Útoky samovražedných teroristov na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku a na washingtonský Pentagon 11. septembra 2001 zmenili Spojené štáty americké a poznačili svet. Amerika stratila vieru vo vlastnú bezpečnosť a nezraniteľnosť, svet sa presvedčil o globálnej nebezpečnosti asymetrických hrozieb. Pokusom o ničenie symbolov americkej moci došlo k útoku na základné hodnoty demokracie - slobody, plurality názorov, tolerancie.
Spojené štáty americké, Európska únia i mnohé ďalšie krajiny a demokratické spoločenstvá sveta sa v reakcii na tento teroristický útok i v následnom zápase proti zákernému medzinárodnému terorizmu vzácne zjednotili. Lebo chápu mier a bezpečnosť ako bezpodmienečnú podmienku progresu. Nemôžu však ostať ľahostajné voči zneužívaniu výdobytkov demokracie – slobody, otvorenosti, transparentnosti, tolerancie - na podkopávanie samotnej demokracie.
Žijeme vo svete, kde hranice strácajú svoju prapôvodnú funkciu, kde obchod, médiá, politika, ale aj hrozby a krízy všetkých druhov, majú globálny dosah. Preto aj koncepcia bezpečnosti, stability a prosperity euroatlantického priestoru musí brať do úvahy tento nový globálny kontext. Núti nás to uvažovať o tom, ako pristupovať k otázkam distribúcie svetového bohatstva, ako aspoň čiastočne upraviť náš konzumný spôsob života a nadmernú spotrebu v prospech ľudí s akútnym nedostatkom vody a potravín v iných častiach sveta, ako integrovať silnejúci prúd imigrantov do života našej spoločnosti bez zmeny jej podstaty, ako zabrániť ďalšiemu prehlbovaniu rozdielov v spoločnosti. Zdĺhavá globálna finančná kríza je veľmi pravdepodobne reakciou na absenciu dobrých odpovedí na tieto otázky, reakciou na chýbajúcu príťažlivú víziu budovania sveta, ktorý by ponúkol spravodlivú budúcnosť všetkým. Nájsť takúto víziu je spoločnou úlohou celého medzinárodného spoločenstva. Preto potrebujeme komunikovať, aby sme si rozumeli, aby sme hľadali spoločné ciele, aby sme odstraňovali nedôveru a chápali sa. Nevyhnutným predpokladom takého medzinárodného systému sú korektné a transparentné transatlantické vzťahy, intenzívnejšia spolupráca Európy s USA. Žiadna krajina nezvládne riešiť súčasné problémy bez spolupráce a pomoci svojich partnerov. Slovenská republika vidí v Spojených štátoch amerických takéhoto silného partnera.
Viem, že úplná likvidácia medzinárodného terorizmu v súčasnom svete nie je možná. Svet sa však môže stať bezpečnejší dialógom v rámci efektívnejšieho multilaterálneho systému. Naplniť túto predstavu a vyrovnať sa s globálnymi problémami môžeme len spoločne. No barbarstvo a neľudský cynizmus je tu aj dnes. Inak si neviem vysvetliť aj nedávnu masovú vraždu v Nórsku.
V Twin Towers pracovali ľudia rôznych národností, náboženstiev, rôznej farby pleti z celého sveta. Verili v dobrú budúcnosť, tešili sa z lásky blízkych a robili si plány, ako naplniť svoje sny. V ten deň pred desiatimi rokmi trom tisíckam z nich zákerný teror ukončil život. Venujme tieto dni spomienke na tieto nevinné obete i na ďalšie početné obete medzinárodného terorizmu. Uctime si ich pamiatku tým, že sa dôrazne zasadíme za spoločnú obranu hodnôt, na ktorých budujeme našu krajinu my i demokratické spoločenstvá štátov sveta – na otvorenej pluralitnej spoločnosti, slobode, na dodržiavaní demokratických pravidiel, práv i povinností, na voľnom trhu aj rešpektovaní sociálnej spravodlivosti. V tom tkvie sila nášho systému.