Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci dezignovanú predsedníčku vlády SR a podpredsedníčku SDKÚ-DS Ivetu Radičovú, aby spolu diskutovali o európskom finančnom stabilizačnom mechanizme. Na stretnutie hlava štátu pozvala aj predsedu vlády SR a SMER-SD Roberta Fica, ktorý účasť na poslednú chvíľu odriekol. „ Mrzí ma to, lebo som presvedčený, že záujmy, ktoré sú v prospech štátu by sme nemali riešiť prostredníctvom názorov len politických strán“, konštatoval prezident Ivan Gašparovič. Ako uviedol pred zástupcami médií, dnešné stretnutie malo nadväzovať na včerajšie stretnutie s dezignovanou premiérkou Ivetou Radičovou, kde hovorili o.i. aj „o postavení Slovenska a možnostií Slovenska získať dobrú pozíciu alebo stratiť dobrú pozíciu v rámci EÚ“. Ivan Gašparovič si vypočul názory Ivety Radičovej na problematiku schválenia tzv. európskeho ochranného valu. „Keďže na stretnutí (včera – pozn. red.) nebol prítomný pán premiér, dohodli sme sa, že si spoločne vypočujeme aj názory pána premiéra, a že prostredníctvom mojím, ako prezidenta republiky budeme hľadať východisko“, konštatoval prezident Ivan Gašparovič.
Dezignovaná premiérka sa hlave štátu poďakovala, že sa ujala organizácie stretnutia premiéra Roberta Fica a jej ako poverenej budúcej premiérky. „Veľmi si to vážim“, konštatovala. Ako ďalej uviedla Iveta Radičová, vláda, ktorá vzíde z týchto volieb dedí politické rozhodnutie, ktoré potvrdila ešte vláda premiéra Roberta Fica. „Dedíme isté politické rozhodnutia a vstupujeme do procesu ukončenia vytvorenia a politickej dohody o vytvorení európskeho ochranného valu“, konštatovala, pričom zdôraznila, že tento proces je politicky nezvratný.
Iveta Radičová však ďalej zdôraznila, že nemá žiadne oprávnenie na vytvorenie akýchkoľvek konkrétnych záruk za ďalšie potvrdenie a ratifikáciu prijatia politických rozhodnutí predchádzajúcej vlády. „Nemôžem vysloviť záruku za poslancov NR SR, ani celému procesu ratifikácie, ktorý napokon musí skončiť aj podpisom prezidenta SR“, uviedla. „Môj a náš záväzok tkvie v tom, že musíme rokovať o mechanizmoch napĺňania tejto politickej dohody. O mechanizmoch, ktoré určia výšku , spôsob a plnú alebo čiastočnú aktivizáciu SR v prípade ratifikácie a potvrdenia tejto rámcovej zmluvy“, konštatovala Iveta Radičová. Podľa jej slov nová vláda je na rokovanie pripravená a v prípade potvrdenia budú v krátkom čase rokovať priamo v Bruseli a následne i na pôde NR SR.