Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca začal prezident Českej republiky Václav Klaus s manželkou Líviou Klausovou oficiálnu návštevu Slovenska.
Išlo o poslednú návštevu vo funkcii českej hlavy štátu.
Po zápise do knihy hostí nasledovali plenárne rokovania delegácií oboch krajín. Po ich skončení si prezident Ivan Gašparovič aj Václav Klaus poďakovali ústretovú a bezproblémovú spoluprácu. Obaja zhodne potvrdili, že počas výkonu funkcií prezidenta zastávali obhajobu pozícií samostatných republík – českej i slovenskej a to v oblasti domácej i zahraničnej politiky. „Za tie roky je tu veľa rozhodnutí, ktoré ovplyvnili aj prezidenti – či je to v ekonomike, ozbrojených zložkách, kultúre, vo fungovaní EÚ, V4, NATO, OSN. Preto som pánu prezidentovi poďakoval a vyjadril presvedčenie, že jeho postavenie vo vzťahu a pomoci Slovensku bude pokračovať aj naďalej,“ - povedal Ivan Gašparovič. Slovenský prezident na plenárnom rokovaní delegácií zdôraznil, že Vyšehradská skupina je pre nás prioritným formátom regionálnej spolupráce. Ako dodal, máme záujem na posilnení úlohy V4 aj ako konzultačného fóra v európskej agende.
Ivan Gašparovič na stretnutí s Václavom Klausom konštatoval, že 10-ročná bilancia medzištátnej slovensko-českej spolupráce, ale aj pracovných vzťahov oboch hláv štátov je veľmi pozitívna. Súčasné vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi sú podľa neho "bezpochyby na kvalitatívne najvyššej úrovni v ich histórii". Ako pripomenul Ivan Gašparovič možno to dokumentovať množstvom faktov – naša obchodná výmena za ostatné dva roky sa blíži k hranici 14 miliárd eur, ČR je (po NSR) naším druhým najväčším obchodným partnerom a piatym najväčším investorom v SR. Prezident za pozitívne označil, že realizujeme a plánujeme spoločné strategické projekty, napr. v jadrovej energetike, obrane alebo doprave.
Prezident Ivan Gašparovič povedal, že vzájomné vzťahy by neboli také dobré a úprimné, keby Česi a Slováci stále fungovali v spoločnom štáte. "Táto reforma bola skutočne potrebná. Ten vzťah, ktorý vyplýval z ekonomiky, sociálneho postavenia, bol pre Slovensko neprijateľnejší, nebol vždy v pozícii rovného s rovným." Slovenský prezident však dodal, že dnes sú obe krajiny v pozícii rovného s rovným a cítia potrebu v ťažkej celosvetovej ekonomickej situácii vzájomne spolupracovať. Tieto slová potvrdil aj prezident Klaus, podľa ktorého "rozdelenie obom krajinám prospelo."
Ivan Gašparovič dodal, že sa teší na spoluprácu s Václavom Klausom aj po jeho odchode z prezidentského postu a účinkovaní v ním zriadenom Centre pre ekonomiku a politiku a v Inštitúte Václava Klausa, ktorá sa bude zaoberať politicko-ekonomicko-sociálnymi témami.
Václav Klaus potvrdil „veľmi úzke, priateľské vzťahy. Som na Slovensku počas svojho výkonu prezidenta už trinásty krát. Počet návštev Ivana Gašparoviča je v podstate rovnaký. Je to známka, že nám na česko –slovenských vzťahoch nesmierne záleží. „
Václav Klaus podčiarkol, že obaja prezidenti sa snažili od ich vstupu do politiky skvalitňovať vzájomné – česko-slovenské vzťahy, ktoré sú pozitívne a úzke natoľko, že sú nespochybniteľné ani najväčšími nežičlivcami, o čo sa obe hlavy štátov veľkým dielom pričinili. „Naďalej hodlám byť veľkým priateľom Slovenska vo všetkých mojich životných aktivitách, „ zdôraznil odchádzajúci český prezident.
V programe oficiálnej návštevy Václava Klausa a českej delegácie je aj stretnutie s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom na Bratislavskom hrade. Hostia navštívia vernisáž "20 rokov na českých a slovenských námestiach," ktorá sa uskutočňuje pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatných republík. český prezidentský pár navštívi aj Katedrálu sv. Martina.
V programe druhého dňa oficiálnej návštevy má Václav Klaus účasť na slávnostnom zasadnutí Združenia podnikateľov Slovenska, kde si prevezme Výročnú cenu Združenia podnikateľov Slovenska. Neskôr sa stretne s primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom a návštevu ukončí slávnostným obedom s premiérom Robertom Ficom.