Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na vyhodnotení činnosti vlády a naplnenia jej programového vyhlásenia.
Okrem hlavy štátu sa na zasadnutí v Zrkadlovej sále Úradu vlády SR zúčastnili i predseda NR SR Pavol Paška a predseda vlády Robert Fico s členmi kabinetu.
V odpočte činnosti vlády, ktorý premiér zložil na požiadavku prezidenta, Robert Fico zhrnul doterajšie pôsobenie jednotlivých rezortov vlády. „Ako prvá vláda SR sme sa prihlásili k článku 55 Ústavy SR, ktorý Slovenskú republiku definuje ako sociálny štát“ – uviedol.
Premiér Fico vyzdvihol, že vláde sa podarilo po roku 2006 naplniť náročné ekonomické kritériá Maastrichtu. Zvyšovali sa dôchodky o 3 % aj v čase, kedy viaceré štáty v dôsledku krízy znižovali výdavky pre hospodársku krízu, pokračoval. Premiér za úspech ocenil i zvýšenie rodinných prídavkov, zavedenie príplatku za prvé tri narodené deti i ďalšie opatrenia v sociálnej oblasti.„Som hlboko presvedčený, že v sociálnej oblasti táto vláda od roku 2006 urobila viac ako ktorákoľvek predchádzajúca vláda v budovaní sociálneho štátu.“
V hospodárskej oblasti vláda podľa premiéra zaznamenala historický úspech vstupom do eurozóny. „Symbolom vládnutia v rokoch 2006 až 2010 je na Slovensku zavedenie jednotnej európskej meny – eura“ – konštatoval v hodnotiacom prejave. Podľa Roberta Fica sa Slovenská republika aj vďaka vstupu do Schengenu a eurozóny, ale aj vďaka nepredraženej cene pracovnej sily stala jednou z najatraktívnejších krajín Európy.
Vláda sa výrazne zamerala na skvalitnenie vzdelávania a podporu vedy a výskumu. Za funkčné obdobie súčasnej vlády sa podľa neho podarilo postaviť až 15 – tisíc bytov, čo je historický úspech. Pripomenul i rozsiahle investície do projektu zatepľovania, ktorý zaviedla súčasná vláda. Vyzdvihol i úspechy v podpore poľnohospodárstva, ktoré bolo v predchádzajúcom období na pokraji záujmu. Pochvalu premiéra si vyslúžil i rezort vnútra, za zlepšenie situácie v polícii i hasičskom zbore.
Premiér pripomenul i skutočnosť, že vláda si uvedomuje riziko otvárania deficitu verejných financií. „Po vážnych rozpočtových škrtoch najmä v rezortoch obrany a vnútra sa nám podarí znížiť rozpočtový deficit pod úroveň minulého roka“- uviedol predseda kabinetu.
Robert Fico vyzdvihol, že „vláda pokračovala v podpore hospodárskeho rastu a neohrozila sociálne štandardy.“ Prezidentovi a predsedovi parlamentu sa poďakoval za spoluprácu a s rovnako vďakou sa obrátil aj na svojich koaličných partnerov a sociálnym partnerom za pomoc pri zavádzaní protikrízových opatrení.
Hlava štátu na práci kabinetu ocenila predovšetkým sociálny rozmer. „Vážený pán premiér Vašu prácu môžu oceniť aj občania. Ja som presvedčený, že v oblasti sociálnej ste veľmi veľa urobili a až na niektoré maličkosti ste naplnili Programové vyhlásenie vlády“ – konštatoval prezident Ivan Gašparovič. Nevyhol sa však ani kritickému pohľadu v niektorých oblastiach. „Vymenili ste veľa ministrov, vníma to občan, opozícia a vníma to aj zahraničie. Treba hľadať možnosti ako zlepšiť spoluprácu s európskymi inštiutúciami, OBSE a ďalšími. Som presvedčený, že v týchto veciach sa dá ešte čo napraviť“ povedal prezident.
Za užitočnú pre štát i spoločnosť označil úzku spoluprácu trojuholníka vláda – parlament – prezident. „Ja sa prikláňam k názoru, že spolupráca s vládou a parlamentom je dobrá, ale to neznamená, že by nemohla byť lepšia. Mám výhrady k niektorým opatreniam v legislatívnej oblasti, najmä pri tvorbe zákonov vo vláde a v parlamente, ktoré by sa dali robiť lepšie“ – vyjadrila sa hlava štátu. Prezident v závere svojho vystúpenia prostredníctvom médií požiadal občanov, aby v nadchádzajúcich parlamentných voľbách prišli voliť a politikov vyzval, aby ich kampaň bola korektná a nesmerovala až do „fyzického súboja.“
Rok 2008, 2009 predstavoval nástup globálnej krízy, ktorá spôsobila spomalenie rozvíjania slovenskej ekonomiky. „Opatrenia, ktoré sme urobili, častokrát prinášali veľmi veľa kritiky. Som presvedčený, že 62 opatrení, ktoré vlády prijala na zamedzenie šírenia následkov tejto veľkej globálnej krízy bolo opodstatnených a priniesli výsledky, „ uviedol prezident. Vyslovil tiež presvedčenie, že tieto opatrenia v súčasnosti, budú veľkým priestorom pre budúcu vládu na hľadanie nových ciest a dlhodobých opatrení, aby k takýmto situáciám nedochádzalo.
Ivan Gašparovič pripomenul aj vnímanie Slovenskej republiky jeho partnermi počas ciest hlavy štátu do zahraničia. V kontexte nedávnej návštevy v Slovinsku ako aj v súvislosti s inými zahraničnými cestami vyjadril potešenie z toho, že Slovenská republika je vnímaná ako úspešná krajina, či už v oblasti ekonomiky, obchodu, ale aj zahraničnej politiky. Vyzdvihol uznanie Slovenska v rámci nadnárodných inštitúcií, „kde je dnes Slovensko krajinou, na ktorú sa možno spoľahnúť.“