Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otvorení slovensko-ukrajinského ekonomického fóra, Bratislava 17. 6. 2011

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2011 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otvorení slovensko-ukrajinského ekonomického fóra, Bratislava 17. 6. 2011

Vážený pán prezident,
vážení páni ministri,
dámy a páni,


dnes dopoludnia sme mali zaujímavé a otvorené rokovania s pánom prezidentom Janukovyčom. Rozhovory potvrdili mimoriadny záujem našich krajín o posilnenie vzájomných hospodárskych a obchodných vzťahov. Konštatovali sme, že aj keď naďalej pretrvávajú veľké nevyužité rezervy, od nášho stretnutia v Kyjeve v októbri minulého roku sa vo viacerých oblastiach našej spolupráce veci pohli dopredu. Svedčí o tom aj dobrý výsledok vo vzájomnom obchodnom obrate za minulý rok, ktorý dosiahol takmer 800 miliónov EUR. A aj keď ešte stále nedosiahol predkrízovú úroveň, je na dobrej ceste najlepší výsledok spred troch rokov - 1,2 miliardy EUR – rýchlo prekonať.

Buďme však úprimní - je ročný obrat okolo jednej miliardy EUR pre slovensko-ukrajinské vzťahy uspokojivý a výnimočný? Určite nie je, lebo napríklad s Poľskom a Maďarskom máme s každým z nich ročný obrat vyše 5 miliárd EUR. Potenciál ekonomickej spolupráce s Ukrajinou je podstatne vyšší.

Pred 8 mesiacmi sme na podobnom fóre v Kyjeve hovorili o odvahe pri podnikaní v meniacom sa ekonomickom i politickom prostredí, o zlepšovaní podnikateľského prostredia na Slovensku i na Ukrajine, o voľnejšom pohybe osôb, o spolupráci v energetike. V čom sme postúpili ďalej?

Darí sa postupne dotvárať legislatívnu bázu našej spolupráce. Dohoda o zrušení konzulárnych poplatkov, ktorá bola podpísaná počas mojej minuloročnej návštevy Ukrajiny, už medzičasom nadobudla platnosť a zmiernila bariéry v cezhraničnom pohybe osôb z Ukrajiny na Slovensko. Ďalším zo série liberalizačných opatrení je aj dnešný podpis Zmluvy medzi Slovenskom a Ukrajinou o zmene a doplnení Zmluvy o malom pohraničnom styku, čo ďalej zjednoduší komunikáciu ľudí v pásme 50 km od hraníc. Slovensko podporuje prípravu ďalších vízových liberalizačných opatrení EÚ voči Ukrajine.

Skvalitňuje sa podnikateľské prostredie. Slovenská ekonomika je na vzostupe. V tomto roku očakávame druhý najvyšší hospodársky rast z členských krajín EÚ, ktorý by mal dosiahnuť 4,1%. Mnohé slovenské podniky dokážu generovať kapitál, ktorý majú záujem investovať aj v zahraničí. Na Ukrajine doteraz preinvestovali okolo 100 miliónov EUR. Mám dosť príkladov pre investície v oblasti ťažobného priemyslu, stavebníctva, chemického, strojárskeho, textilného, drevárskeho priemyslu, zdravotníctva a farmaceutiky, ba aj veľmi sľubné investície v poľnohospodárskej výrobe. Mám k dispozícii zoznam 15 najúspešnejších firiem, ale nebudem ich menovať, aby som niektorú z nich nevynechal. Na rokovaniach s pánom prezidentom som hovoril o oblastiach, v ktorých slovenskí investori ponúkajú ďalšie možnosti – predovšetkým v energetike, hydroenergetike, fotovoltaike, poľnohospodárstve a odpadovom hospodárstve.

K skupine úspešných slovenských podnikateľov na Ukrajine by sa radi pridali aj ďalší. Oceňujeme snahu ukrajinských partnerov zlepšiť podnikateľské prostredie, lebo konkurencia v našom regióne je mimoriadne veľká. Prílevu priamych investícií zo Slovenska na Ukrajinu by určite pomohla vyššia motivácia, napr. daňovými úľavami, poskytovaním štátnych dotácií či výhodných bankových úverov pre výrobné činnosti.

Vážený pán prezident,
dámy a páni,


na záver chcem potvrdiť optimizmus pre budúcnosť slovensko-ukrajinských vzťahov. Ako susedné krajiny sme na dobrú spoluprácu predurčení. Navyše, ukrajinské vedenie vyvíja veľké úsilie, aby sa zvyšovala miera integrácie a tým aj kompatibility s krajinami Európskej únie. Slovensko v tomto úsilí kurz Ukrajiny plne podporuje. Očakávame, že rokovania o Asociačnej dohode a Dohode o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu (DCFTA) s Európskou úniou budú ukončené do konca tohto roku.

Výrazne by to zlepšilo možnosti obchodnej výmeny medzi Ukrajinou a členmi EÚ. Ukrajinskí producenti tým získajú voľný prístup na spoločný celoeurópsky trh s viac ako 500 miliónmi spotrebiteľov a zjednoduší sa aj podnikanie na Ukrajine. Vytvorí sa tak prirodzený hospodársky priestor prospešný pre všetkých. Európsky priestor, ktorého prirodzenou súčasťou je aj Ukrajina.

Želám Vám úspešné podnikanie v tomto sľubnom prostredí!

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]