Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na XVII. Sneme Únie miest Slovenska, Bratislava, Primaciálny palác 4. 5. 2007

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2007 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na XVII. Sneme Únie miest Slovenska, Bratislava, Primaciálny palác 4. 5. 2007

Vážený pán podpredseda Národnej rady,
vážený pán minister,
vážený pán prvý viceprezident Únie miest Slovenska,
vážení delegáti,
ctení hostia,


najskôr mi dovoľte poďakovať sa za pozvanie na snem a zaželať vám všetkým úspešný deň. Len pred pár dňami sme sa stretli na sneme ZMOS-u. Hovorili sme spolu o decentralizácii a financovaní. O tom, čo sa urobilo a čo ešte treba urobiť, aby štátna správa, samospráva, no najmä občan bol spokojný s výkonom jednotlivých kompetencií. Zhodli sme sa v tom, že sa urobilo veľa, ale niektoré kroky neplnia naše očakávania. Preto musíme hľadať a nájsť pre ne efektívnejšie prístupy. Najmä pokiaľ ide o zdravotníctvo a sociálne služby, ale aj o vzdelávanie a kultúru.

Nerobím zo súčasného stavu tragédiu, pretože ak sa hľadajú riešenia takpovediac za pochodu, je len samozrejmé, že sa urobia aj chybné rozhodnutia, či napáchajú nedôslednosti. Proces, ktorého sme účastníkmi i aktérmi zároveň, sa ešte nikdy v podobnom duchu nerealizoval. Takže sme odkázaní predovšetkým na seba, na svoje vedomosti, schopnosti, ústretovosť a vzájomnú podporu.

Žijeme rozporuplnú, dráždivú, v mnohom konfrontačnú a poučnú dobu. Svetoví analytici hovoria o nej ako o strete civilizácií. My ju vnímame konkrétnejšie ako stret generácií a ich hodnotovej orientácie. Aj preto musíme (v zmysle upozornení EÚ) citlivejšie komunikovať so spoluobčanmi. Musíme pozorovať, vyhodnocovať a správne interpretovať vzťahy, ktoré sa odohrávajú v societach rôzneho charakteru. Musíme včas rozpoznať varovné signály a venovať sa ich včasnému riešeniu. A už vonkoncom sa nemôžeme tváriť, že tu nie sú, ak nás na ne upozorňuje Európska únia.

A tá nás upozorňuje najmä na chudobu, nízku pôrodnosť, nedocenenie celoživotného vzdelávania, vysokú dopravnú nehodovosť, diskrimináciu (napríklad žien pri odmeňovaní za výkony v práci), či na korupciu. A to spomínam len vážne upozornenia z posledných rokov. Prirodzene, môžete sa pýtať, prečo o tom hovorím práve na vašej pôde. Jednoducho preto, že sa týkajú celej našej spoločnosti.

Keď v roku 1271 vniklo na našom území Združenie 24 spišských miest, stalo sa tak preto, aby združené mestá ľahšie získali výsady. Naše mestá majú dnes iné spoločné problémy. A ak som vás správne pochopil, vašou snahou je – nájsť pre ne spoločné riešenia. V tomto zmysle vítam napríklad projekt spolupráce Banskej Bystrice a Zvolena, ktorý nezohľadňuje len záujmy týchto dvoch miest, ale podstatne širšieho regiónu.

Je to šťastné rozhodnutie ako zmeniť situáciu, aby každé mesto nekonalo, ako sa hovorí, na vlastnom piesočku a na vlastnú päsť. Nezdravá rivalita sa obracia v zdravú ústretovosť a spoluprácu. Takéto smerovanie budem vždy podporovať.

Zaujímavým fenoménom našich dynamicky sa meniacich miest je, že ich obyvatelia unikajú na vidiek, kde hľadajú relax, pokoj a psychickú rovnováhu. Zatiaľ čo úspešní vidiečania sa snažia usadiť v mestách. Tento pohyb nie je ničím výnimočný, azda len svojím nebývalým objemom. Prináša to so sebou viacero impulzov. Rozvíja sa architektúra, stavebníctvo, infraštruktúra. Ale rastie aj preťaženosť cestných komunikácií, nedostatok čističiek odpadových vôd a zdraviu nezávadnej pitnej vody, atď. Všetky tieto prejavy súčasnej doby sú pre nás nástojčivou výzvou. No aj dôkazom, že súčasné vzťahy miest a ich priľahlých regiónov začínajú byť čoraz previazanejšie. Preto považujme akúkoľvek izoláciu miest od širšieho regiónu za prekonanú.

Ide o novú kvalitu, kooperáciu a synergetický efekt týchto vzťahov. Musíme prekonať zužovanie týchto vzťahov len na pracovné príležitosti a s nimi súvisiace flexibilné pracovné sily.

Uvedomujem si, že ekonomika je nekompromisná. Aj to, že kvalita ľudských zdrojov sa dnes posudzuje predovšetkým od ich kvalifikovanosti. Zisťujeme, že nám v poslednom čase takéto sily začínajú chýbať.

Ak niekto hovorí, že ich máme úmerne k počtu obyvateľstva, potom by si mal všimnúť, že (podľa údajov EU) nie sme v porovnaní s inými krajinami Európskej únie na tom dobre. A pritom ešte v nedávnej minulosti platilo, že rodičia robili všetko pre to, aby ich deti získali najmä vzdelanie. No dnes to vyzerá tak, akoby sme tento rokmi nahonobený hodnotový kapitál kdesi zašantročili. Mali by sme zistiť príčiny tohto javu. A nielen príslušné ministerstvá, ale aj vaše odborné tímy by vám mali poskytnúť analýzy a návrhy ako tento stav možno zmeniť.

Únia miest Slovenska môže aj v tomto smere zohrať dôležitú úlohu. Samosprávy dostali značné kompetencie. Ukazuje sa však, že pokiaľ ide o spomínané školstvo, spolupráca štátnej správy, VÚC, samospráv miest a obcí by mala byť v tejto oblasti ústretovejšia a ráznejšia.

Úniu miest Slovenska považujem za vhodnú pôdu, z ktorej by mohli vzísť v tomto smere rozhodujúce iniciatívy, hodné nasledovania.

Vážení delegáti snemu Únie miest Slovenska,
za 13 rokov vašej existencie ste preukázali svoju opodstatnenosť a dôveryhodnosť. Dokázali ste sformulovať, reprezentovať a obhajovať špecifické záujmy a požiadavky svojich členov.

Únia ukázala, že vie presadzovať svoje očakávania a stanoviská. To sa ukázalo aj v zložitom procese samosprávnej reformy. Vaše argumenty sa významnou mierou podieľali na tom, aby smerovanie reformy išlo v prospech občanov a rozvoja samosprávneho princípu, ktorý je základom skutočnej demokracie.

Myslím si však, že prišiel čas, aby sme prešli k realizácii širších potrieb.

Chápem váš význam, vaše špecifické záujmy, no myslím si, že Únia a ZMOS by mali zintenzívniť svoju spoluprácu. Spájanie síl a spoločné riešenia Európskej únie by nám v tomto mali byť príkladom. K tomu vám želám veľa tvorivých síl a trpezlivosti. Vaše múdre a citlivé rozhodnutia očakávajú od vás nielen občania vašich miest, ale celé Slovensko.

Ďakujem vám za prejavenú pozornosť.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]