Aktuality
   

Rok 2008

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008

Prezident SR na oslavách vzniku Prvej Slovenskej národnej rady na Myjave

Prezident SR na oslavách vzniku Prvej Slovenskej národnej rady na Myjave

19. september 2008

Položením vencov k pamätníku U Klasovitých na Myjave si prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič uctil významné, 160. výročie vzniku Prvej Slovenskej národnej rady. Hlavu štátu privítala starostka obce Poriadie Zuzana Boskovičová. Hostia, medzi ktorými nechýbali ďalší dvaja najvyšší ústavní činitelia – premiér Robert Fico a predseda parlamentu Pavol Paška sa potom zúčastnili na slávnostnom programe.

Prezident Ivan Gašparovič vystúpil s príhovorom, v ktorom spomenul búrlivé meruôsme roky v Európe, ktoré aj v slovenskom národe prebudili túžbu po národnej slobode. "Túžba po samostatnom a plnohodnotnom národnom živote bola pre zakladateľov Slovenskej národnej rady métou, kvôli ktorej boli ochotní obetovať svoje osobné šťastie, zasvätiť svoj život národu. Pre slovenskú národnú vec povstali pod vedením Slovenskej národnej rady šíky dobrovoľníkov, aby za ňu bojovali, aby kvôli nej obetovali aj svoje životy; taká to bola pre nich posvätná vec. Šli s jediným cieľom: hájiť naše oprávnené národné záujmy a práva. Aj keď sa tento boj za naše národné práva v Uhorsku neskončil podľa predstav jeho osnovateľov, ukázal cestu, ktorej sa nasledujúce generácie nikdy nevzdali: dvíhať slovenského národného ducha, nerobiť z neho legendu, ale skutočnosť,“ povedal v slávnostnom príhovore Ivan Gašparovič. Zdôraznil, že už tento boj ukázal, že Slováci sa národne vedia zorganizovať, vedia prekonať svoje konfesionálne a iné rozdiely, vedia využiť politickú situáciu na nastolenie svojich záujmov. V príhovore ďalej chronologicky poukázal na význam slovenských národných rád v našich dejinách a to najmä v čase oboch svetových vojen. „Národná rada sa pričinila o vytvorenie slobodného Československa, čím sa slovenskému národu otvorili nové možnosti rozvoja,“ povedal prezident SR.

Pripomenul tiež, že aj po dlhých rokoch totality to bola práve Slovenská národná rada, ktorá v roku 1992 prijala Deklaráciu o zvrchovanosti a demokratickú Ústavu slovenskej republiky. Na pôde Slovenskej národnej rady sa odohral vrcholný zápas o samostatnú, zvrchovanú a demokratickú Slovenskú republiku.

Ivan Gašparovič v závere svojho príhovoru podčiarkol úlohu parlamentu, na pôde ktorého má predovšetkým prebiehať politický život a politický zápas v štáte v období medzi voľbami. „Je na nás, aby sme spoločným úsilím vytesnili za hranice politického a verejného života prejavy neznášanlivosti, nekultúrneho vystupovania či konania. V našom verejnom živote nesmú mať miesto hrubosť, klamstvo, ani urážky jednotlivca či spoločenskej skupiny. V politickom súperovi nesmieme vidieť nepriateľa, ktorého treba zničiť, či vykonštruovane poškodiť, „ dodal náš najvyšší predstaviteľ.

Podľa slov prezidenta SR sa Slovensko, ako člen Európskej únie musí zamýšľať aj nad tým, ako môže naša Národná rada, spolu s vládou, vstupovať do tvorby európskej legislatívy, ktorá by nemala obchádzať národné parlamenty, a to najmä v etape jej prípravy. Ide o normy, ktoré platia priamo v členských krajinách, ako aj o normy, ktoré si vyžadujú následné schválenie jednotlivými členskými krajinami. Ivan Gašparovič vyjadril názor, podľa ktorého by európska legislatíva mala byť zameraná predovšetkým na to, ako regulovať právny rámec pre prosperujúcu európsku ekonomiku a spoločnosť. Spoločnosť takú, ktorá dokáže poskytnúť jedným dychom plnú sebarealizáciu jednotlivcovi i prospech všetkých.

Súčasťou programu osláv 160. výročia vzniku Prvej Slovenskej národnej rady bolo aj slávnostné literárno-dramatické pásmo s názvom „Bratia Slováci.“ Prvá Slovenská národná rada bol vrcholný národný orgán, ktorý vytvorili vo Viedni 15.-16. 9. 1848 pod vedením Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu. Organizovala Slovenské povstanie v rámci revolúcie 1848/49, ako aj výkonnú moc na územiach Slovenska obsadených spojenými slovensko-rakúskymi jednotkami v boji proti Maďarom. Bola prvým slovenským národným reprezentačným politickým orgánom.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]