News
   

Year 2012

Home | News | Press Department Archive | Year 2012

Ivan Gašparovič na pôde japonského vedeckého inštitútu

Ivan Gašparovič na pôde japonského vedeckého inštitútu

28. jún 2012

Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou začal tretí deň oficiálnej návštevy Japonska pracovnými raňajkami s poslancami japonského parlamentu; s členmi slovensko-japonskej parlamentnej skupiny priateľstva.

Na stretnutí v Tokiu prezident konštatoval, že dve desaťročia spolupráce Slovenska s Japonskom zaznamenávajú svoj úspech. "Vývoj hospodárskej spolupráce s Japonskom je pozitívny, no existujúci potenciál nie je ešte plno využitý," pripomenul Ivan Gašparovič.

Prezident Slovenskej republiky navštívil v Tokiu aj vedecký inštitút RIKEN, ktorý združuje najväčšie vedecké kapacity z Japonska i zo sveta. "Veľmi dôležitý je výskum a rozvoj vied, ale tento závisí hlavne od stretávania sa ľudí z rôznych kultúr, kde vznikajú nové nápady. RIKEN momentálne spolupracuje s odborníkmi zo 46 krajín sveta," povedal prezident RIKEN Dr. Ryaji Noyori, nositeľ Nobelovej ceny.

Prezident Gašparovič konštatoval, že spolupráca medzi Slovenskou republikou  a Japonskom je na veľmi dobrej úrovni. "Samozrejme, že okrem politickej a ekonomickej spolupráce sme na stretnutí s cisárskym párom hovorili aj o spolupráci v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania," pripomenul na pôde japonského vedeckého inštitútu Ivan Gašparovič. Slovenská republika sa podľa jeho slov snaží prispôsobovať sa novým trendom vo vedecko-výskumnej práci. A práve preto slovenskí vedci potrebujú spolupracovať so svojimi kolegami zo zahraničia, doplnil prezident. "Minulý rok bol pre RIKEN veľmi úspešným, pretože sa nám podarilo vyvinúť najrýchlejší superpočítač na svete 'K computer'," uviedol výkonný riaditeľ RIKEN Dr. Kenji Oeda.

Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV)Jaromír Pastorek na stretnutí s predstaviteľmi japonského vedeckého inštitútu RIKEN predstavil činnosť slovenskej vedeckej obce. "V súčasnosti sa snažíme pripraviť reformu našej inštitúcie a chceme posilniť predovšetkým prístrojové a technické vybavenie našich pracovísk," uviedol Pastorek. "Hlavné priority akadémie sú v technickej oblasti, najmä výskum nanotechnológií a obnoviteľných zdrojov, ako aj biotechnológie, medicína a životné prostredie," spresnil predseda SAV.

Na poludnie sa hlava štátu s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským a podnikateľskou delegáciou stretla s predstaviteľmi japonskej podnikateľskej asociácie Keindanren. Ako uviedol spolupredseda výboru Keindanren pre Európu Yoshimitsu Kobayashi, "toto stretnutie a vaša návšteva bude pre obe krajiny šancou na to, aby ešte viac posilnila ekonomické vzťahy medzi Japonskom a Slovenskou republikou."

Prezident Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že návšteva predstaviteľov Keindanren na Slovensku v júni 2010 prispela k zvýšeniu intenzity vzájomných vzťahov s Japonskom. Ako pred japonskými podnikateľmi pripomenul, "dnes vám tu chcem predstaviť Slovenskú republiku ako členskú krajinu Európskej únie s dynamickou ekonomikou a perspektívnym rastom, v ktorej sa oplatí investovať." Podľa slov Ivana Gašparoviča, "vstup do Európskej únie a eurozoóny sme nikdy neoľutovali, pretože pre Slovensko bol prínosom."

Prezident na rokovaní s predstaviteľmi Keindanren vyjadril presvedčenie, že Japonsko a Európska únia nájdu nakoniec spoločnú zhodu na podobe dohody o voľnom obchode.

Prezident japonskej podnikateľskej asociácie Keindanren Hiromaso Yonekura považuje Slovensko za "dôležitú krajinu strednej Európy." Ivanovi Gašparovičovi zdôraznil potrebu prijatia dohody o voľnom obchode s Európskou úniou. Japonsko už podľa Yonekuru pripravuje zmluvy o voľnom obchode s Čínou a Južnou Kóreou. Táto zmluva o voľnom obchode s Európskou úniou by podľa prezidenta Keidanren bola prospešná pre obe strany. Na druhej strane Japonsko vie ponúknuť Európe aj Slovensku vysokokvalitné "know how" v oblasti informačných technológií, ktoré by mohli zvýšiť výkonnosť európskej ekonomiky.

Ivan Gašparovič predstavil Slovensko aj ako destináciu vhodnú nielen na investície do výrobných odvetví, ale aj pre výstavbu logistických centier nadnárodných spoločností. Dodal, že Slovensko má ideálne predpoklady z hľadiska geografického pre svoju polohu v strede Európy i z hľadiska dobrej infraštruktúry. "Máme záujem o japonské investície do odvetví s vyššou pridanou hodnotou v oblasti vedy a výskumu. Mám na mysli informačné a komunikačné technológie, biotechnológie a robotiku a aj preto so mnou pricestovali predstavitelia SAV a slovenských univerzít," zdôraznil Ivan Gašparovič.

V podvečer v Tokiu prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi udelili čestný doktorát Tokijskej medzinárodnej univerzity za rozvoj japonsko - slovenských vzťahov.

Back to top
Printer friendly version
© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.