Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014
Prezident Gašparovič v Poľsku hovoril s B. Obamom a ďalšími prezidentmi o ukrajinskej kríze a energetickej bezpečnosti
3. jún 2014
Prezident SR Ivan Gašparovič na pracovnom obede s prezidentom Poľskej republiky Bronislawom Komorowskim a prezidentom USA Barackom Obamom vo Varšave hovoril o situácii na Ukrajine a o energetickej bezpečnosti v Európe.
Slovenský prezident pri okrúhlom stole prezidentov strednej a východnej Európy s americkým prezidentom zdôraznil, že ukrajinská kríza zmenila vnímanie bezpečnosti v Európe. "Situácia na Ukrajine nás núti pozornejšie vnímať naše spojenectvo s NATO a EÚ," povedal Gašparovič. Ukrajina podľa nášho prezidenta potrebuje vnútornú stabilitu a tú jej nezabezpečia iní, ale musia si ju zabezpečiť sami Ukrajinci svojimi volenými zástupcami. "Slovenská republika preto oceňuje, že Ukrajina zvolením prezidenta Porošenka urobila prvý krok," pripomenul slovenský prezident.
Podľa nášho najvyššieho predstaviteľa "cesta stability Ukrajiny je v reforme samospráv." Slovenský prezident na pracovnom obede hláv štátov vo Varšave pripomenul aj skutočnosť, že Slovenská republika veľmi rýchlo prispela k pomoci Ukrajine podpisom memoranda o reverznom toku plynu.
Prezident USA Barack Obama ocenil pokrok v krajinách strednej a východnej Európy po demokratických zmenách pred 25. rokmi. Vyzdvihol úlohu NATO ako príspevok k bezpečnosti v stredoeurópskom regióne. Lídrov krajín strednej a východnej Európy však vyzval k vyššej miere zodpovednosti za vlastnú bezpečnosť a požiadal ich o zvýšenie príspevkov na obranu v rámci síl NATO. Americký prezident poukázal na platnosť článku 5. Washingtonskej zmluvy.
Hostiteľ, poľský prezident Bronislaw Komorowski pripomenul potrebu posilnenia regionálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti ako aj posilnenia Severoatlantickej aliancie, ako reakciu na situáciu na Ukrajine.
Hlavy štátov sa vo Varšave zhodli na nevyhnutnosti diverzifikácie trás a zdrojov energií. Ivan Gašparovič uviedol, že Slovensko podporuje diverzifikáciu energetických zdrojov a rovnako podporuje Poľsko v oblasti dovozu a spracovania bridlicového plynu. Ako však dodal, pre Slovensko ostáva prioritou jadrová energia ako zdroj čistej a ekologickej energie.
Vrcholné podujatie pokračovalo slávnostným galavečerom k 25. výročiu demokratických zmien v Poľsku na Kráľovskom zámku vo Varšave.
Pozvanie na stretnutie s Obamom a jeho hostiteľom Komorowským dostali prezidenti Litvy, Lotyšska, Estónska, Česka, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Chorvátska. Všetky tieto krajiny sú členmi NATO. |