Prezident Ivan Gašparovič v otváracom príhovore uviedol, že krajiny s obmedzeným domácim trhom a otvorenou ekonomikou, medzi ktoré Slovensko aj Bulharsko patria, nemôžu čeliť globálnej ekonomickej ani európskej úverovej kríze samostatne. „Pôsobenie slovenských firiem v Bulharsku, ale aj bulharských na Slovensku, je minimálne. Preto sme tu spolu s bulharským prezidentom, aby sme podporili tento tvorivý podnikateľský dialóg na všetkých úrovniach - od podnikateľskej až po obchodno-priemyselné komory a agentúry pre rozvoj investícií a obchodu,“ povedal prezident. Obe krajiny majú za sebou veľmi nepríjemnú skúsenosť plynovej krízy. Nie je preto prekvapením, že máme spoločný strategický záujem diverzifikovať trasy a zdroje energonosičov.
Podľa hlavy štátu „je dobré, že záujem o bulharský trh prejavujú slovenské firmy práve v oblasti energetiky, ale aj pri budovaní infraštruktúry a vo vodohospodárstve.“ Slovenské i bulharské firmy úspešne pôsobia v oblasti informačných technológií, čo úzko súvisí s dostatkom kvalifikovaných odborníkov.
Ivan Gašparovič poukázal aj na „veľký potenciál slovensko-bulharskej spolupráce v oblasti cestovného ruchu. Za minulý rok vyše 90 tisíc slovenských turistov navštívilo Bulharsko. Slováci znovu objavujú Bulharsko, ktoré sa stalo štvrtou najnavštevovanejšou destináciou pre našich turistov. Ale aj Slovensko má čo bulharským turistom ponúknuť.
Rosen Plevneliev v príhovore zdôraznil, že Slovenská republika je prvým štátom, ktorý ratifikoval členstvo Bulharska v EÚ a Bulharsko bolo po Česku druhou krajinou, ktorá uznala samostanú Slovenskú republiky. "Napriek tomu, že už päť rokov naše krajiny sužuje kríza, hospodárska a obchodná spolupráca medzi Bulharskom a Slovenskom vzrástla v ostatnom období o 20%," uviedol bulharský prezident. Rosen Plevneliev zdôraznil záujem Bulharska o spoluprácu v oblasti informačných technológií, automobilového priemyslu a cestovného ruchu. "Obe naše krajiny diverzifikujú svoje energetické zdroje a budujú interkonektory k Rumunsku, Srbsku, Turecku a Grécku," pripomenul bulharský prezident na margo nedávnej plynovej krízy, ktorá v roku 2009 postihla Slovensko i Bulharsko. Ako dodal, oba štáty podporujú malé a stredné podnikanie. "Máme záujem o rozvíjanie spolupráce v oblasti vedy, výskumu a školstva a verím, že dohody, ktoré sme včera podpísali, k tomu výrazne prispejú," povedal prezident Plevneliev.