Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2011 | Vyjadrenie prezidenta SR k 18. výročiu vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Euroreport, 6. 2. 2011
Vážení čitatelia,
v tomto roku si pripomíname nielen 18 rokov našej samostatnosti, ale aj 18. výročie vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Rok 2011 je zároveň pre ozbrojené sily šiestym rokom profesionálnej armády. Ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl Slovenskej republiky pozorne sledujem a citlivo vnímam ich reformný proces v kontexte európskeho i transatlantického obranného spojenectva.
Ozbrojené sily Slovenskej republiky za obdobie svojej existencie prešli náročnou a zložitou cestou. Majú veľký kredit, vysokú mieru dôveryhodnosti a občania ich vo všeobecnosti považujú sa stabilizujúci prvok v spoločnosti. Tento stupeň vysokej dôvery si armáda udržuje dlhodobo.
Mrzí ma, že schválený štátny rozpočet znížil výdavky na obranu v roku 2011 0 63 miliónov eur v porovnaní s minulým rokom. Predstavuje to len 1,1 percenta hrubého domáceho produktu, hoci pri vstupe do NATO sme sa zaviazali zvýšiť rozpočet obrany na dve percentá.
Šetrenie, ktoré sa dotklo aj rezortu obrany, narušilo pôvodný zámer racionalizácie a modernizácie ozbrojených síl. Musí sa šetriť v rámci prevádzkových nákladov a do ďalšieho obdobia sa budú musieť posunúť aj mnohé modernizačné projekty. Napriek tomu ozbrojené sily musia aj naďalej plnohodnotne reagovať na rozhodujúce požiadavky, aby Slovensko plnilo medzinárodné záväzky, predovšetkým v zahraničných operáciách. Armáda by mala i napriek týmto podmienkam aj naďalej udržiavať minimálne požadované spôsobilosti a kapacity na okamžité nasadenie, ak treba pomôcť občanom pri krízových situáciách, ako sú napríklad povodne, požiare či priemyselné havárie.
Slovenská republika sa svojou aktívnou participáciou na medzinárodných aktivitách podieľa na zlepšení bezpečnostnej situácie nielen na vlastnom území, ale aj v rámci medzinárodného spoločenstva. Konflikty vo svete potvrdzujú opodstatnenie vojenskej prítomnosti mnohonárodných síl v postihnutých oblastiach, kým sa bezpečnostná situácia nestabilizuje.
V mierových misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu sa od roku 1993 vystriedalo viac ako 13 tisíc slovenských vojakov. Plnili úlohy pri obnove a stabilizácii konfliktmi zničených oblastí na európskom i ázijskom kontinente. Svoje pôsobenie pritom v súlade s novým prístupom postupne koncentrujeme do menšieho počtu operácií. Slovenská republika sústredila svoju najväčšiu vojenskú misiu v súčasnosti najnáročnejšej operácii, v Afganistane. Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky pôsobia v 6 operáciách a misiách medzinárodného krízového manažmentu v 5 krajinách na 2 kontinentoch. Z toho v dvoch operáciách pod velením NATO (ISAF v Afganistane, veliteľstvo NATO v Bosne a Hercegovine), v dvoch operáciách pod velením Európskej únie (ALTHEA v Bosne a Hercegovine, EUMM v Gruzínsku) a v dvoch misiách pod velením Organizácie Spojených národov (UNFICYP na Cypre, UNTSO v Sýrii / Izraeli / Libanone).
V súlade so závermi decembrového lisabonského summitu NATO Slovensko zmenilo mandát pre príslušníkov našich ozbrojených síl v Afganistane a zameralo sa tak na odovzdávanie zodpovednosti vrátane výcviku a budovania afganských bezpečnostných síl v súvislosti s prebiehajúcim procesom odovzdávania zodpovednosti za krajinu do rúk afganských bezpečnostných síl. Zvýšili sme mandátový počet našich vojakov v Afganistane zo súčasných 314 na celkový počet do 348 príslušníkov. Zároveň bol rozšírený aj mandát spôsobilostí, a to možnosťou vyslať jednotku špeciálnych síl v počte do 20 členov a tímu na likvidáciu nevybuchnutej munície v počte do štyroch príslušníkov ozbrojených síl. Slovensko zároveň od tohto roka zvyšuje mandátový počet našich vojakov aj v Bosne a Hercegovine na 43 príslušníkov.
Teší ma, že práca slovenských vojakov v mierových misiách je vysoko hodnotená nielen predstaviteľmi Severoatlantickej aliancie, Európskej únie, Organizácie Spojených národov a ďalších zoskupení, ale aj politickými reprezentantmi i domácim obyvateľstvom krajín v mieste pôsobenia. Plnenie úloh vyplývajúcich z členstva v medzinárodných organizáciách zvyšuje prestíž Slovenska, vycvičenosť našich vojakov a predovšetkým prispieva k celosvetovej, ale aj národnej bezpečnosti. Ozbrojené sily Slovenskej republiky v roku 2010 odviedli kus dobrej práce. Svoju profesionalitu podľa verejnosti ukázali v zahraničných misiách, ale najmä pri odstraňovaní následkov živelných pohrôm, povodní a zosuvoch pôdy ktoré minulý rok Slovensko sužovali v nebývalej miere. Našej armáde treba za túto pomoc osobitne poďakovať, pretože zachránila nielen majetky ale i životy mnohých našich občanov.
Ozbrojené sily reagovali okamžite bez akéhokoľvek zdržania, za čo im patrí vďaka. Len počas povodní na Hornej Nitre bolo v plnom nasadení takmer 900 vojakov a 123 kusov rôznej techniky. V minulosti už vojaci viackrát zasahovali pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov spevňovaním brehov a hrádzí vrecami s pieskom, aby zabránili ďalšiemu vylievaniu riek z ich korýt. V mesiacoch máj a jún 2010 bolo pri povodniach na Slovensku nasadených viac ako 3 200 vojakov.
Som si vedomý, že obrana demokratických hodnôt, bezpečnosť i naše medzinárodné záväzky niečo stoja, a to nielen pokiaľ ide o peniaze, ale i účasť našich vojakov na rozličných misiách, kde často ide o život. Som presvedčený, že naši vojaci tam odvádzajú vynikajúcu prácu a som na nich, ale aj na ich blízkych hrdý. Svoju vďaku som im na sklonku roka vyjadril pri stretnutí na základni v Kandaháre, kde v ťažkých podmienkach obhajujú demokratické hodnoty a v najlepšom zmysle slova šíria dobré meno našej vlasti za jej hranicami. Chcem preto im, ale aj vojakom v ostatných misiách a ich rodinám zaželať veľa šťastia v novom roku, aby úspešne pokračovali vo svojej náročnej práci a aby sa im nič zlé nestalo. Rezortu obrany a ozbrojeným silám by som chcel do budúceho obdobia zaželať, aby sa im podarilo napĺňať ich neľahké úlohy a aby ich budúci rozpočet sa opäť začal približovať k sľúbenej hranici dvoch percent hrubého domáceho produktu. |