Prezident SR prijal predsedu Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal predsedu Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Dejianga Zhanga. Ivan Gašparovič na stretnutí vyzdvihol, že slovensko-čínske vzťahy sú veľmi dobré a vyjadril presvedčenie, že tieto vzťahy budú pokračovať aj pod novým čínskym vedením. "Vaša návšteva svedčí o pokračovaní v politickom dialógu, ale ja vidím nadväznosť aj v hospodárskej spolupráci a vo vzťahoch medzi našimi podnikateľmi," povedal Ivan Gašparovič. Prezident s potešením konštatoval, že pozitívny je aj obchodný obrat, v súčasnosti je Čínska ľudová republika na 7. priečke najväčších obchodných partnerov SR. Čínsky hosť rovnako ocenil kvalitu čínsko-slovenských vzťahov, ktoré boli nadviazané pred vyše 60 rokmi ešte počas Československa, ako aj novú éru vzťahov po vzniku samostatnej Slovenskej republiky pred dvadsiatimi rokmi. "To, že moja prvá návšteva v rámci cesty po Európe je práve na Slovensku, je dôkazom významu, aký prikladá Čína našim vzájomným vzťahom," povedal Dejiang Zhang.
"Ekonomická spolupráca medzi Čínou a Slovenskom neustále napreduje a rastie. Mnohé čínske elektronické a počítačové firmy našli priestor na slovenskom trhu, rovnako aj slovenskí výrobcovia automobilov úspešne vyvážajú svoje produkty do Číny," uviedol predseda Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov. Čína má podľa Dejianga Zhanga záujem na posilnení hospodárskej a obchodnej spolupráce so Slovenskom, za našu výhodu považujú výhodnú geografickú polohu v Európe, kvalifikovanú a lacnú pracovnú silu. Predseda Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov poukázal na to, že Čína s počtom obyvateľov 1,35 mld. má záujem o rozšírenie zahraničných investícií v Európe vrátane Slovenska.
Ivan Gašparovič na stretnutí konštatoval, že SR má záujem o posilnenie spolupráce aj v ďalších oblastiach, ako sú veda, vzdelávanie, kultúra a šport. "Čínska ľudová republika je globálnou veľmocou a strategickým partnerom pre Európsku úniu," uviedol slovenský prezident. Vo svete je v súčasnosti veľa zmien a aj konfliktov, preto je podľa prezidenta SR dôležité komunikovať s Čínou aj v bezpečnostnej oblasti. "Sme svedkami sociálnopolitických pohybov najmä v arabských krajinách," pokračovala hlava štátu. V tejto súvislosti sa Ivan Gašparovič zaujímal o názor čínskeho predstaviteľa na vývoj v Sýrii. "Slovensko patrí k tým štátom EÚ, ktoré presadzujú myšlienku diplomatického riešenia situácie v Sýrii," zdôraznil prezident.
„Je dôležité, aby sme zachovali funkciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by mala hľadať cesty ako predísť konfliktom a hľadať mierové riešenia," konštatoval Dejiang Zhang. Dianie v arabskom svete podľa predsedu Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov nemôžeme nazvať arabskou jarou, ale skôr "arabskou zimou". Ako dodal, "to čo sa deje v Sýrii je vnútornou záležitosťou sýrskeho ľudu, ktorú by si mal vyriešiť medzi sebou." Ako však pripomenul, Čína je proti používaniu chemických zbraní, a ktokoľvek ich použije, mal by byť braný na zodpovednosť. "Veríme, že táto záležitosť by sa mala vyriešiť politickými prostriedkami bez silových zásahov zvonku," povedal na margo vývoja v Sýrii Dejiang Zhang. Prezident SR zdôraznil, že Slovensko odsudzuje použitie zbraní hromadného ničenia a presadzuje mierovú cestu. "Niekedy možno je potrebná aj intervencia, ale dopredu by sme mali vedieť aj aké by mala dopady," doplnil Ivan Gašparovič.