Aktuality
   

Rok 2010

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2010

Prezident na zasadnutí protipovodňového štábu v Strede nad Bodrogom

Prezident na zasadnutí protipovodňového štábu v Strede nad Bodrogom

25. marec 2010

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa v Strede nad Bodrogom na východe Slovenska zúčastnil na zasadnutí protipovodňového štábu.

Hlavu štátu o situácii vodných tokov informovali predseda Obvodného úradu Trebišov Róbert Puci a riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku v Trebišove Ján Kondáš. Juhovýchod Slovenska najmä v trebišovskom a v michalovskom okrese v povodí riek Tisa, Bodrog, Latorica, Laborec a Uh patrí už pravidelne k záplavovým zónam. Hrozba vyliatia vody z korýt je najvyššia v mesiacoch marec a apríl, kedy vplyvom topenia snehu rieky kulminujú. „Predpokladáme, že by nám kulminácia na Latorici mala nastať dnes a dosiahneme prvý stupeň povodňovej pohotovosti“ – skonštatoval riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Významným spôsobom podľa Kondáša pomáha proti povodniam sieť prečerpávacích staníc, spevnené hrádze a tzv. riečne poldre, ktoré slúžia na vyrovnávanie hladiny vody v tokoch. Od začiatku tohto roka pomocou čerpacích staníc prečerpal SVP Trebišov až 33 miliónov metrov kubických vody.

Prezident Ivan Gašparovič na protipovodňovom štábe hovoril s ministrom životného prostredia Jozefom Medveďom a predstaviteľmi okresov Trebišov a Michalovce nielen o aktuálnej situáci a riziku povodní na východnom Slovensku, ale aj o preventívnych protipovodňových opatreniach. Ivan Gašparovič informoval o minulotýždňovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom, s ktorým sa dohodli na vzájomnej koordinácii protipovodňových opatrení. „Som presvedčený, že k zvýšeniu efektivity protipovodňových opatrení môže prispieť užšia spolupráca slovenských vodohospodárov so svojimi zahraničnými partnermi z Maďarska a Ukrajiny“ – uviedol na rokovaní štábu prezident.

Ďalej hlava štátu uviedla, že vláda Slovenskej republiky v roku 2002 prijala program riešenia záplavových problémov. „Malo sa preinvestovať viac ako 21 miliárd korún, no 180 stavieb, ktoré sa mali realizovať, sa zatiaľ nepodarilo“ - doplnil Ivan Gašparovič.  Poznamenal, že očakáva od ministra životného prostredia kompletný materiál na prípravu konzultácií s ukrajinskou stranou. „Je to ale zložitejšie. Len oblasť južného Zemplína by potrebovala každý rok dve miliardy korún. To sa dnes nebude dať zrealizovať“  -doplnil náš najvyšší predstaviteľ. Dodal, že osobne chce byť sprostredkovateľom spolupráce s ukrajinskou stranou.


Podľa ministra Jozefa Medveďa je prostredie v okolí Trebišova a Michaloviec špecifické. Ide o oblasť, ktorá zasahuje tri štáty. Okrem Slovenska aj Ukrajinu a Maďarsko. „V budúcnosti budeme musieť viac uvažovať o preskupovaní zdrojov pretože na jednej strane absentujú zdroje rozpočtové, ale na druhej strane sú tu možnosti z operačného programu životné prostredie,“ podotkol minister životného porstrredia. Ako dodal, riešenie záplavových situácií bude v budúcnosti, keď sa spoja ministerstvo pôdohospodárstva a ministerstvo životného prostredia do jedného, efektívnejšie a kompletnejšie.

Predstavitelia samosprávy na zasadnutí štábu upozornili na nebezpečenstvo lokálnych povodní, ktoré vznikajú najmä pri zanedbaní melioračných prác v regióne. Riaditeľ trebišovského závodu SVP poukázal i na potrebu súčinnosti poľnohospodárov a miest a obcí, pri preventívnych opatreniach.

Minister životného prostredia Jozef Medveď informoval, že so svojim kolegom ministrom pôdohospodárstva Vladimírom Chovanom už konzultoval nevyhnutnosť posilnenia melioračných prác.

Hlava štátu si spolu s ministrom životného prostredia a vodohospodármi potom z vrtuľníka prehliadla povodie riek, u ktorých hrozí v najbližších hodinách kulminácia.


Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]