Prezident SR Ivan Gašparovič prijal generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Angela Gurríu, ktorý dnes v Bratislave prezentoval hodnotenie aktuálnej ekonomickej situácie v Slovenskej republike.
Počas stretnutia v Prezidentskom paláci prezident Ivan Gašparovič zablahoželal Angelovi Gurríovi k znovuzvoleniu do funkcie generálneho tajomníka. „Vaše doterajšie pôsobenie bolo naozaj prínosom pre OECD - všetci si vážia vašu iniciatívu pre oživenie rastu v členských krajinách OECD,“ konštatoval prezident SR. Hlava štátu sa zaujímala o pohľad A. Gurríu na slovenskú ekonomiku. Podľa generálneho tajomníka má Slovensko 8-percentný deficit verejných financií, čo nie je dlhodobo udržateľné. „Trhy sú veľmi nestabilné a krehké, hrozí nebezpečenstvo nákazy“, konštatoval Angelo Gurría. Slovensko podľa neho patrí medzi malé a zraniteľné ekonomiky, ktoré sa musia chovať opatrne.
Obaja predstavitelia diskutovali o aktuálnych problémoch v eurozóne, v Grécku a v Írsku. Podľa A. Gurríu sa špekuluje aj o ekonomických ťažkostiach v Belgicku a v Maďarsku, čo nie sú dobré signály. Pripomenul, že na Slovensku je problém s flexibilitou pracovnej sily a tá ovplyvňuje nezamestnanosť v jednotlivých regiónoch. Podľa jeho názoru „Slovensko čaká ešte veľa práce v zdravotníctve a v školstve“, za problematický považuje aj výber daní. Veľké úsilie treba vyvinúť v úprave dôchodkového zabezpečenia, uviedol generálny tajomník na stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
„Samozrejme, sú tu aj pozitívne trendy, napríklad v oblasti tzv. zeleného rastu ekonomiky,“ vyzdvihol A. Gurría. Ocenil tiež prijatie legislatívnych opatrení na potláčanie korupcie v SR. Prezidenta SR informoval, že oslavy 50. výročia vzniku OECD začnú v decembri a potrvajú do septembra budúceho roka.
Prezident SR na stretnutí s generálnym tajomníkom zdôraznil, že po roku 2004 mala slovenská ekonomika veľmi dobrý nástup, no pred dvoma rokmi nás výrazne zasiahla globálna kríza. „Hoci sa hospodársky rast slovenskej ekonomiky dostal do pozitívnych čísel, stále sa nám nedarí znižovať nezamestnanosť“ povedal Ivan Gašparovič.
Podľa jeho názoru aj z tohto dôvodu aj teraz pre Slovensko dôležitý pohľad jednotlivých vládnych i opozičných strán na komplexné riešenie hospodárskych problémov. "Postavenie OECD z tohto pohľadu vnímam ako určitého mentora, ktorý radí, ako sa zo situácie, v akej sa EÚ nachádza, dostať, “ uviedol na margo hospodárskych problémov niektorých štátov eurozóny prezident. Hlava štátu je presvedčená, že väčšina problémov finančnej krízy vznikla v bankovom sektore a v tejto oblasti by malo dôjsť k zásadným reformám.