Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2012
Prezident Ivan Gašparovič si uctil 20. výročie prijatia Ústavy Slovenskej republiky
31. august 2012
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil na slávnostnom zasadnutí poslancov Národnej rady Slovenskej republiky pri príležitosti 20. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky. Nášho najvyššieho predstaviteľa privítal predseda NR SR Pavol Paška. Prezident Ivan Gašparovič vystúpil pri tejto slávnostnej príležitosti s prejavom, podčiarkol historický význam tohto konštitučného aktu, kedy „ slovenský národ, národ štátotvorný, ustanovil Slovensko ako subjekt medzinárodného práva – suverénnou, zvrchovanou Slovenskou republikou.“
Prezident SR zdôraznil najmä kultivovaný spôsob, akým sme uskutočnili zásadné zmeny spoločenského i štátoprávneho usporiadania ako aj to, že Slovensko sa dočkalo aj ocenenia ústavy. „Radou Európy, Benátskou komisiou, i pri prijímaní Ústavného súdu Slovenskej republiky za člena Konferencie európskych ústavných súdov i do Svetovej konferencie ústavného súdnictva. V dokumentoch Rady Európy, ktoré sú dostupné, sa v súvislosti so slovenskou ústavou môžeme dočítať, že „... vďaka nej sa nová republika stala právnym štátom...“. Alebo: „Ústava a zákony Slovenskej republiky sú vo všeobecnosti kompatibilné s ľudsko-právnymi štandardmi Rady Európy. ... Článok 11 Ústavy stanovuje, že medzinárodné nástroje v oblasti ľudských práv a slobôd, ratifikované Slovenskou republikou, majú prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi“. Nezabudnuteľné sú slová, ktoré na adresu našej ústavy vyslovil prof. Pettiti – v tom čase sudca Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu – ktorý spolu so sirom Basilom Hallom (členom Európskej komisie ľudských práv) vypracoval jej hodnotenie z poverenia Rady Európy. Profesor Pettiti v záverečnom rozhovore povedal: „Máte skvelú ústavu. Demokratickú. Neporovnávajte ju s inými. Iní nech si porovnávajú svoju ústavu s vašou,“ povedal Ivan Gašparovič.
V slávnostnom príhovore ďalej prezident zdôraznil, že „Ústavou sme konštituovali nielen štát osebe, ale aj princípy a hodnoty medzinárodných a medziľudských vzťahov. Vymedzili sme formy a prístupy k veciam verejného záujmu. A prišli aj prirodzené konfrontácie litery ústavy so skutočnosťou. Aj preto po 20-tich rokoch existencie ústavy poukazujeme (mimo iné) aj na to, čo tvorí jeden z jej identifikačných znakov – čoraz nástojčivejšie odmietame sebectvo a požadujeme solidaritu.“
Ivan Gašparovič charakterizoval ústavu ako otvorený, dynamický systém historicky overených nástrojov, nástrojov presadzovania národnoštátnych záujmov na základe celospoločenskej zmluvy. Preto získala aj značné uznanie európskych ústavných právnikov. „ Vďaka tomu sme bez väčších problémov mohli prijať jej 11 novelizácií; v nadväznosti na vývoj v integrujúcej sa Európe. V tejto súvislosti sa možno opýtať, či existuje dokonalá ústava. Odpoveď: s demokratickou ústavou, do ktorej sa nevstúpilo, sa ústavnoprávna história ešte nestretla. Dokonalosť ústavy sa nemeria jej nemennosťou, ale súladom s potrebami praktického života. Nie však podľa toho, ako si kto zmyslí. Ak teda niekto požaduje novú ústavu, mal by najskôr predložiť relevantnú analýzu, ktorá nielen vyhodnotí funkčnosť hodnôt a princípov, na ktorých sme ustanovili Slovenskú republiku ako naše štátne jestvovanie. Ten niekto by mal určiť a podať aj základnú charakteristiku nových hodnôt a princípov. Určiť aj podmienky akceptácie novej ústavy, zadefinovať možnosti dohody ako celospoločenskej zmluvy. Ale aj dopady na náš ďalší vývoj, „ povedal prezident.
V príhovore ďalej hlava štátu zdôraznila, že prijatím ústavy Slovenskej republiky sme sami sebe a svetu dali jasne na známosť, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam ideme. V závere slávnostného príhovoru vyzval Ivan Gašparovič občanov, aby sme sa navzájom vnímali prostredníctvom histórie, ktorá ešte neskončila. „Boli sme jej integrálnou súčasťou i v čase prijímania Ústavy, a sme jej súčasťou i dnes. Tých 20 rokov, ktoré uplynuli od prijatia Ústavy až po dnešok potvrdzuje, že Slovensko prijalo dobré strategické rozhodnutie o svojom smerovaní. Aj keď sme v tom čase nemohli presne predvídať budúcnosť a nie všetkému sme vo fungovaní nadnárodných zoskupení rozumeli... Skutočnosť, že počas prvého dňa svojej samostatnej existencie bola Slovenská republika uznaná 93 štátmi sveta, vrátane všetkých veľmocí, potvrdzuje, že sme svojou predchádzajúcou prácou pripravili pôdu pre kritickú mieru medzinárodnej dôvery, ktorú sme za ostatných 20 rokov nesklamali. No nemali by sme sklamať ani sami seba, „ dodala hlava štátu v príhovore na slávnostnom zasadnutí poslancov NR SR.
Po stretnutí prezidenta SR s predsedom parlamentu Pavlom Paškom, s predsedom vlády SR Robertom Ficom a predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou odišiel Ivan Gašparovič na nádvorie Bratislavského hradu, kde sa zúčastnil na slávnostnom koncerte. Ešte pred jeho začiatkom sa hlava štátu prihovorila účastníkom slávnostného auditória. Ivan Gašparovič sa vrátil o dvadsaťročie späť, aby retrospektívne bilancoval ťažký čas rozhodovania o budúcnosti Českej a Slovenskej federatívnej republiky. „Pred dvadsiati rokmi sme splnili želanie našich otcov a mám, i predkov. Pred nimi, ktorí prešli stáročiami, aby sa Deklaráciou v roku 1918 prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a ustanovili Slovenskú národnú radu ako jedinú predstaviteľku, oprávnenú konať v mene slovenského národa. A Slovenská národná rada konala, „ uviedol prezident SR. Pripomenul však aj to, že len málokto z nás pozná našu ústavu. „Preto využívam túto príležitosť a obraciam sa na základné piliere našej moci – teda aj na vás, drahí spoluobčania – aby sme si našli chvíľu pre ústavu, oboznámili sa s ňou. Krokom, ku ktorému nás vyzýva samotná ústava, a ktorý považujem za akt občianskej cti, je: zadovážiť ústavu do každej rodiny. V závere slávnostného príhovoru Ivan Gašparovič podčiarkol skutočnosť, že „Ústavou Slovenskej republiky sme sa rozhodli byť súčasťou modernej, integrujúcej sa Európy. Konajme tak, aby naše kroky prijali generácie po nás ako odvážne; ale aj etické, tvorivé, kultúrne. Aby už nikto nezapochyboval, že slovenský národ, a príslušníci národnostných menšín a etnických skupín, žijúci na území Slovenskej republiky, sú kultúrni a vzdelaní Európania.“ |