Hercegoviny je súžitie troch národov Chorvátov, Srbov a Bosniakov, ktoré sú odhodlané v demokratickom dialógu zdokonaľovať svoj štát, jeho ústavu, inštitúcie, a tak budovať modernú európsku občiansku spoločnosť. Naša aj Vaša štátnosť je pevne spojená s ďalším vývojom Európskej únie. Pred týždňom sa v Sarajeve slávnostne začali rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode. Považujem si za česť, že som prvou hlavou štátu Európskej únie, ktorá k Vám po tomto dôležitom dátume prichádza. Nie je to náhoda. Slovenská republika je dôsledným obhajcom realizácie solúnskej agendy, ktorá dala šancu všetkým štátom západného Balkánu smerovať do Európskej únie.
Tá podľa nás nemôže byť úplná bez Vás a Vašich susedov. Veľmi sme sa zasadzovali za začatie prístupových rokovaní s Chorvátskom, ktoré bolo najďalej v plnení kritérií a považovali sme to za dôležitý signál pre ostatných. Tiež sme presadzovali aby Bosna a Hercegovina nezaostala a Srbskom a Čiernou Horou pokiaľ ide o začiatok rokovaní o stabilizácii a asociácii, uvedomujúc si, že občania Vašej krajiny by to vnímali ako nespravodlivosť. Z našich, zatiaľ malých skúseností si dovolím uviesť, že Slovenská republika je príkladom úspešného a rýchleho napredovania do Európskej únie. Nielen, že sme dobehli časové zaostávanie za ďalšími kandidátskymi krajinami v rokovaniach, ale navyše, dobre sme sa prispôsobili podmienkam prostredníctvom rozsiahlych reforiem. Aj iní nás dnes považujú za nasledovaniahodný príklad. Sme pripravení odovzdať Vám naše skúsenosti a podeliť sa s lekciami, ktoré sme na ceste do EÚ získali. Som presvedčený, že sú prenosné a užitočné aj pre Vás, lebo neexistujú žiadne podstatné rozdiely v našich hodnotách, v našej mentalite, či schopnostiach napredovať v plnení európskych kritérií.
Jednou z prvých lekcií, ktorú sme získali bola tá, ktorá sa týkala politických kritérií napredovania. Boli a sú aj dnes kľúčové. Viete to veľmi dobre aj vy, pretože sú Vám stále pripomínané. Aj v prípade Slovenska, až po splnení politických kritérií nastal zlom, ktorého výsledkom bol vysoký stupeň vzájomnej dôvery medzi kandidátom a inštitúciami únie, ktorý umožňuje prekonávať úskalia zložitých rokovaní. Ďalšou skúsenosťou bolo poznanie, že strategický cieľ si vyžaduje jednotu najzodpovednejších politických síl a čo najširší konsenzus občanov. Integračný cieľ musí odsunúť do pozadia politické rozdiely, lebo parciálne záujmy zvyknú byť brzdou napredovania. Ani v prípade Slovenska to nebola ľahká úloha. Ale vidina dosiahnutia kvalitatívne nového postavenia štátu v medzinárodných vzťahoch a tým aj životnej perspektívy všetkých jeho občanov, pomohla prekonať všetky krízové momenty a názorové rozpory. Vo Vašom prípade bude tento bod o to citlivejší, lebo tak povediac „za pochodu“ budete zdokonaľovať svoj ústavný systém. Vieme, že to nebude ľahká práca, ale práve strategický cieľ – členstvo v doterajších dejinách v najúspešnejšom integračnom zoskupení, Vám musí pomôcť nájsť dobré riešenia Vašich politických a ústavných rébusov. Keďže som na univerzitnej pôde, nemôžem obísť jednu z osobitne dôležitých úloh. Súvisí jednak s novými funkciami štátu, jednak s úsilím o začlenenie do európskej únie.
Je to úloha náročná, na ktorej sa budú aj u Vás zúčastňovať najmä právnici, ale aj ekonómovia a politológovia. Mám na mysli prebudovanie celého právneho poriadku a systému. Ide o harmonizáciu Vášho práva s európskym právnym poriadkom. O implementáciu a synchronizáciu Vášho právneho poriadku aj s novými právnymi aktmi a normami Európskej únie. Je možné, že sa v niektorých otázkach tento politicko-právny postulát stretne aj s Vašim ústavným zákonodarstvom. Túto informáciu uvádzam z toho dôvodu, aby ste boli pripravení na mnohé zmeny. Európsky právny systém je a bude náročný aj na odbornú – profesionálnu úroveň univerzitných absolventov. Mnohí z Vás by sa mali pripravovať aj na priamu osobnú účasť na tvorbe nového právneho poriadku aj v Bruseli.
Keď som spomenul prestavbu právneho poriadku mal som na mysli jednotlivé právne odvetvia. Túto úlohu predpokladá aj zámer reforiem ekonomického, politického i kultúrno-duchovného systému. My na Slovensku sme mali od ostatných kandidátov odstup a na začiatku sme nemohli ani pomýšľať, že ich dobehneme a vstúpime do únie v rovnakom čase s nimi. Nedali sme sa však znechutiť ťažkosťami v plnení jednotlivých kritérií, udržali sme dynamiku našich aktivít. Zistili sme, že plnenie kritérií je pre nás prospešné samo osebe. Reformy, ktoré žiadala Európska únia boli dôležité pre rozvoj a modernizáciu štátu bez ohľadu na termín prijatia. Naša dynamika bola podnetná aj pre druhú stranu rokovacieho stola. Nebola to iba očakávaná konštruktívnosť, ale mali sme pocit, že nám doslova držia palce. Aj Vaše rokovania budú sprevádzať rozličné, určite aj protichodné úvahy o ich predpokladanej dĺžke rokovaní. Neohliadajte sa príliš na to, nedajte sa znervózniť. Budú rôzne okolnosti, ktoré môžu ovplyvniť rýchlosť procesu, ale to najdôležitejšie je predsa len vo Vašich rukách.
Mnohí považujú Európsku úniu za všeliek na všetky naše neduhy. Myslia si, že členstvo v únii, ale už aj samotný asociačný a následný prístupový proces vyrieši všetky problémy, najmä tie, ktoré sa týkajú historických, často komplikovaných regionálnych vzťahov, problémy etnického, či náboženského charakteru. Isteže, negociačný proces nás preorientúva z minulosti do budúcnosti. Ale minulosť v nás sa preskočiť nedá. Aj Slovensko muselo dokázať, že má európsky nastavené vzťahy so susedmi, že sme pripravení riešiť všetky prípadné problémy európskymi metódami a prostriedkami demokratického kompromisu. Európa nechce ponechať a svojej ceste otvorené otázky. Našim intímnym regionálnym problémom rozumieme sami najlepšie. Dohodnite sa so susedom, najmä keď máte trpkú skúsenosť s boľavými ranami, že násilím sa problémy riešiť nedajú. Nevolajte si v každom prípade arbitrov, ktorí môžu mať aj najlepšiu vôľu pomôcť. Nemôžu vnímať hĺbku problémov, preto máte tendenciu vysvetľovať im súvislosti z ďalekej i bližšej minulosti. Môže to byť strata času, aj ich aj Vaša.
Iste viete, že Európa sa nebude zaoberať skrivodlivosťami, ktoré sa stali v dávnejšej minulosti. Tými, čo sa stali nedávno, sa zaoberajú domáce i medzinárodné súdne orgány. Dnešná Európska únia je okrem iného dobrá aj na to, aby sa v našich časoch krivdy voči jednotlivým národom, etnickým, či iným skupinám, ani jednotlivcom, nestávali. V tejto súvislosti je možno užitočné spomenúť dobre známy fakt: v Európskej únii je každý národ, aj ten najväčší, menšinou. Slovenská republika a Bosna a Hercegovina sú približne rovnaké čo do rozlohy i počtu obyvateľov a patria medzi menšie európske štáty. Našli sa aj u nás a určite sa nájdu aj u Vás takí, ktorí sa budú pýtať, či v rámci rokovaní budete schopní obhajovať svoje vlastné záujmy. Odpoveďou na to je profesionálne dobre pripravený negociačný tím. Ale aj tak môže zostať otázka, či prispôsobením sa ohromnému celku nestrácame svoju individualitu, štátnosť, suverenitu. Je logické, že výsledok sa môže dokonca zdať paradoxný. Svoju individualitu, svojráznosť a špecifičnosť si ešte viac uvedomujeme. Naučíme sa lepšie obhajovať svoje záujmy. Z počiatočného objektu sa stávame subjektom vzťahov v únii. A nielen to. V širších medzinárodných vzťahoch váha malých členských štátov narastá priam geometrickým radom práve kvôli tomu, že sme súčasťou rozhodovania EÚ, bez ktorej sa nedá riešiť žiadna globálna otázka našej doby.
Vážení priatelia! Vašim hlavným cieľom v najbližších rokoch bude zaradiť Bosnu a Hercegovinu do doteraz najúspešnejšieho spoločenstva štátov. Ale to by bola malá ambícia. ašim cieľom musí byť aj zabezpečenie dôstojného miesta Vašej krajiny medzi ostatnými v rámci únie. To súvisí s projekciou dlhodobého rozvoja štátu a takpovediac, jeho tváre v historickej perspektíve. K vytvoreniu takej vízie je dôležité zapojiť celý intelektuálny potenciál štátu, ktorý je predovšetkým sústredený v akademických inštitúciách a na univerzitách. Politici by mali motivovať aj mladých ľudí, aby prevzali zodpovednosť za obraz svojej krajiny, zaradenej do demokratickej Európy. Obraz musí odrážať danosti, ale aj ambície. Vašou axiómou je, že ste multietnické, multireligiózne, multikultúrne spoločenstvo. To sa stalo nedávno Vašim dočasným prekliatím. Mali by ste sa vynasnažiť, aby sa táto danosť stala opäť Vašou prednosťou, akou bývala v rôznych historických obdobiach. Národnú, náboženskú a kultúrnu toleranciu potrebujete Vy, občania Bosny a Hercegoviny, potrebuje ju Váš štát, aby silnel. Bosniansko-hercegovinskú toleranciu potrebuje však aj naša spoločná demokratická Európa. Vážené slávnostné zhromaždenie! Úprimne ďakujem za Vaše ocenenie nielen mňa osobne, ale predovšetkým mojej krajiny, našej zahraničnej politiky a principiálnych vzťahov k Vašim mierovým európskym ambíciám.
Ďakujem Vám za pozornosť. |
|