Home | News | Press Department Archive | Year 2007
Prezident SR si v Banskej Bystrici pripomenul 63.výročie SNP
29. august 2007
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na spomienkovom zhromaždení pri príležitosti 63. výročia SNP v Banskej Bystrici.
Na pietnej slávnosti bol prítomný aj premiér Robert Fico a predseda NR SR Pavol Paška. Prezident Ivan Gašparovič si pamiatku padlých v SNP uctil položením venca a na slávnostnom zhromaždení predniesol príhovor, v ktorom Slovenské národné povstanie charakterizoval ako udalosť, ktorá má osobitné miesto v našich národných dejinách.
SNP je podľa slov hlavy štátu svedectvom hrdinského odporu malého národa proti veľkej vojenskej sile, odporu proti vstupu fašistickej okupačnej armády na slovenské územie. Prezident SR ďalej v príhovore podčiarkol SNP ako pozitívny a príťažlivý príklad hrdinského zápasu za ideály slobody, demokracie, sociálnej spravodlivosti a národnej emancipácie. „Ukázalo, že slovenský národ nie je ochotný kolaborovať s nemeckým fašistickým režimom, že vedel nájsť vnútornú silu na to, aby sa vzoprel vojenskému a politickému diktátu fašistickej okupačnej mocnosti. Boj povstalcov je veľkým vzorom statočnosti a nezlomnosti voči násiliu páchanému v časoch totality a vojnového besnenia. Aj slovenská armáda v auguste 1944 dokázala, že vie a chce brániť územie Slovenskej republiky proti agresorovi. Jej ozbrojené vystúpenie na obranu vlastnej krajiny si získalo rešpekt tak u obyvateľov Slovenska, ako aj u proti hitlerovskej koalície. Pod minulosťou zvyčajne chápeme to, čo je za nami. Neznamená to však, že dejinné udalosti sa odkladajú do zabudnutia. Ani to, že história sa nevracia, neopakuje v novom šate. Odmietnutie týchto historických skúseností si nemôže dovoliť žiaden skúsený a predvídavý politik, ani zodpovedný historik, lebo by to bolo krátkozraké,“ povedal Ivan Gašparovič.
V príhovore ďalej zdôraznil, že fašizmus pretrváva vo forme neofašizmu, neonacizmu a pravicového extrémizmu, že podľa Agentúry Európskej únie pre základné práva, sú na vzostupe násilie a zločiny s rasovými motívmi. A to v najmenej ôsmich z 27 štátov Európskej únie. „ Chvalabohu, Slovensko v tejto osmičke nefiguruje. To však neznamená, že je voči týmto prejavom imúnne. Ako hovoria posledné informácie, ani Maďarsko nie je voči ním imúnne. Zo životných skúseností vieme – obrazne povedané – ako sa z hudby budúcnosti stáva hudba minulosti. Aj to, ako sa minulosť zmocňuje súčasníkov.“
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore podčiarkol význam a silu odporu proti fašizmu na Slovensku do takej miery, že prerástol do Slovenského národného povstania. „Bol to predovšetkým vnútorný, národný etický a citový, vlastenecký a demokratický odpor. Aj preto sa k nemu tak spontánne pridali antifašisti z viac ako dvadsiatich krajín sveta. Slovenské národné povstanie tak potvrdilo nielen svoje solidárne zázemie, ale aj svoju integrujúcu podstatu.“
Prezident SR v závere slávnostného príhovoru pripomenul aj vojenský význam, mravný étos a historický odkaz SNP v podobe výzvy pre jednotlivca i národ nepoddávať sa zlu ani so zlom kolaborovať. „Preto vzdávame hold všetkým, ktorí prehliadli falošnú hru fašizmu, postavili sa proti nemu. Aj preto patrí večná pamiatka tým, ktorí obetovali svoje životy, zahynuli v Slovenskom národnom povstaní,“ povedal v závere príhovoru na spomienkovom zhromaždení pri príležitosti 63. výročia SNP prezident SR Ivan Gašparovič.
|