Úvod | Ústavné právomoci | Milosti | Individuálne milosti
2. funkčné obdobie prezidenta SR Ivana Gašparoviča od 16. 6. 2009
Rok |
Počet podaní |
Počet žiadostí o milosť |
Počet udelených milostí |
Počet neudelených milostí |
2009 |
747 |
325 |
2 |
146 |
2010 |
1196 |
435 |
7 |
172 |
2011 |
1230 |
395 |
1 |
413 |
2012 |
997 |
398 |
2 |
240 |
2013 |
1217 |
353 |
1 |
391 |
2014 |
443 |
166 |
3 |
176 |
Popis udelených milostí:
13. 6. 2014
13.6.2014 odpustil prezident Slovenskej republiky odsúdenému F.K. časť trestu odňatia slobody, ktorý mu bol uložený pre trestný čin výtržníctva a útoku na verejného činiteľa. Išlo o prvé vybočenie z riadneho a bezúhonného spôsobu života odsúdeného, doteraz nebol súdne trestaný a v obci trvalého pobytu požíva on a jeho rodina dobrú povesť. Spáchaný skutok oľutoval.
Udelenie milosti odporučil aj minister spravodlivosti SR s tým, že účel prevýchovy u odsúdeného splní aj trest kratšieho trvania, s čím sa stotožnil aj prezident SR.
30. 5. 2014
30.5.2014 odpustil prezident Slovenskej republiky odsúdenému P.B. zvyšok trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu, ktorý mu bol uložený za prečin spôsobený v doprave. Z uloženého trestu vykonal takmer polovicu.
Porušenie zákona z nedbanlivosti spôsobil tým, že pri vedení motorového vozidla, napriek nízkej rýchlosti, spôsobil zrážku s chodkyňou, ktorej okamžite privolal záchrannú službu a poskytol prvú pomoc. Podľa konštatovania súdu mala poškodená na skutku čiastočnú spoluvinu. Pred spáchaním skutku viedol odsúdený bezúhonný život, nebol súdne trestaný. Skutok oľutoval a k celej veci zaujal sebakritický postoj.
Udelenie milosti odporučil tiež minister spravodlivosti SR. S jeho názorom sa stotožnil prezident Slovenskej republiky a odpustil odsúdenému zvyšok trestu zákazu činnosti s účinkom zahladenia odsúdenia
11. 3. 2014
11. 3. 2014 odpustil prezident Slovenskej republiky odsúdenému M.K. zvyšok trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá všetkého druhu, ktorý mu bol uložený za prečin spáchaný v doprave.
Odsúdený svojím konaním nespôsobil ublíženie na zdraví inej osoby, ani nespôsobil žiadnu škodu na majetku. Pred spáchaním skutku viedol bezúhonný život, nebol súdne trestaný.
Udelenie milosti odporučil tiež minister spravodlivosti Slovenskej republiky. S jeho názorom sa stotožnil prezident Slovenskej republiky a zvyšok trestu zákazu činnosti odsúdenému odpustil s účinkom zahladenia odsúdenia.
1. 7. 2013
1. 7. 2013 odpustil prezident Slovenskej republiky odsúdenému J.K. podmienečný trest odňatia slobody vo výmere dva roky a zvyšok trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu, ktorý mu bol uložený v trvaní štyri roky.
Podstata skutku, za ktorý bol odsúdený spočívala v tom, že viedol osobné motorové vozidlo, pri vedení ktorého neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky, v hmle prehliadol pred ním idúcu nákladnú súpravu a narazil do zadnej časti jej návesu. V dôsledku tohto nárazu jeho spolujazdec utrpel zranenia, ktorým podľahol.
Odsúdený skutok oľutoval, išlo o jeho kolegu a blízkeho priateľa, uvedomuje si však, že žiadna ľútosť nedokáže navrátiť život jeho priateľa. Manželku priateľa odškodnil nad rámec sumy, ktorú požadovala.
J.K. viedol pred spáchaním skutku usporiadaný a bezúhonný život. V mieste bydliska požíval dobrú povesť. Podľa ministra spravodlivosti Slovenskej republiky doterajší výkon podmienečného trestu odňatia slobody a trestu zákazu činnosti splnili svoj účel a preto udelenie milosti odporučil.
Prezident Slovenskej republiky sa s názorom ministra spravodlivosti Slovenskej republiky stotožnil a predmetné tresty odpustil s účinkom zahladenia odsúdenia.
6. 11. 2012
Odsúdenému P.K. odpustil prezident Slovenskej republiky nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 1 rok, na ktorý bol odsúdený pre trestný čin dezercie. Podstata skutku, ktorý spáchal v roku 1996, spočívala v tom, že bez súhlasu nadriadených opustil objekt vojenského útvaru s úmyslom vyhnúť sa dlhodobo vojenskej službe a opustil územie republiky.
Viackrát opakovanú žiadosť o milosť podala matka odsúdeného, v ktorej poukazovala na zdravotné problémy syna v čase spáchania skutku, ktoré mali výrazný vplyv na jeho psychiku, čo potvrdili aj predložené zdravotné materiály.
Pred týmto odsúdením nebol súdne trestaný a v súčasnosti vedie usporiadaný život. Porušenia zákona sa dopustil v mladom veku a od spáchania skutku uplynulo viac ako 15 rokov.
Odpustenie trestu odporučil aj minister spravodlivosti SR, ktorý okrem zdravotných problémov odsúdeného v čase spáchania skutku poukazuje aj na zmenu právnej úpravy súvisiacej s profesionalizáciou armády, nízky vek odsúdeného v čase spáchania skutku a dlhú dobu od spáchania trestného činu, kedy by už výkon trestu odňatia slobody nespĺňal svoj účel.
Tieto dôvody, a tiež túžba odsúdeného vrátiť sa do vlasti, obava o zdravie matky, rozhodli, že prezident Slovenskej republiky odpustil odsúdenému trest odňatia slobody vo výmere 1 rok pod podmienkou, že po dobu 5 rokov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.
20. 3. 2012
Prezident SR udelil milosť odsúdenej R.O., ktorej odpustil zvyšok trestu odňatia slobody z pôvodne uloženého nepodmienečného trestu. Trest jej bol uložený v roku 2006 vo výmere 6 mesiacov pre trestný čin ohrozovania mravnej výchovy mládeže pre neospravedlnené vymeškané vyučovacie hodiny jej syna. Odsúdená trest nastúpila, ale z dôvodu tehotenstva jej bol trest súdom prerušený. Zostáva jej vykonať zvyšok neodpykaného trestu.
V súčasnosti sa R.O. stará o osem maloletých detí. Od odsúdenia v roku 2006 nespáchala žiadny priestupok, ani nebola odsúdená. Zo správ o povesti vyplýva, že o deti sa riadne stará, došlo k zlepšeniu starostlivosti o ne, vrátane školskej dochádzky školopovinných detí. Odpustením zvyšku trestu môžu maloleté deti vyrastať vo svojom prirodzenom prostredí s matkou a nemusia ísť do ústavnej starostlivosti.
Udelenie milosti odporučila aj ministerka spravodlivosti SR.
Vzhľadom na uvedené, ako aj skutočnosť, že syn, vo vzťahu ku ktorému bola jeho matka R.O. odsúdená, má v súčasnosti 21 rokov a teda uložený trest je už bezúčelný, odpustil jej prezident SR zvyšok trestu odňatia slobody, ktorý by musela nastúpiť. Zvyšok trestu odpustil pod podmienkou, že sa po dobu päť rokov od udelenia milosti nedopustí úmyselného trestného činu.
15. 7. 2011
Prezident SR udelil milosť odsúdenému S.Š., ktorému odpustil trest vyhostenia pre skutok, podľa ktorého sa pokúsil s ďalšími spolupáchateľmi vyviezť do Českej republiky cigarety privezené nezistenou osobou z Ukrajiny, avšak pri prekladaní cigariet boli všetci spolupáchatelia zadržaní orgánmi polície. Za tento skutok bol odsúdený na trest odňatia slobody vo výmere 2 roky a trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky. Z uloženého trestu odňatia slobody bol podmienečne prepustený za vzorné správanie sa vo výkone trestu a následne vyhostený z územia Slovenskej republiky do Českej republiky, keďže išlo o občana tohto štátu. Pri podmienečnom prepustení mu bola uložená skúšobná doba, v ktorej sa podľa rozhodnutiu súdu osvedčil, pretože počas nej viedol riadny život. O milosť požiadal z dôvodu, že pracuje ako vodič medzinárodnej kamiónovej dopravy a prepravu tovarov by mal vykonávať aj na Slovensku, bráni mu v tom však uložený trest vyhostenia. Prosí o jeho odpustenie a konanie, za ktoré bol odsúdený ľutuje. Žiadosti o milosť navrhla vyhovieť aj ministerka spravodlivosti SR.
Pre odpustenie trestu vyhostenia bolo viacero objektívnych dôvodov. Súčasný Trestný zákon dobu vyhostenia určuje od 1 do 15 rokov, odsúdenému bol však podľa predchádzajúceho Trestného zákona uložený ako časovo neohraničený trest na doživotie. Okrem toho podľa súčasného Trestného zákona nie je možné uložiť trest vyhostenia z územia SR občanovi iného členského štátu Európskej únie. V prospech odsúdeného bola aj skutočnosť, že sa v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia osvedčil a dá sa predpokladať, že doteraz vykonaný trest vyhostenia - takmer 8 rokov splnil svoj účel. Preto prezident Slovenskej republiky odpustil odsúdenému S.Š. trest vyhostenia.
15. 12. 2010
Prezident SR udelil milosť dvom odsúdeným:
- odsúdenému I. M. odpustil trest vyhostenia, na ktorý bol odsúdený v roku 2003 pre trestný čin nedovoleného prekročenia štátnej hranice spolupáchateľstvom. Na Slovensku žije na základe tolerovaného pobytu. Je ženatý so slovenskou občiankou, ktorej zdravotný stav je veľmi vážny. Chce jej byť psychickou oporou v chorobe. Podľa správ o jeho povesti z miesta bydliska je hodnotený kladne, žije usporiadaným rodinným životom a okrem posudzovaného odsúdenia sa nedopustil ďalšieho trestného činu ani priestupku. Spáchanie trestného činu ľutuje. Trest vyhostenia, ktorý stále trvá však neprispieva k stabilite pokojného rodinného života a preto požiadal o jeho odpustenie. Od spáchania trestného skutku uplynulo takmer 9 rokov a odvtedy preukazuje svojím spôsobom života trvalú nápravu. V záujme zachovania rodinných väzieb, vážny zdravotný stav manželky a tiež s poukazom na zmenu právnej úpravy trestu vyhostenia, ktorý môže byť uložený maximálne na dobu 15 rokov mu bol trest vyhostenia odpustený. Odpustenie trestu vyhostenia navrhla aj ministerka spravodlivosti SR.
- odsúdenému M. H. odpustil trest odňatia slobody vo výmere 15 mesiacov, na ktorý bol odsúdený v roku 2000 pre trestný čin dezercie. Podstata skutku, ktorý spáchal v roku 1992 spočívala v tom, že ako vojak základnej vojenskej služby bez súhlasu nadriadených opustil objekt vojenského útvaru a odvtedy sa nachádza mimo územia SR. V žiadosti o milosť sa uvádza, že skutku sa dopustil pod vplyvom psychickej traumy a celkovej vyčerpanosti, ktoré boli výsledkom každodenného šikanovania vojakmi vyššej hodnosti. Odsúdený mal pred, aj počas doby základnej vojenskej služby kladné hodnotenia, od posudzovaného odsúdenia sa nedopustil iného trestného činu, vedie usporiadaný rodinný život s manželkou a dvoma maloletými deťmi. K podpore žiadosti o milosť sa vyjadrilo formou petície 417 občanov. Vzhľadom na zmenu právnej úpravy základnej vojenskej služby, ktorá bola zrušená, skutočnosť, že od spáchania skutku uplynulo viac ako 18 rokov a nešlo o profesionálneho vojaka, bol odsúdenému odpustený trest odňatia slobody. Odpustenie trestu odňatia slobody navrhla aj ministerka spravodlivosti SR.
13. 12. 2010
Prezident SR udelil milosť trom odsúdeným:
- odsúdenému P. J. R., ukrajinskému štátnemu príslušníkovi odpustil trest vyhostenia, na ktorý bol odsúdený v roku 1995 pre trestný čin krádeže formou spolupáchateľstva. Išlo o odcudzenie motorového vozidla, pri ktorom majiteľovi vznikla škoda vo výške 1 763,- Sk. Z územia Slovenskej republiky bol vyhostený v roku 1995 a odvtedy je evidovaný na území SR ako nežiaduca osoba. Pred týmto odsúdením nemal žiadny záznam v registri trestov. Od uloženia trestu vyhostenia uplynulo už 15 rokov, teda najdlhšia doba, ktorá je možná na uloženie trestu vyhostenia podľa súčasnej právnej úpravy. Odpustenie trestu vyhostenia navrhla aj ministerka spravodlivosti SR.
- odsúdenému P. O. R., ukrajinskému štátnemu príslušníkovi odpustil trest vyhostenia, na ktorý bol odsúdený v roku 1995 pre trestný čin krádeže formou spolupáchateľstva. Išlo o odcudzenie motorového vozidla, pri ktorom majiteľovi vznikla škoda vo výške 1 763,- Sk. Z územia Slovenskej republiky bol vyhostený v roku 1995 a odvtedy je evidovaný na území SR ako nežiaduca osoba. Pred týmto odsúdením nemal žiadny záznam v registri trestov. Je ženatý, má jedno dieťa, pričom rodinu na Slovensku môže navštevovať len manželka s dieťaťom. Uložený trest vyhostenia mu sťažuje i výkon povolania, nakoľko je vodičom a rozváža tovar v rámci Európy, avšak prechod cez územie SR využívať nesmie. Od uloženia trestu vyhostenia uplynulo už 15 rokov, teda najdlhšia doba, ktorá je možná na uloženie trestu vyhostenia podľa súčasnej právnej úpravy. Odpustenie trestu vyhostenia navrhla aj ministerka spravodlivosti SR.
- odsúdenej J. M. odpustil peňažný trest vo výške 331,93 Eur pod podmienkou, že po dobu troch rokov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. Odsúdená bola v roku 2008 pre trestný čin neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru spolupáchateľstvom na peňažný trest vo výške 10 000,- Sk. Pre prípad úmyselného zmarenia výkonu peňažného trestu jej bol stanovený náhradný trest odňatia slobody vo výmere jedného mesiaca. Trestný skutok spočíval v tom, že spolu s manželom dobrovoľne neopustili byt, v ktorom bývali v podnájme. Urobili tak až po pridelení nájomného bytu mestom. Odsúdená nezaplatila peňažný trest, pretože jej rodina sa nachádza vo veľmi zlej finančnej situácii. S manželom, ktorý je nezamestnaný sa starajú o tri maloleté deti a dávka v hmotnej núdzi, ktorú poberajú, im nestačí ani na úhradu nájomného. Sú odkázaní na pomoc cudzích ľudí. Napriek tomu, v starostlivosti o tri maloleté deti neboli zistené žiadne nedostatky, s manželom vedú usporiadaný život, proti odsúdenej sa nevedie žiadne trestné ani priestupkové konanie. Pre nedostatok finančných prostriedkov a zlú sociálnu situáciu rodiny nie je ani v súčasnosti schopná uhradiť peňažný trest. Odpustenie peňažného trestu navrhla aj ministerka spravodlivosti SR.
21. 10. 2010
Prezident SR udelil milosť dvom odsúdeným:
- Odsúdenej M. Ď. odpustil prezident Slovenskej republiky nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 4 mesiace, na ktorý bola odsúdená pre prečin krádeže. Išlo o menej závažnú majetkovú trestnú činnosť. Výkon trestu odňatia slobody zatiaľ nenastúpila a požiadala o milosť.
V súčasnosti sa proti odsúdenej nevedie trestné stíhanie a od posudzovaného odsúdenia nebola právoplatne odsúdená v trestnom, ani v priestupkovom konaní. Vedie usporiadaný život, riadne sa stará o maloletého syna, ktorý má často zdravotné problémy. Nástup odsúdenej do výkonu trestu by mal negatívne dopady na vývoj jej syna, ktorý je na ňu citovo i sociálne naviazaný.
Udelenie milosti odporučila aj ministerka spravodlivosti SR.
Trest bol odpustený pod podmienkou, že v priebehu piatich rokov nespácha úmyselný trestný čin.
- Odsúdenému I. Ž. odpustil prezident Slovenskej republiky nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 2 roky, na ktorý bol odsúdený pre trestný čin podvodu. Trestných skutkov sa dopustil ešte v období rokov 1989-1990 z mladíckej nerozvážnosti. Následne opustil republiku a odvtedy žije v cudzine. Svoje pochybenie veľmi ľutuje, v cudzine si založil rodinu, riadne pracuje a za to obdobie vyrovnal všetky podlžnosti voči poškodeným, aj náhradu škody.
O milosť pre syna požiadala aj jeho matka, ktorá má už vysoký vek a je chorá. Rada by videla ešte syna aj s vnukom. Prosí o odpustenie jeho viny, aby sa ešte za jej života mohol vrátiť domov. K žiadosti sa pripojili aj poškodení, ktorým uhradil škodu, ako aj primátor mesta, kde mal trvalé bydlisko.
Udelenie milosti odporučila aj ministerka spravodlivosti SR.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti a tiež to, že od posudzovaného odsúdenia nebol viac súdne trestaný, viedol riadny život a od spáchania trestnej činnosti uplynulo takmer 20 rokov, odpustil prezident SR odsúdenému trest, ktorý by zrejme už nemal na neho prevýchovné pôsobenie. Trest odpustil pod podmienkou, že v priebehu piatich rokov nespácha úmyselný trestný čin.
25. 11. 2009
Udelením individuálnej milosti odpustil prezident Slovenskej republiky odsúdenému B. Š. zvyšok trestu odňatia slobody s účinkom zahladenia odsúdenia. Na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 12 mesiacov bol odsúdený pre trestný čin zbehnutia.
Pohnútkou k spáchaniu trestného činu bol zlý vplyv vojenského prostredia, čo odsúdený veľmi zle znášal a bez súhlasu nadriadených opustil priestor vojenského útvaru, kde vykonával základnú vojenskú službu. Odvtedy sa zdržiaval na neznámych miestach v cudzine. Po vrátení sa domov dobrovoľne nastúpil na výkon trestu odňatia slobody, z ktorého bol po vykonaní polovice trestu podmienečne prepustený.
Vzhľadom na osobu odsúdeného, jeho predchádzajúcu bezúhonnosť a na skutočnosť, že od spáchania skutku uplynulo viac ako 17 rokov, odvtedy viedol riadny život a z uloženého trestu odňatia slobody vykonal polovicu, udelil prezident SR odsúdenému milosť. Pri rozhodovaní prihliadal aj na zmenu právnej úpravy základnej vojenskej služby, kde došlo k jej zrušeniu. V tomto prípade nešlo o profesionálneho vojaka a udelenie milosti odporučila aj ministerka spravodlivosti SR.
25. 8. 2009
Udelením individuálnej milosti odpustil prezident Slovenskej republiky odsúdenému V.K. zvyšok peňažného trestu a zvyšok trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá. Peňažný trest vo výmere 20 000,- Sk (663, 878 €) a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na dobu jedného roka boli odsúdenému uložené pre spáchanie prečinu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. K ublíženiu na zdraví prišlo na parkovisku, kedy odsúdený pri cúvaní zadnou časťou motorového vozidla narazil do chodkyne, ktorá následkom nárazu motorového vozidla spadla na zem a utrpela zranenie bez vážnejších trvalých následkov. Požitie alkoholu u vodiča zistené nebolo.
V žiadosti o milosť odsúdený uvádza, že išlo o nešťastnú náhodu, svojej viny si je však vedomý a skutok úprimne ľutuje, kolízii ale zabrániť nedokázal, nakoľko poškodenú vôbec nevidel. Poškodenej sa ospravedlnil a nahradil jej vzniknutú škodu. Uložený trest má ďalekosiahle následky nielen pre neho, ale aj najbližších. V súčasnosti je dlhšie obdobie nezamestnaný a v stave akútnej finančnej núdze. Napriek tejto skutočnosti už uhradil určitú časť uloženého peňažného trestu.
Vzhľadom na tieto okolnosti, ako aj skutočnosť, že ide o predtým bezúhonnú osobu, a tiež ako vodič sa pred týmto skutkom nedopustil žiadneho dopravného priestupku v cestnej premávke, udelil mu prezident Slovenskej republiky milosť s tým, že zvyšky obidvoch trestov odpustil s účinkom zahladenia odsúdenia.
1. funkčné obdobie prezidenta SR Ivana Gašparoviča od 15. 6. 2004 do 15. 6. 2009
Rok |
Počet podaní |
Počet žiadostí o milosť |
Počet udelených milostí |
Počet neudelených milostí |
2004 |
894 |
393 |
0 |
141 |
2005 |
1334 |
491 |
4 |
369 |
2006 |
1075 |
379 |
2 |
289 |
2007 |
1024 |
372 |
5 |
345 |
2008 |
990 |
422 |
1 |
282 |
2009 |
467 |
213 |
0 |
101 |
Popis udelených milostí:
16. 5. 2008
Odsúdenému V. L. odpustil prezident Slovenskej republiky nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere jeden rok, na ktorý bol odsúdený pre trestný čin dezercie.
Od spáchania skutku uplynulo 15 rokov. Pohnútkou k spáchaniu trestného činu bol vplyv vojenského prostredia, čo odsúdený veľmi zle znášal a bez súhlasu nadriadených opustil priestor vojenského útvaru. Odvtedy sa zdržiaval na neznámych miestach v cudzine. Do spáchania tejto trestnej činnosti nebol súdne trestaný, ukončil stredoškolské štúdium a žil riadnym životom.
Vzhľadom na dlhú dobu, ktorá uplynula od spáchania skutku, t.j. 15 rokov, by výkon trestu už neplnil u odsúdeného svoj prevýchovný účel. Taktiež vzhľadom na zmenu právnej úpravy základnej vojenskej služby, kde došlo k jej rušeniu, prezident republiky vyhovel žiadosti matky odsúdeného o udelenie milosti. Udelenie milosti odporučil aj minister spravodlivosti Slovenskej republiky.
18. 12. 2007
Odsúdenému T. V. odpustil prezident Slovenskej republiky zvyšok trestu odňatia slobody, ktorý mu bol uložený pre pokus vraždy otca. Z pôvodnej výmery 8 rokov mu odpustil nevykonanú časť trestu pod podmienkou, že po dobu 5 rokov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. Skutku predchádzalo dlhoročné ponižovanie a fyzické násilie zo strany otca voči matke a rodine, čo vyvrcholilo v kritický deň opätovným napadnutím matky do oblasti hlavy, ktorú mala predtým operovanú. Odsúdený syn v strachu o život matky a v snahe brániť ju, bodol otca do oblasti hrudníka, ktoré zranenie si vyžiadalo 6 dňovú hospitalizáciu. Podľa vyjadrenia znalca zranenie otca nezanechá trvalé následky a bude môcť vykonávať pôvodné povolanie. Sám poškodený otec sa vyjadril, že je presvedčený, že jeho syn ho nechcel zabiť, iba bránil svoju matku.
O milosť, okrem odsúdeného, požiadala jeho matka, ktorá uviedla, že manžel zatiaľ za útoky na ňu nijako postihnutý nebol, hoci na neho podala trestné oznámenie. Útoky na ňu pokračovali do doby, pokiaľ nebola zo strachu o svoj život nútená odísť z vlastného bytu a napriek nepriaznivej finančnej situácii býva v podnájme.
Prípad vzbudil veľký záujem verejnosti. Za omilostenie T. V. sa formou petície pripojilo 288 občanov, osobitne ďalší občan a názory k prípadu s podporným stanoviskom pre odsúdeného vyjadrili desiatky občanov prostredníctvom internetu.
Odsúdený bol vo výkone trestu odňatia slobody od 8.3.2006 a tento plnil u neho svoj prevýchovný účel. Podľa stanoviska riaditeľa ústavu boli u neho zaznamenané pozitívne výsledky ohľadne sebareflexie a vytvárania kritického postoja k spáchanému trestnému činu. Má dobré sociálne zázemie s perspektívou zamestnania sa. Vzhľadom na výnimočné okolnosti prípadu, ktoré skutku predchádzali, alkoholizmus otca, jeho agresivita, vážny zdravotný stav matky odsúdeného, ktorá potrebuje pomoc syna, jeho predchádzajúca bezúhonnosť a slušný spôsob života, viedli prezidenta Slovenskej republiky k rozhodnutiu udeliť mu podmienečnú milosť.
17. 9. 2007
Odsúdenej A. V. zmiernil prezident Slovenskej republiky pôvodne uložený trest odňatia slobody vo výmere desať rokov a formou individuálnej milosti jej odpustil z jeho výmery dva a pol roka. A.V. bola odsúdená pre trestný čin vraždy, ku ktorej došlo po predchádzajúcej slovnej hádke, kedy pod vplyvom alkoholu fyzicky napadla svojho manžela, ktorý na následky zranení zomrel. Manžel bol alkoholik, nikde nepracoval, nestaral sa o výchovu detí a dlhé roky fyzicky a psychicky týral ju a celú rodinu.
O omilostenie odsúdenej požiadali viaceré inštitúcie z miesta bydliska, deti odsúdenej, samotní príbuzní jej manžela, ktorí potvrdili, že jej čin bol iba vyvrcholením neskutočných útrap, ktoré po boku ich príbuzného prežila. Podpisovou akciou sa za jej omilostenie pripojilo takmer 1500 občanov. Z hodnotenia odsúdenej vyplýva, že išlo o starostlivú matku, zodpovednú pracovníčku a osobu, ktorá v mieste bydliska požívala dôveru občanov. Z uloženého trestu vykonala odsúdená viac ako polovicu. Hodnotenie z výkonu trestu má veľmi kladné a tento u nej plní svoj účel.
15. 8. 2007
Odsúdenému Š. J. odpustil prezident Slovenskej republiky trest odňatia slobody vo výmere päť mesiacov, na ktorý bol odsúdený pre trestný čin ublíženia na zdraví. Podstata skutku spočívala vo fyzickom napadnutí poškodenej osoby po predchádzajúcom nedorozumení. Trest odpustil pod podmienkou, že po dobu dvoch rokov od udelenia milosti odsúdený nespácha úmyselný trestný čin.
Š. J. spolu s manželkou zabezpečuje výchovu a starostlivosť štyroch maloletých detí, z ktorých jedno je zdravotne ťažko postihnuté a trpí nevyliečiteľnou chorobou. Navštevuje špeciálnu základnú školu mimo obce bydliska, kde ho denne sprevádza otec. V prípade nástupu trestu by takúto starostlivosť nemohol synovi zabezpečiť. Rodina odsúdeného žije usporiadaným životom a požíva v obci dobrú povesť. Potvrdila to aj petícia takmer 300 spoluobčanov, ktorí sa pripojili k žiadosti o milosť a taktiež obec ponúkla za nápravu odsúdeného spoločenskú záruku.
25. 6. 2007
Odsúdenej J. L. odpustil prezident Slovenskej republiky trest odňatia slobody vo výmere jedného roka, na ktorý bola odsúdená pre trestný čin ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Podstata skutku spočívala v nezodpovednom prístupe k výchove dvoch maloletých detí, čo im umožnilo vynechávať povinnú školskú dochádzku a páchať trestnú činnosť.
J. L. je ťažko zdravotne postihnutá, trpí na nevyliečiteľné ochorenie obličiek a pravidelne dvakrát týždenne absolvuje dialýzu. Ide o chronické, život ohrozujúce ochorenie, ktorého liečbu nie je možné zabezpečiť v podmienkach výkonu trestu odňatia slobody. Skutok, pre ktorý bola J. L. odsúdená sa stal v rokoch 2001 až 2002, vtedy maloleté deti sú už dospelé a výkon trestu by už neplnil svoj prevýchovný účel. Udelenie milosti odporučil aj minister spravodlivosti Slovenskej republiky.
2. 1. 2007
Odsúdenému V. S. odpustil prezident Slovenskej republiky trest odňatia slobody vo výmere jeden rok, na ktorý bol odsúdený pre trestný čin nenastúpenia služby v ozbrojených silách.
Od spáchania skutku uplynulo 14 rokov, odvtedy sa odsúdený nedopustil ďalšieho trestného činu ani priestupku, viedol riadny život, a aj so zreteľom na zmenu právnej úpravy základnej vojenskej služby, kde došlo k jej zrušeniu, prezident republiky vyhovel žiadosti rodičov o udelenie milosti. Udelenie milosti odporučil aj minister spravodlivosti Slovenskej republiky.
24. 4. 2006
Odsúdenému M. M. odpustil prezident Slovenskej republiky zvyšok trestu z trestu uloženého mu vo výmere 9 rokov, na ktorý bol odsúdený pre trestný čin vraždy otca, ktorý dlhé roky fyzicky aj psychicky týral celú rodinu.
M. M. z uloženého trestu vykonal viac ako polovicu a o jeho omilostenie žiadali viaceré inštitúcie. Spoločenskú záruku za jeho nápravu prevzala rímskokatolícka cirkev a formou petície sa za zmiernenie trestu pripojilo takmer 500 občanov. Vo výkone trestu odňatia slobody preukazoval svojím správaním trvalú nápravu. Zvyšok trestu bol odsúdenému odpustený pod podmienkou, že v priebehu piatich rokov nespácha úmyselný trestný čin.
20. 3. 2006
Odsúdenému M. S. prezident Slovenskej republiky zahladil odsúdenie. M. S. bol odsúdený pre trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia na trest odňatia slobody vo výmere päť mesiacov za neoprávnené zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky.
Trest odňatia slobody vykonal a keďže mu uplynula aj doba, dokedy mal zákaz vstupu na územie Slovenskej republiky, chcel znovu požiadať o trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, keďže tu žil sústavne viac ako 19 rokov a riadne zabezpečoval výchovu svojich dvoch maloletých detí, o ktoré sa staral v spoločnej domácnosti so svojou družkou, slovenskou štátnou občiankou. Vzhľadom na okolnosti prípadu a zachovanie rodinných väzieb prezident republiky jeho žiadosti o zahladenia odsúdenia vyhovel.
30. 11. 2005
Odsúdenému Š. T. odpustil prezident Slovenskej republiky zvyšok trestu z trestu uloženého mu vo výmere štyri mesiace, ktorý mu bol uložený pre trestný čin zanedbania povinnej výživy.
Dôvodom neplnenia vyživovacej povinnosti bola skutočnosť, že sám bol sociálne odkázaný a nebol schopný pravidelne prispievať na výživu detí z prvého manželstva. Okrem toho sám sa staral o dve maloleté deti, ktoré mu boli súdom zverené do výchovy a opatery. Napriek tomu, že rodina bola v ťažkej sociálnej situácii, odsúdený sa o deti vzorne staral a deti sú na neho veľmi citovo naviazané.
21. 11. 2005
Odsúdenému L. G. odpustil prezident Slovenskej republiky trest odňatia slobody vo výmere 2 roky, ktorý mu bol uložený pre trestný čin neodvedenia dane a poistného. Skutok bol spáchaný v dôsledku zlej finančnej situácie a platobnej neschopnosti firmy, čo nakoniec viedlo k jej likvidácii, následnej exekúcii a vysťahovaniu rodiny z domu.
V osobe odsúdeného išlo o invalidného dôchodcu, ktorého ochorenie je nevyliečiteľné a životu nebezpečné. Manželka je tiež ťažko zdravotne postihnutá a odkázaná na pomoc inej osoby. Trest bol odsúdenému odpustený pod podmienkou, že po dobu dvoch rokov od udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.
18. 10. 2005
Odsúdenému M. K. prezident Slovenskej republiky odpustil trest odňatia slobody vo výmere 3 mesiace, ktorý mu bol uložený pre trestný čin krádeže. Odcudzil športové potreby v celkovej sume 6 130,- Sk. Veci boli vlastníkovi vrátené.
Odsúdený mal vážne zdravotné problémy bol nepretržite zaradený do psychoreedukačného pôsobenia. Podľa odborných stanovísk by prípadný nástup do výkonu trestu výrazne zhoršil jeho zdravotný stav.
6. 9. 2005
Odsúdenému M. K. prezident Slovenskej republiky odpustil trest odňatia slobody vo výmere 2 mesiace, ktorý mu bol uložený pre trestný čin zanedbania povinnej výživy.
Dlh na nezaplatenom výživnom v sume 2 500,- Sk vznikol odsúdenému v čase, keď žil len zo sociálnych dávok. Dlžnú sumu uhradil mesiac po odsúdení, keď získal zamestnanie. Sám sa stará o maloletého syna, ktorý mu je súdom zverený do výchovy a opatery. V prípade, keby mal nastúpiť dvojmesačný trest odňatia slobody stratil by opäť zamestnanie a nemohol sa starať o syna, ktorý má k nemu veľmi silný citový vzťah. |