Prezident SR prijal viceprezidentku Juhoafrickej republiky
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci viceprezidentku Juhoafrickej republiky Phumzile Mlambo-Ngcuka.
Počas rokovania konštatoval, že Afrika predstavuje pre slovenskú stranu zaujímavý kontinent a preto považuje vzťahy s Juhoafrickou republikou za veľmi významné. Ivan Gašparovič vyjadril na stretnutí potešenie, že mohol privítať Phumzile Mlambo-Ngcuka ako prvú ženu vo funkcii viceprezidentky v celej histórii Juhoafrickej republiky.
Phumzile Mlambo-Ngcuka konštatovala, že jej krajina hodlá stavať na doterajších dobrých vzťahoch so Slovenskom a má záujem predovšetkým o rozvoj ekonomickej spolupráce. Ocenila tiež ekonomické úspechy Slovenskej republiky, ktoré označila za inšpiratívne pre rozvoj hospodárstva Juhoafrickej republiky. Phumzile Mlambo-Ngcuka sa zaujímala aj o slovenskú kultúru a potvrdila záujem občanov jej krajiny o lepšie spoznanie Slovenska.
Podľa Ivana Gašparoviča muselo Slovensko prejsť zložitú a dlhú cestu transformácie v politickej, hospodárskej i spoločenskej oblasti. „Dnes však môžeme potvrdiť, že reformy sa podarili a Slovenská republika patrí medzi úspešné demokratické štáty Európy. Sme si vedomí, že musíme s vami spolupracovať a navzájom si pomáhať, pretože Juhoafrická republika zaznamenáva významné úspechy v rozvoji a budovaní demokracie na africkom kontinente,“ uviedol prezident SR.
Viceprezidentka Phumzile Mlambo-Ngcuka dodala, že Juhoafrická republika urobila najväčší pokrok v rámci demokratizácie ústavy a spoločnosti, v čom sa odzrkadľuje aj záujem imigrantova z iných afrických štátov.“ Skonštatovala však, že s masívnym prisťahovalectvom do krajiny prichádza aj kriminalita a vláda musí chrániť bezpečnosť občanov v nej. Juhoafrickú republiku podľa viceprezidentky trápi vysoká nezamestnanosť, najmä v radoch mladých ľudí a vláda tento problém musí riešiť.
Prezident Ivan Gašparovič ocenil spoluprácu Jar na pôde OSN aj pri diskusii o reforme bezpečnostnej politiky OSN. Slovensko podľa neho plne podporuje dialóg medzi EÚ a Jar v zmysle vlaňajšieho summitu EÚ – Afrika, ktorý vytýčil konkrétne ciele tejto spolupráce. Slovenský prezident deklaroval tiež záujem o posilnenie obchodnej spolupráce s JAR, najmä prostredníctvom obchodných komôr a podnikateľských zväzov. JAR vnímame ako najvýznamnejšieho obchodného a investičného partnera SR na africkom kontinente. Slovenská strana pozitívne hodnotí rastúci trend vo vzájomnej obchodnej výmene, ktorej objem vzrástol z 21 mil. USD v r. 2003 na 134 mil. USD v r. 2007.
Viceprezidentka Phumzile Mlambo-Ngcuka na záver rokovania uviedla, že JAR má záujem aj o spoluprácu so Slovenskom v oblasti vedy, výskumu, kultúry a školstva. Dôkazom toho je aj podpis dohody o rozvoji spolupráce vo vzdelávaní, má už konkrétnu podobu výmeny študentov medzi univerzitami oboch krajín.