Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci členov Výboru NR SR pre financie a rozpočet, s ktorými diskutoval o situácii vo finančnej správe. Delegáciu Národnej rady viedol predseda Výboru pre financie a rozpočet Jozef Kollár.
Prezident Slovenskej republiky vysvetlil poslancom svoj pohľad na zákon o verejnom obstarávaní, ktorý upravuje aj vznik monitorovacieho výboru na kontrolu finančnej správy. V monitorovacom výbore, ktorý by vznikol v prípade podpísania zákona hlavou štátu, by mali byť poslanci finančného výboru parlamentu menovaní prezidentom. Ako po stretnutí Ivan Gašparovič uviedol, zákon o verejnom obstarávaní na 99 percent podpíše, napriek tomu, že podľa jeho názoru je zákon „nesúrodý a nespĺňa podmienky legislatívne pripraveného zákona."
Hlava štátu zdôraznila, že „v tomto stave, v akom sa finančná správa nachádza a podľa odborníkov je v totálnom kolapse, nie je schopná plniť svoju funkciu, som privítal, že Národná rada SR prijala aspoň takýto návrh." V prospech podpisu zákona o verejnom obstarávaní podľa prezidenta je aj skutočnosť, že v článku 2 sa predlžuje lehota, v ktorej môže fyzická osoba ponúknuť Fondu národného majetku bezplatne zaknihované cenné papiere do 31. decembra 2013.
Prezident pred novinármi po rokovaní oznámil už aj budúce zloženie monitorovacieho výboru na kontrolu finančnej správy. Tvoriť ho budú predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Jozef Kollár, ktorý zastupuje stranu SaS, Matej Ondrej za SDKÚ, Anton Marcinčin za KDH, Ján Počiatek za stranu Smer – SD a Ivan Švejna za stranu Most – Híd. „Mám určité výhrady k takto naformulovanému zákonu na vytvorenie monitorovacej skupiny, pretože sa mi zdá, že zákonu chýbajú jasne formulované konkrétne povinnosti členov tohto monitorovacieho výboru, preto je otázne, či členovia výboru budú môcť plniť konkrétne úlohy,“ doplnil však svoje pochybnosti prezident. Ako dodal, monitorovací výbor „nemá možnosť žiadnych sankcií, to znamená, že ak zistí určité pochybenia nemá koho poveriť odstránením chyby a nemôže nikoho ani postihnúť." Zároveň ale Ivan Gašparovič pripomenul, že monitorovací výbor bude robiť aj dohľad, ktorý je v tejto situácií nad finančnou správou veľmi potrebný.
Prezident republiky je presvedčený, že za celý tento stav, ktorý je momentálne vo finančnej správe je absolútne zodpovedné ministerstvo financií, na čele s ministrom Ivanom Miklošom. Potvrdil, že aj poslanci Výboru pre financie a rozpočet ho požiadali, aby zvážil zotrvanie ministra vo funkcii. „Zatiaľ som sa nerozhodol, minulý týždeň som sa vyjadril, že poverením ministerstva môžem opäť poveriť len člena vlády SR a takého člena vlády som nenašiel. Situáciu budem ďalej zvažovať," zdôraznil prezident. Podobne sa na adresu ministra financií vyjadrili aj poslanci parlamentného výboru. Anton Marcinčin uviedol, že za súčasný krízový stav na finančnej správe je zodpovedný minister financií, ktorý zlyhal a mal by prijať zodpovednosť. "Ja nedôverujem ministrovi financií, a teda ani neverím, že môže zastupovať záujmy Slovenskej republiky v zahraničí," konštatoval poslanec NR SR. Ján Počiatek zdôraznil, že daňový informačný systém je jeden z najdôležitejších systémov, ktoré musia v daňovej správe fungovať. "V najlepšom scenári sa dostaneme do plnej funkčnosti daňového informačného systému finančnej správy v auguste, čo je vyše pol roka. A preto som presvedčený, že by sa mala vyvodiť voči ministrovi financií osobná zodpovednosť," potvrdil názor svojho kolegu poslanec Počiatek.
Jozef Kollár, predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet informoval prezidenta o dvoch poslaneckých prieskumoch výboru na finančnej správe, "kde sme sa dozvedeli, že informačný systém finančnej správy je v absolútnom kolapse a nie je schopný zabezpečiť vyber daní." Preto sa podľa neho poslanecké kluby dohodli na novelizácii zákona a vzniku monitorovacieho výboru na kontrolu činnosti finančnej správy. Monitorovací výbor by mohol uskutočniť ďalší prieskum podľa Kollára ešte tento týždeň po tom, ako ho vymenuje prezident.