Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2010 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na ekonomickom fóre počas oficiálnej návštevy Kazašskej republiky, Astana 30. 3. 2010
Vážený pán prezident, vážený pán predsedajúci, vážené dámy a páni!
Ďakujem Vám za možnosť vystúpiť na tomto ekonomickom fóre slovenských a kazašských podnikateľov. Považujem ho za veľmi dôležité. Veď môže pomôcť posunúť naše zámery a predstavy do konkrétnejšej a pragmatickejšej roviny ekonomických vzťahov medzi našimi krajinami.
Som rád, že sa stretávame v krajine, ktorej význam sa v našom globalizovanom svete, vo svetovej ekonomike i politike rapídne zvyšuje. Stačí si vybaviť pred očami mapu Strednej Ázie a okamžite si uvedomíme mnohé geopolitické súvislosti. Zdôrazním aspoň jednu zo zásadných. Strategická poloha predurčuje Kazachstan k tomu, aby bol spojivom medzi civilizáciami Východu a Západu. Aby šíril myšlienky tolerancie a vzájomného rešpektu medzi národmi. Nesmierne prírodné bohatstvo zároveň posúva túto krajinu do popredia záujmu svetového spoločenstva, najmä kvôli čoraz akútnejšiemu volaniu po energetickej bezpečnosti.
Využívam toto fórum a potvrdzujem, že Slovensko v súčasnej etape globalizácie, no najmä s ohľadom na parametre svetovej krízy a jej vývoja, si intenzívne hľadá miesto, ktoré bude primeranejšie jeho možnostiam a ambíciám. Vieme, že nesmieme premárniť šancu zafixovať sa pevne v obnovujúcej sa sieti globálnych ekonomických vzťahov. Zaostávanie by mohlo mať pre budúcnosť krajiny fatálne dôsledky. Pozitívne vnímam, že súčasťou tejto snahy je aj slovensko-kazašský formát Medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu a vedecko-technicky rozvoj, ktorej 5. zasadanie sa uskutočnilo v septembri minulého roka. Táto komisia naznačila celú plejádu možností a otvorených tém našej spolupráce. Bola by to veľká škoda, ak by sme ich potenciál nevyužili.
Sme svedkami podnetných spoločných krokov v oblasti obchodu, energetiky, strojárstva, zdravotníctva, chemického a farmaceutického priemyslu, špeciálnej techniky, cestnej a železničnej infraštruktúry a dopravy. Radi by sme sa sústredili na vytváranie spoločných slovensko-kazašských podnikov v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva, dopravy, výroby osobných železničných vagónov, resp. prímestských električiek. Slovenské podniky majú záujem o projektovanie transkontinentálnych transportných koridorov, o výstavbu komplexného monitoringu parametrov atmosféry, hydrosféry, seizmicity a radiačného žiarenia, ako aj na vytvorení výstražného a prognostického meteorologického centra v okolí vybraných kazašských miest.
Niet pochýb, že keby sa v krátkom čase podarilo ratifikovať Dohodu o vzájomnej podpore a ochrane investícií, ktorá bola podpísaná počas návštevy prezidenta Kazašskej republiky pána Nursultana Nazarbajeva v Bratislave v roku 2007, naša spolupráca by sa v krátkom čase mohla posunúť na ešte vyššiu úroveň.
Napriek tomu v obchodných vzťahoch sme zaznamenali v poslednom období pozitívne výsledky. Vývoj vzájomného zahraničného obchodu s Kazachstanom má za ostatných päť rokov progresívnu tendenciu. Ak v roku 2003 náš vzájomný obchodný obrat predstavoval 30,8 mil. USD, v roku 2007 to bolo 90,4 mil. USD. A v roku 2009 vďaka exportu kazašskej ropy výška obratu dosiahla úroveň takmer 1,5 mld. USD.
Moderná technika nám umožňuje, aby sme skracovali vzdialenosti aj medzi tak odľahlými krajinami, ako sú Slovensko a Kazachstan. Existujú pre to možnosti. Cez spoluprácu v turistike, cestovnom ruchu, cez využitie skúseností nášho zdravotníctva a našej početnej a rozvinutej kúpeľnej starostlivosti. Slovenská strana je pripravená rokovať o možnostiach využitia liečebných kapacít našich kúpeľov a vzájomného investovania do tejto oblasti. Ale aj do zimnej turistiky, poľovníctva či agroturistiky.
Veľké možnosti spolupráce vidíme v oblasti energetiky. Kazašská republika je v tomto smere vnímaná ako strategický partner, najmä v oblasti energetických uhľovodíkov pre Európu. V súčasnosti je v zásobách ropy Kazachstan na 12. mieste vo svete. V roku 2008 sa uskutočnili na základe Rusko-Kazašskej zmluvy dodávky ropy pre Slovenskú republiku v objeme 1,2 mil. ton cez ropovod Družba, v roku 2009 to už bolo 3,1 mil. ton. A pre rok 2010 bola dosiahnutá dohoda s ruskou stranou na prepravu do Budkoviec v objeme do 5,0 mil. ton.
Európska komisia sa zaoberá projektom ropovodu Odesa-Brody. Ak Kazachstan bude dodávateľom do tohto ropovodu, poskytne to Slovensku širšie možnosti v oblasti diverzifikácie dodávok ropy, využitia potrubných systémov Slovenska na tranzit kazašskej ropy a plynu do tretích krajín.
Slovensko i Kazachstan sú zainteresované na stabilite a bezpečnosti v zóne euro-ázijských energetických koridorov. Preto sme boli jednou z prvých krajín EÚ, ktoré sa rozhodli podporiť Kazašskú republiku v kandidatúre na post tohtoročného predsedníctva OBSE. Stabilita, bezpečnosť a spolupráca sú hlavné postuláty OBSE. A my máme záujem, aby kazašské predsedníctvo bolo pri ich presadzovaní úspešné.
Slovensko má záujem o úzku spoluprácu v oblasti atómovej energetiky. Sme pripravení zabezpečiť školenia obslužného personálu na trenažéroch atómových elektrární aj k spoluprácu pri vývoji IV. generácie atómových reaktorov.
Nechcem vynechať ani problematiku budovania podzemných zásobníkov zemného plynu, ktorá zohráva významnú úlohu pri posilňovaní bezpečnosti dodávok plynu. Slovensko má v tejto oblasti dobré skúsenosti a je pripravené spolupracovať pri projektovaní a výstavbe podzemných zásobníkov s kazašskými firmami nielen na území Kazachstanu a Slovenska, ale aj v Strednej Ázii.
Vážený pán prezident, dámy a páni,
v skratke som naznačil kľúčové sféry slovenského záujmu v slovensko-kazašskej spolupráci. Nepochybujem, že sa vo svojich aktivitách neobmedzíme iba na ne. Každý úspešný počin v našej hospodárskej spolupráci bude vítaným ústretovým krokom na ceste slovensko-kazašských vzťahov.
Želám Vám veľa tvorivých riešení a trpezlivosti. Som presvedčený, že máme na to, aby sme boli úspešní. Áno, potrebujeme úspech, z ktorého budú mať úžitok vaše firmy i oba naše štáty.
Ďakujem za pozornosť. |