Prezident SR Ivan Gašparovič sa v historickej budove Národnej rady SR zúčastnil na medzinárodnej vedeckej konferencii „Ústava SR – 20 rokov v národnom a európskom pohľade.“ Konferenciu pod záštitou hlavy štátu zorganizovali Ústav verejného práva Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, Právnická fakulta UK v spolupráci s Kanceláriou prezidenta SR.
Okrem hlavy štátu sa na konferencii zúčastnili aj predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, podpredseda Ústavného súdu Českej republiky Pavel Holländer, vedúci Kancelárie prezidenta SR Milan Čič, rektor Paneurópskej vysokej školy v Bratislave Ján Svák, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Kubíček a další hostia z radov sudcov Ústavného súdu SR a nižších súdov, ako aj študenti vysokých škôl.
Prezident SR svoje vystúpenie pred slávnostným auditóriom uviedol slovami : „Sme spolutvorcami našej ústavy. Historicky. Všetci, ktorým patrí. Teda nielen tí, ktorí ju legislatívne koncipovali, či schvaľovali a schvaľujú. Dnes sme jej spolutvorcami predovšetkým tým, že sme jej realizátormi. Od jej zrodu, prijatia, až do dnešných dní, ktoré nekončia. Lebo je to živý dokument nášho trvania, jestvovania. Pochádzajúci v prvom rade od slovenského, nášho štátotvorného národa.“
Ako ďalej zdôraznil, Ústava Slovenskej republiky je a bude živým projektom, lebo má svojho ducha. „Je to duch našej štátnosti, duch suverenity a zvrchovanosti, duch oddanosti našim národným tradíciám, našej identite. Ale aj duch našich širších spoločenských i užších medziľudských vzťahov, duch všeľudských hodnôt, duch projektujúci takú budúcnosť, ktorá vníma ľudský osud a usiluje o dôstojný život každého občana Slovenskej republiky, ktorý sa k nej hlási ako k svojmu domovu, k svojej vlasti,“ konštatoval.
Prezident Ivan Gašparovič vyslovil poďakovanie všetkým spolutvorcom Ústavy SR – „ktorí sa preli o jej koncepciu, o znenie jej preambuly, jej jednotlivých hláv, oddielov a článkov.“ Svoje poďakovanie smeroval aj predstaviteľom jednotlivých štátov sveta, „ktorí docenili naše neodňateľné právo na sebaurčenie, akceptovali našu kultúrnu zrelosť i dodnes medzinárodne obdivované rozčlenenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky.“
V rámci bilancovania 20-ročnej existencie nášho základného štátotvorného dokumentu hlava štátu konštatovala: „Chcem našej spoločnosti pripísať k dobru, že si uvedomuje, kedy, kde a v čom urobila chyby, a cítim, že vždy stúpa sebavedomie našej spoločnosti, ak sa ich snažíme aj napraviť. Predovšetkým konkrétnymi skutkami. V tomto zmysle a v súvislosti s našou ústavou však musím konštatovať, že sme málo robili, málo trvali na právnom vedomí našej spoločnosti. A tým sme rozkolísali aj právne istoty.“
Podľa prezidenta republiky v súčasnosti stojíme pred existenčne mimoriadne náročnými úlohami, ktorých uplatňovanie závisí od rôznych politických, kontinentálnych, triednych, finančno-trhových a iných nových vstupov do života súčasnej civilizácie. „Je načase, aby sme pristúpili k týmto otázkam metódami kritickej analýzy, kritického, nezaujatého myslenia, myslenia využívajúceho metódy príčinných, multifaktorálnych vzťahov, uplatňujúcim kauzálny nexus; aj spätne spojený so skutočnými následkami a príčinami (nie vykonštruovanými). A to aj z pohľadu našej platnej ústavy,“ zdôraznila hlava štátu.
„Je načase, aby sme pochopili, že nikto za nás neurobí nič, čo musí urobiť každý sám za seba. Kľúčom k právnemu vedomiu a právnym istotám je podľa prezidenta poznanie našej ústavy. „Možnože prvým krokom by mal byť všeobecný, celospoločenský záujem na tom, aby v každej našej rodine bola Ústava Slovenskej republiky. Mali by sme sa o to postarať. My všetci, štát. Je v našom existenčnom národno-štátnom záujme, aby sme cez poznanie ústavy posilňovali vedomie spoločnosti o sebe, teda o nás, primkýnali našich občanov k svojej vlasti. Buďme vlastencami, ktorých zdobí hrdosť poznania aj práca pre budúcnosť. Žime však prítomnosti. Aj Ústavu Slovenskej republiky musíme brať z tohto pohľadu. Ale nezabúdajme, že by sme mali byť buditeľmi jej ducha my všetci!“ uzavrel svoje vystúpenie prezident Ivan Gašparovič.