Aktuality
   

Rok 2011

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2011

Ivan Gašparovič prijal podpredsedu Európskej komisie

Ivan Gašparovič prijal podpredsedu Európskej komisie

30. september 2011

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Hlavnou témou rozhovoru bol euroval. Hlava štátu mala záujem o objektívnu informáciu o pozícii Slovenskej republiky v EÚ po dlhodobých názorových a postojových turbulenciách uprostred našej vládnej koalície, „kedy sa u nás vedie nie plodná debata o tom, či podporíme alebo nepodporíme euroval, " uviedol prezident. Vyslovil názor, že aj občania už sú zmätení z protichodných informácií, ktoré na tému euroval dostávajú.

Ivan Gašparovič apeloval, že v tomto prípade „už nejde o záujem politických strán, ale o záujem EÚ a myslím si ,že v v prvom rade ide o záujem Slovenska – aby nebolo vyčlenené z európskej rodiny, " uviedol prezident. Opakovane prízvukoval, že do EÚ sme sa usilovali vstúpiť, nikto nás do únie neintegroval nasilu, museli sme pre členstvo splniť náročné kritériá a „zaviazali sme sa k plneniu všetkého, čo z tohto členstva vyplýva.“

Ivan Gašparovič zdôraznil, že Slovensko doteraz z členstva v EÚ profitovalo a získalo omnoho viac ako poskytlo. „Preto som vyzval všetky politické strany k solidarite a k spoločnému rozhodnutiu podporiť euroval,“ uviedol prezident. Doplnil, že problém nespočíva v tom, že by musel presviedčať politické strany, ktoré sú v parlamente,“ale že musíme presviedčať len jednu z politických strán a že musíme presviedčať možno len jedného politika a to je predseda Národnej rady SR. A aby slovenská zahraničná politika, aby Slovensko mohlo prosperovať v rámci EÚ záviselo na jednom človeku, nepovažujem za dobré, „ povedal prezident. Aj po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie vyzval Richarda Sulíka k opätovnému rokovaniu, aby zvážili dopady, ktoré by nastali v prípade pozitívneho alebo negatívneho stanoviska k eurovalu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa stotožnil s prezidentovými slovami a vyjadril želanie, aby „Slovensko tak ako vždy doteraz potvrdilo proeurópske cítenie a smerovanie," povedal. Uviedol tiež, že Slovensko sa v rámci EÚ dostalo do negatívnych konotácií v politickej, mediálnej i spoločenskej rovine a „musím povedať, že sa dramaticky zahráva so svojou dôveryhodnosťou.“ Zdôraznil, že vynaloží všetko úsilie, aby presvedčil politických lídrov o tom, že Slovenská republika je schopná niesť globálnu zodpovednosť, ktorú nesie ako člen eurozóny; že je schopná prijímať rozhodnutia, ktoré sú kľúčové už nielen pre slovenskú, európsku, ale aj globálnu ekonomiku.

Maroš Šefčovič pripomenul zodpovedný prístup pri schvaľovaní eurovalu zo strany ostatných členských krajín EÚ a to i napriek tiež nejednoznačných názorom na túto otázku vo vnútri týchto krajín. „Všetci ostatní partneri cítia dôležitosť tohto rozhodnutia, ktorým sa snažíme odvrátiť prípadnú ďalšiu recesiu a nebolo by dobré, keby Slovensko – vo svojej krátkej histórii v eurozóne- prevzalo na seba zodpovednosť a bremeno toho, že by bolo spúšťačom veľmi dramatických ekonomických scenárov, ktoré si neželáme,“ uviedol Šefčovič.

Podpredseda Európskej komisie zároveň na pôde Prezidentského paláca apeloval na slovenské politické špičky, aby v tejto situácii hľadali riešenie a našli potrebnú väčšinu na schválenie eurovalu.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]