„Povstanie bolo skúškou charakterov – ako osobných, tak i národného, v ktorej Slováci obstáli. Solidarita z tohto obdobia nemá v našich dejinách obdobu.“ Aj týmito slovami sa prihovoril prezident Ivan Gašparovič k účastníkom osláv 65. výročia SNP, ktoré sa uskutočnili v Banskej Bystrici.
Prezident SR vo svojom príhovore vyzdvihol nesmiernu silu Slovákov, ktorí v zložitých časoch našli v sebe silu a povstali. „Aj vďaka SNP sa môžeme stretnúť tu v Banskej Bystrici. Toto mesto by malo byť posvätným miestom pre všetkých Slovákov. Často sa jednoduchí ľudia doslova celí odovzdali zápasu na strane ľudskosti, proti bezuzdnej svojvôli a krutosti, akú vyprovokoval fašizmus. Všetci musíme byť vďační tým, ktorí išli so zbraňou do hôr a nevedeli, či sa vrátia.“ Ivan Gašparovič zároveň uviedol, že ho mrzí, že ešte aj dnes sa nájdu niektorí historici, ktorí si neuvedomujú, do akých živých rán namáčajú svoje perá a znevažujú fakty i obete.
Význam SNP ako jednej z najvýznamnejších udalostí dejín Slovákov na slávnostnom zhromaždení po pietnom akte vyzdvihli všetci traja najvyšší ústavní činitelia Slovenska. Jeho účastníkom vyslovili nesmiernu vďaku. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška pred Pamätníkom SNP vyzval účastníkov SNP, aby boli naďalej pre všetkých studnicou poznania. „Ľudácky štát nebol dobrým štátom, fašizmus sme nechceli a do povstania so zbraňou v ruke išli Slováci nie z donútenia, ale z presvedčenia, že nechcú totalitu, vojnu, holokaust,“ povedal v príhovore Pavol Paška. Podľa premiéra Roberta Fica ukázali účastníci povstania odvahu žiť v pravde.
V banskobystrickom Múzeu SNP traja najvyšší ústavní činitelia otvorili dve výstavy, ktoré pripravili veľvyslanectvá Rumunska a Ruskej federácie v SR. Rumunská výstava približuje účasť ich armády pri oslobodzovaní Slovenska počas druhej svetovej vojny. Ruská výstava návštevníkom priblíži časť dokumentov o SNP, ktoré sú v archívoch Ruskej federácie.
V deň osláv SNP si prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu SR Pavol Paška a premiér Robert Fico na železničnej stanici v Banskej Bystrici prezreli aj povstalecký pancierový vlak s názvom Štefánik. Organizátori osláv do jeho súpravy zaradili dva zrekonštruované originálne vozne z Povstania a dva vozne – repliky. Súčasťou súpravy boli i dva vozne, tzv. dobytčáky, v ktorých počas druhej svetovej vojny Nemci transportovali Židov do koncentračných táborov.
Na tohtoročných oslavách SNP boli okrem členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a priamych účastníkov povstania aj predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Alexander Barbakov, zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev na Slovensku, poslanci Národnej rady a členovia vlády SR. Nechýbali ani veteráni z Ruska, Rumunska, Českej republiky a Izraela.