Aktuality
   

Rok 2008

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008

Prezident SR podpisoval zákony

Prezident SR podpisoval zákony

10. marec 2008

Prezident SR Ivan Gašparovič podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:
1. Zákon zo 14. februára 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
2. Zákon zo 14. februára 2008 o komoditnej burze a doplnení zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov
3. Zákon z 15. februára 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Prezident Slovenskej republiky vrátil podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky Národnej rade Slovenskej republiky s pripomienkami zákon z 15. februára 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby.

Odôvodnenie:

Podľa platného a účinného znenia § 21 ods. 1 časti prvej vety pred bodkočiarkou zákona č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby obvinený má právo dvakrát za mesiac v prítomnosti príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže telefonovať 15 minút prostredníctvom telefónneho automatu umiestneného v ústave na výkon väzby alebo v ústave na výkon trestu odňatia slobody. Národná rada Slovenskej republiky schválením zákona z 15. februára 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby okrem iného vypustila z uvedeného ustanovenia prítomnosť príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže pri každom telefonickom hovore obvineného.

Zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov upravuje väzbu ako zásadný zásah štátu do ústavných práv človeka, najmä osobnej slobody a slobody pohybu a pobytu, pričom v § 71 ods. 1 rozdeľuje väzbu na útekovú, kolúznu a preventívnu. Vzhľadom na skutočnosť, že jedným z účelov väzby je zamedziť v pokračovaní páchania trestnej činnosti i ovplyvňovania ďalších obvinených, svedkov a ďalších osôb, ako aj na potrebu zabezpečenia priebehu objektívneho trestného stíhania obvineného, je potrebné zo strany štátu zabezpečiť, aby podmienky výkonu väzby neboli v rozpore s účelom väzby. Ak by mal obvinený vo väzbe právo telefonovať bez kontroly obsahu informácií vymieňaných telefónom (obsahu hovoru), potom by nebolo možné zabrániť mu v prípadnom pokračovaní v páchaní trestnej činnosti, ovplyvňovaní svedkov alebo spoluobvinených, a to aj napriek skutočnosti, že sa obvinený nemusí nachádzať len v kolúznej väzbe.

Za účelom zabránenia mareniu trestného stíhania a objektívneho uskutočnenia celého trestného konania, podľa môjho názoru, neobstojí argumentácia uvedená v osobitnej časti dôvodovej správy k vládnemu návrhu zákona (tlač 487) o formálnej prítomnosti príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže a snahe zabrániť zvyšovaniu počtu príslušníkov tohto zboru, ktorí budú prítomní počas telefonovania obvinenými a ktorí budú v prípade, ak obsah telefonického hovoru bude v rozpore s účelom väzby, oprávnení zasiahnuť a hovor prerušiť, a tým aj zvýšenia rozpočtových prostriedkov. Prioritu, podľa môjho názoru, musí mať nezávislé a nestranné objasnenie trestnej činnosti obvineného.

Zákon z 15. februára 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby v tomto smere práve nezávislosť a nestrannosť priebehu trestného konania môže pri výkone väzby ovplyvniť a ohroziť. Kontrolný mechanizmus umožňujúci obvinenému telefonovať len na telefónne čísla vopred uvedené v žiadosti vrátane údajov o osobách, s ktorými chce obvinený telefonovať (ich mená, priezviská a adresy), nie je zárukou, že osoba, s ktorou chce obvinený telefonovať nebude len formálne uvedená, ale v skutočnosti na druhej strane telefonického hovoru bude napríklad spoluobvinený, spolupáchateľ alebo iná osoba, s ktorou by obvinený inak telefonovať nesmel. Takémuto zneužitiu práva obvineného, podľa môjho názoru, zabráni len prítomnosť príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže pri telefonovaní obvineného.

Záverom pripomínam, že v § 27 ods. 1 zákona z 15. februára 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa ustanovuje zásada, že odsúdený môže telefonovať len blízkym osobám.

Návrh pripomienok:
V nadväznosti na uvedené dôvody a potrebu zachovania dostatočnej legisvakačnej lehoty navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky po opätovnom prerokovaní schválila zákon s týmito zmenami:

K čl. I:
Dvanásty bod znie: „V § 21 odseky 1 a 2 znejú:
„(1) Obvinený má právo dvakrát za mesiac v prítomnosti príslušníka zboru telefonovať 15 minút v čase určenom v ústavnom poriadku prostredníctvom telefónneho automatu umiestneného v ústave. Pritom sa vyžaduje predchádzajúci súhlas orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si môže pri udelení súhlasu vyhradiť svoju prítomnosť pri telefonovaní; to neplatí pre telefonovanie obvineného s obhajcom. Obvinený môže s obhajcom telefonovať aj častejšie ako dvakrát za mesiac.
(2) Obvinený môže telefonovať obhajcovi a najviac piatim blízkym osobám,12) ktorých meno, priezvisko, adresu a telefónne číslo uvedie vo svojej písomnej žiadosti. Zbor je oprávnený elektronicky zaznamenávať údaje o priebehu hovoru. Záznam o priebehu hovoru môže obsahovať len údaje o volaných telefónnych číslach, čase a dĺžke hovoru a pretelefonovanej finančnej čiastke. Orgán činný v trestnom konaní alebo súd môže v odôvodnených prípadoch povoliť obvinenému telefonovať aj s inou osobou, alebo v inom, ako ústavným poriadkom vyhradenom čase.“.
Trinásty bod sa vypúšťa.
Doterajší štrnásty bod až päťdesiatyštvrtý bod sa označujú ako trinásty bod až päťdesiatytretí bod.

K čl. II:

Čl. II znie:
„Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. mája 2008.“.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]