Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2010 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na otvorení slovensko-ukrajinského podnikateľského fóra, Kyjev 6. 10. 2010
Vážený pán prezident, vážení páni ministri, dámy a páni,
pred chvíľou sme ukončili veľmi otvorené a plodné rokovania s pánom prezidentom Janukovyčom. Rozhovory potvrdili eminentný záujem našich krajín o posilnenie vzájomných hospodárskych i obchodných vzťahov, o rozšírenie ich zmluvnej základne.
Zhodli sme sa aj na tom, že Ukrajina a Slovensko sú veľmi blízke susedné priateľské krajiny. Samotná blízkosť však pre rozšírenie spolupráce a prehĺbenie dôvery nestačia. Dobré vzťahy a úspešná spolupráca neprichádzajú automaticky. Treba sa im neustále venovať, treba na nich vytrvalo a zodpovedne pracovať, treba s partnermi intenzívne komunikovať. Samozrejme, vo Vašom prípade dosahovať dobré výsledky, to si vyžaduje aj istú dávku podnikateľskej odvahy prichádzať do menej známeho prostredia. Preto si vážim, že súčasťou mojej oficiálnej návštevy Ukrajiny je aj toto Vaše fórum.
Chcem Vás všetkých ubezpečiť, že spolu s prezidentom Viktorom Janukovyčom sa jednoznačne vyslovujeme za rozšírenie vzájomných kontaktov a hlbšiu spoluprácu. Napriek minuloročnému dočasnému poklesu vzájomnej obchodnej výmeny tovarov a služieb, zapríčinenému svetovou hospodárskou krízou, pracujeme na zlepšení podmienok podnikania. O mnohých z nich sa hovorilo na zasadnutí zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu pred niekoľkými dňami v Bratislave a iste ste o nich hovorili aj dnes.
V auguste minulého roka nadobudla účinnosť Dohoda o vzájomnej podpore a ochrane investícií. Dnes bola podpísaná medzivládna Dohoda o zrušení konzulárnych poplatkov. Očakávame, že výrazne sa zlepšia možnosti vzájomného obchodu aj v súvislosti s ukončením rokovaní medzi Európskou úniou a Ukrajinou o vytvorení komplexnej zóny voľného obchodu. Jej vstupom do platnosti ukrajinskí výrobcovia získajú voľný prístup nielen na slovenský, ale samozrejme na celý spoločný európsky trh s 500 miliónmi spotrebiteľov.
Črtajú sa zaujímavé možnosti aj pre slovenské podnikateľské subjekty. Mohli by sa napr. zúčastniť rekonštrukčných prác na zlepšovaní cestnej siete Ukrajiny pred blížiacimi sa majstrovstvami Európy vo futbale v roku 2012. Žiaľ, dnes neexistuje žiadne priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Kyjevom. V zimných mesiacoch však veľké počty turistov z Ukrajiny prichádzajú stráviť zimné prázdniny v slovenských veľhorách. Snáď by sa našiel priestor na spoluprácu našich podnikateľských subjektov, na otvorenie priameho leteckého spojenia medzi Bratislavou a Kyjevom, prípadne s inými mestami našich krajín. Viem, že sa nejaký projekt rozbieha, tak budeme sledovať jeho finalizáciu.
Energetika je jednou z kľúčových oblastí našej spolupráce. Cez Ukrajinu k nám prúdi takmer 100% dodávok plynu a ropy. Je pre nás životne dôležité, aby dodávky boli maximálne spoľahlivé. Možno by v tejto súvislosti bolo vhodné a obojstranne výhodné, ak by sa aj niektorým slovenským podnikateľským subjektom umožnila účasť na rekonštrukcii siete ukrajinských plynovodov. Napríklad v rámci konzorcia firiem z Ruska a Európskej únie. Možno tomu napomôže skutočnosť, že Ukrajina sa pred niekoľkými dňami stala členom Európskeho energetického spoločenstva.
Podnikateľské prostredie v našich krajinách už dokáže generovať aj investičný kapitál. Rád by som pri tejto príležitosti vyzval veľké ukrajinské firmy k investovaniu na Slovensku. Dnes už vie Slovensko ponúknuť zahraničným investorom veľmi zaujímavé podmienky. Ponúkame výhody voľného pohybu osôb, tovaru, kapitálu i služieb, stabilné a priaznivé investičné a podnikateľské prostredie, i obchodovanie v euro.
V súčasnosti sme svedkami oživenia slovenskej ekonomiky, aj keď riziká zmiernenia tejto dynamiky pretrvávajú. Musíme sa vyrovnať hlavne s tvrdým dopadom krízy na trh práce. Povzbudzujúce je, že samotní bruselskí analytici predbežne odhadujú nárast slovenského hrubého domáceho produktu v tomto roku na viac než 4 %, čo je najviac z krajín EÚ.
Slovensko dnes patrí k významným výrobcom produktov v elektrotechnickom segmente, ktorý sa stal spolu s automobilovým priemyslom lídrom slovenského hospodárskeho rozvoja. Výrobky spotrebnej elektrotechniky s vyššou pridanou hodnotou, kde dominuje výroba LCD panelov, priniesli Slovensku prvé miesto vo výrobe televízorov na obyvateľa vo svete – rovnako tak vo výrobe osobných automobilov. Možno úspech týchto výrobcov bude inšpirujúci aj pre zámery viacerých z vás.
Vážený pán prezident, dámy a páni,
chcem zdôrazniť, že slovensko-ukrajinská ekonomická spolupráca i vaše podnikateľské iniciatívy majú plnú podporu vedení oboch našich krajín. Myšlienky, podnety, či projekty z dnešného dialógu preto vnímajme ako súčasť vytvárania ďalších oporných bodov pre pokračovanie vo vzájomne výhodnej spolupráci a na prospech hospodárskeho rastu oboch našich krajín.
Prajem Vám úspešný dialóg. |