Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2007
Vyhlásenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča ku Dňu boja za slobodu a demokraciu
16. november 2007
Zajtra bude sobota – deň ako každý iný. V zhone starostí a povinností si možno ani neuvedomíme, že táto sobota bude 17. november Deň boja za slobodu a demokraciu. Pre Slovensko je tento deň symbolom začiatku veľkých spoločenských zmien.
Všetci by sme mali byť hrdí na to, že naša spoločnosť dokázala v sebe nájsť vnútornú silu, aby nastúpila na cestu pluralitnej demokratickej spoločnosti a rešpektovania ľudských práv.
17. november 1989 bol zároveň aj začiatkom cesty nášho národa na vytvorenie vlastnej slovenskej štátnosti, od ktorej zrodu uplynie onedlho 15 rokov.
Deň boja za slobodu a demokraciu je príležitosťou pripomenúť si obete, utrpenie a odriekanie tých, ktorí viedli svoj zápas za tieto ideály v čase, keď o samé základy slobody a demokracie bolo potrebné bojovať. Dnes sú ľudské práva a slobody realitou a sú súčasťou nášho ústavného poriadku. Občianska, národná a náboženská sloboda sú v slovenskej spoločnosti hodnotami, ktoré je potrebné chrániť a rozvíjať. Je to morálnou a ľudskou povinnosťou každého občana.
No ani sloboda a demokracia nemôže byť bezbrehá, aj ona má svoje pravidlá a tie nedovoľujú šíriť idey neznášanlivosti rasovej, národnej, náboženskej, ani prejavy intolerancie. Nesmieme byť ľahostajní k neľudskosti. Vražda študenta Daniela Tupého, ktorá žiaľ doteraz nie je objasnená, rasovo motivované pokriky na štadiónoch, zakladanie organizácii, ktorých program je postavený na vytváraní konfliktov - to sú všetko javy, s ktorými sa musíme veľmi jasne a dôrazne vysporiadať.
Demokracia je živý organizmus a pasívny občan rezignujúci na život okolo seba, rezignujúci na ochranu slušného života, vytvára živnú pôdu na rozširovanie nálad, ktoré môžu v samotnej podstate ohroziť princípy slobody a demokracie. Tragické okamihy európskej histórie nech sú pre nás varovaním a poučením!
Vážení občania,
uvedomujem si, že so slobodou prišli aj nové sociálne výzvy, na ktoré mnohí z nás neboli pripravení. Od roku 1989 prešla slovenská spoločnosť viacerými transformačnými fázami, ktoré pri formovaní princípov trhovej ekonomiky priniesli aj tvrdé sociálne dopady. Aj na základe toho má naša spoločnosť pred sebou ešte veľa práce pri premene na moderný sociálny štát. Sociálne práva a istoty sú súčasťou ideálov slobody a demokracie, spolupodieľajú sa na vytváraní reálnej spokojnosti občana. A o tú nám ide predovšetkým. Aby obete, ktoré priniesli naši občania v mene týchto ideálov, nezostali na polceste. Ide o výzvu, ktorú je povinná napĺňať svojimi rozhodnutiami každá politická reprezentácia, ktorá získala dôveru vo voľbách. Rovnako chcem zdôrazniť, že členstvo SR v medzinárodných štruktúrach zaväzuje našu politickú reprezentáciu šíriť idey slobody a demokracie aj v krajinách, kde existuje jej deficit. Schopnosti Slovenskej republiky sa v tejto oblasti určite preukážu po prevzatí Predsedníctva v Rade Európy.
Vážení občania,
o dva roky si budeme pripomínať okrúhle výročie 17. novembra. Uvedomujem si však, že aj to dnešné nesie v sebe hlbokú symboliku. Pred osemnástimi rokmi padli ostnaté drôty, ktoré nás oddeľovali od demokratickej Európy. A dnes v čase výročia týchto udalostí nás delí už len niekoľko dní od vstupu do Schengenskej hraničnej zóny Európskej únie. Občanom Slovenskej republiky teda pribudne ďalšie právo – slobodný pohyb v Európe bez administratívnych bariér a prekážok. Deje sa tak v čase, kedy Európa potrebuje viac porozumenia a súdržnosti.
Som presvedčený, že so vstupom do Schengenu prichádzajú aj nové myšlienky o formovaní Európy vzájomne kooperujúcich národov, ktoré dokážu zdieľať spoločné hodnoty a formovať také ekonomické prostredie, ktoré zabezpečí dôstojný život našich občanov. Pri tomto symbolickom okamihu mi dovoľte, aby som Vás pozval k ich spoločnému napĺňaniu.
|