Aktuality
   

Rok 2005

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2005

Prezident SR rokoval s bulharským prezidentom Parvanovom

Prezident SR rokoval s bulharským prezidentom Parvanovom

24. november 2005

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou začal prvý deň oficiálnej návštevy Bulharskej republiky slávnostným privítacím ceremoniálom na Námestí sv. Alexandra Nevského v Sofii. Položil tiež veniec k pamätníku neznámeho vojaka a potom sa krátko stretol prezidentom Georgim Parvanovom. Krátko nato sa prezident SR Ivan Gašparovič stretol s predsedom Národného zhromaždenia Bulharskej republiky Georgim Pirinskim. Ten návštevu slovenského prezidenta označil za impulz pre rozvoj vzájomných vzťahov oboch krajín nadväzujúci na časť spoločnej slovanskej histórie. „O kvalite našich vzťahov svedčí aj fakt, že Slovensko ako prvá krajina z členských krajín EÚ ratifikovala prístupovú zmluvu s Bulharskom, za čo je vám Bulharsko vďačné“, uviedol predseda bulharského parlamentu Pirinski. Hodnotiacu správu Európskej komisie o pripravenosti Bulharska na vstup do EÚ označil za objektívnu a dostatočne analytickú, ktorá správne pomenovala problémy zákonodarstva a iných oblastí.

Prezident Ivan Gašparovič uviedol, že ani pre Slovenskú republiku nebolo jednoduché prijať legislatívu EÚ, pričom dodal, že aj samotná EÚ potrebuje reformu. Prezident Ivan Gašparovič prijal poctu bulharskej strany v podobe možnosti vystúpiť pred plénom bulharského Národného zhromaždenia, kde vystúpil s prejavom. Odvolal sa v ňom aj na historické kontexty vzájomných vzťahov Slovákov a Bulharov od úsvitu našich národných dejín. Rozhodujúcu časť vystúpenia venoval Ivan Gašparovič eurointegračnej téme. Konštatoval, že európska integrácia je jedinečný projekt. Unikátny svojím rozsahom, hĺbkou, ambicióznosťou, ktorý už dostatočne dokázal svoju životaschopnosť. Dokázal sa postaviť za myšlienku spolupráce, spoločnú akciu ako rozumnú a realizovateľnú alternatívu rozdelenia, konfrontácie a konfliktov na našom kontinente. „V tejto súvislosti by som chcel povedať, že európsku integráciu nemožno považovať za ukončený proces. Aspoň my na Slovensku nebudeme považovať piatu najrozsiahlejšiu vlnu rozšírenia v histórii Európskej únie za kompletnú bez plného pripojenia sa Bulharska a Rumunska. Chcel by som Vás aj z tejto tribúny ubezpečiť, že vstup Bulharska do únie má naše sympatie, čo Vaši kolegovia, slovenskí poslanci, jednoznačne vyjadrili schválením Vašej prístupovej zmluvy“, uviedol okrem iného prezident SR pred plénom bulharského zákonodarného zboru. Vyjadril tiež presvedčenie, že termín vstupu Bulharska do EÚ stanovený na 1. januára 2007 je dosiahnuteľný, Slovensko je pripravené pokračovať vo výmene skúseností o európskych záležitostiach a rozširovanie EÚ by sa nemalo zastaviť. Za jednu z najdôležitejších otázok budúceho jestvovania krajín v EÚ označil postavenie jednotlivých národných parlamentov vo vzťahu k Európskemu parlamentu.

Po vystúpení v bulharskom zákonodarnom zbore rokoval Ivan Gašparovič s bulharským partnerom Parvanovom.Ten vysoko ocenil podporu Slovenskej republiky Bulharsku pri rozširovaní EÚ. Svoju krajinu označil za hnací motor medzi balkánskymi krajinami, ktoré sa usilujú o vstup do EÚ. Bulharský prezident vyjadril presvedčenie, že je potrebné zdynamizovať vzájomnú ekonomickú spoluprácu a zásadným spôsobom skvalitniť spoluprácu v oblasti turizmu. Prezident Ivan Gašparovič v rozhovore vyjadril presvedčenie, že Bulharsko bude prínosom vo veľkej rodine európskych národov. Prezident Ivan Gašparovič v rozhovore ocenil úsilie Bulharska pri plnení prístupových kritérií na vstup do EÚ a vyjadril podporu slovenskej strany pre vstup Bulharska do EÚ, čo Slovenská republika potvrdila aj ratifikáciou zmluvy o pristúpení. Vyjadril tiež presvedčenie, že termín vstupu do EÚ stanovený na 1. januára 2007 je dosiahnuteľný a Slovensko je pripravené pokračovať vo výmene skúseností o európskych záležitostiach. Partneri hovorili aj na tému spolupráce v rámci NATO, kde sa vojaci oboch krajín podieľajú na mierových operáciách v Afganistane a Iraku. Dotkli sa aj otázky Kosova, ktoré by podľa slov Ivana Gašparoviča malo zostať multietnickou spoločnosťou. „Všetci tí, ktorí boli z Kosova vyhnaní, mali by mať právo vrátiť sa do svojich domovov“, uviedol slovenský prezident. Nad stabilitou západného Balkánu by mali podľa jeho slov dohliadať vojská EÚ. Bulharský prezident podporil zotrvanie koaličných vojsk v Iraku v záujme zabránenia destabilizácie v krajine. Na margo európskej integrácie a 8-percentnej tureckej menšiny v Bulharsku uviedol prezident Parvanov, že bulharskí Turci majú zodpovedný postoj k integrácii. Ivan Gašparovič sa zaujímal aj na názor bulharského prezidenta na vstup Turecka do EÚ, pričom Parvanov vyjadril optimistický prístup k tejto otázke vzhľadom na dynamiku tureckého postoja k rozšíreniu EÚ. Súčasťou pracovných stretnutí prezidenta Ivana Gašparoviča bolo aj krátke rokovanie s predsedom vlády Bulharskej republiky Sergejom Staniševom. Jeho nosnou témou boli európske integračné otázky.

Po skončení rokovania sa uskutočnilo plenárne rokovanie delegácií Slovenskej republiky a Bulharskej republiky za prítomnosti prezidentov oboch krajín. Prezidenti Gašparovič i Parvanov sa po skončení bilaterálnych rokovaní zúčastnili na slávnostnom otvorení obchodného fóra na pôde Bulharskej obchodno-priemyselnej komory. Prezident Ivan Gašparovič v príhovore zdôraznil najmä eurointegračný rozmer, úskalia, ale najmä výhody ktoré vyplývajú zo spoločného členstva krajín v EÚ a premietajú sa aj do kvality bilaterálnej spolupráce jednotlivých štátov.
Súčasťou programu prvého dňa oficiálnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča v Bulharskej republike je aj prehliadka sofijského Chrámu – pamätníka sv. Alexandra Nevského ako aj návšteva zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Sofii.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]