Prezident SR na pietnej spomienke pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na pietnej spomienke pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
V príhovore konštatoval, že intolerancia, rasizmus, xenofóbne prejavy v podobe morbídnej štátnej doktríny z čias druhej svetovej vojny utrpeli síce porážku, ale žiaľ, aj dnes po toľkých rokoch môžeme sledovať pokusy o ich oživovanie.
„Mladá generácia často už ani nerozumie významu slova „holokaust“. Moderný svet jej ponúka celý rad etických nástrah, kde sa návodom na konanie voči druhému stáva násilie. Tupé a brutálne násilie. Varujem pred tým, že ak sa v našom konaní presadí ľudská ľahostajnosť a pasivita, vytvoria sa podmienky na znovuzrodenie zla, identického tomu, čo už raz prežili naši spoluobčania!“ povedal náš najvyšší predstaviteľ.
V príhovore ďalej zdôraznil, že je našou povinnosťou, povinnosťou politikov a občanov nielen hovoriť, ale aj konať pri formovaní prevencie voči tomuto zlu. Za základ tohto snaženia označil rešpektovanie hodnôt slobody a demokracie a aktívny zápas s rasizmom a neznášanlivosťou, pričom podčiarkol, že ide o zápas, ktorý je nepretržitý, tak ako je nepretržitý proces hodnotového formovania štátu.
„Mrzí ma, že aj dnes na pôde parlamentu, vedome, či nevedome, sa vytvára atmosféra pre podnecovanie intolerancie. Takéto konanie musíme z nášho verejného života vytesniť! Rasizmus a intolerancia do spoločenského a politického života nepatria! Slovenská republika je vyspelou demokratickou krajinou a deformovanie politickej kultúry je pre ňu neprijateľné, „ povedal Ivan Gašparovič.
V závere svojho vystúpenia na pietnej spomienke pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia vyzval všetkých bez ohľadu na vierovyznanie, národnosť a etnickú príslušnosť i politické presvedčenie na spojené úsilie a odsúdenie každého konania, ktoré je v rozpore s modernou demokratickou kultúrou.
Po skončení pietnej spomienky sa zúčastnil Ivan Gašparovič v pavilóne Múzea židovskej kultúry na vernisáži výstavy fotografií Yuriho Dojca s názvom „ Ľudia, cintoríny, fragmenty.“