V bratislavskom hoteli Hotel Crowne Plaza sa uskutočnilo odborné sympózium „ Švajčiarsko – Slovensko: Rastieme vďaka inováciám“ o hodnote inovácií z pohľadu ich celospoločenského významu, ktoré organizovalo Švajčiarske veľvyslanectvo v Bratislave.
Na podujatí bola prítomná aj spolková kancelárka švajčiarskej vlády Corina Casanova a prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič na úvod odborného sympózia vystúpil s príhovorom. Vo svojom vystúpení pripomenul svoju nedávnu oficiálnu návštevu Švajčiarskej konfederácie, kde v Berne otvoril spolu so švajčiarskym ministrom hospodárstva švajčiarsko – slovenské inovačné fórum. Bolo zamerané na výmenu informácií a prehlbovanie spolupráce v oblasti inovačnej politiky a vedomostnej ekonomiky. „Naším zámerom bolo v duchu vášho dnešného motta „rastieme vďaka inováciám“ prediskutovať možnosti, ako využiť výnimočné skúsenosti Švajčiarska, ako poprednej krajiny sveta v inovačných aktivitách, pri vytváraní proinovačnej rastovej atmosféry na Slovensku. Na bernskom fóre zaznel náš eminentný záujem o užšie prepojenie slovenskej a švajčiarskej vedy, výskumu a vzdelávania, „ povedal prezident.
V príhovore ďalej ocenil, že témy dnešného fóra sa sústredili nielen na dosahovanie lepších výsledkov v oblasti výskumu, výroby, ale aj na spôsoby, ako inovovať a humanizovať, v zmysle približovať k človeku, samotné cesty k dosahovaniu týchto výsledkov. To platí pre sféru vedy, výskumu, techniky, výroby, ale i pre spoločenské vedy a sociálne aktivity, vrátane školstva, kultúry, zdravotníctva, ekológie a v neposlednom rade i politiky. Ivan Gašparovič inšpiratívne pripomenul aj polôiticko-spoločenské konotácie fóra, keď sa s dávkou hrdosti hlásil k skutočnosti, že Slováci a Česi pred 20 rokmi ukázali vysokú dávku inovácie a invencie pri pokojnom delení československej federácie. „V kontexte vtedajšej turbulentnej medzinárodnej situácie šlo o mimoriadne inovatívny a odvážny politický prístup a dôkaz značnej politickej kultúry. Dnes politici potrebujú rovnakú odvahu, aby inovovali svoje prístupy a presadzovali vnímanie demokracie nie ako priestoru pre hyperaktívnych politikov, ale predovšetkým ako systému pre aktívneho vzdelaného a dôstojného občana v štáte. V štáte, s ktorým sa občan stotožňuje, „ zdôraznil Ivan Gašparovič.
V súvislosti so súčasnou globálnou krízou konštatoval, že nás život čoraz názornejšie presviedča, že prírodné a technické vedy nemôžu poskytnúť odpovede na najpálčivejšie otázky problémy a rozpory, s ktorými je dnešná spoločnosť konfrontovaná. Najmä v sociálno-ekonomickej oblasti s neúnosnou polarizáciou bohatstva a biedy, odcudzením ekonomiky voči človeku a spoločnosti. Ale aj voči ekologickej sfére s čoraz nebezpečnejšou deštrukciou životného prostredia, ktorá vážne ohrozuje kvalitu nášho života.
Ivan Gašparovič vo vystúpení ďalej zvýraznil úlohu „vedomostnej spoločnosti. Lebo vedomostná spoločnosť je o vedomostiach v hlave, nie o certifikátoch o vzdelaní v rukách. Nie o certifikátoch, ktorých u nás pribúda, ale ktoré prinášajú spoločnosti minimálnu pridanú hodnotu. V tom spočíva, popri neporovnateľných výdavkoch na vzdelávanie a vedu, aj rozdiel, prečo sa Švajčiarsko radí na najpoprednejšie miesta na svete v kľúčových ukazovateľoch rozvoja vedomostnej ekonomiky a prečo je Slovensko v týchto ukazovateľoch na chvoste členských krajín EÚ. Naši švajčiarski priatelia lepšie chápu, že vzdelávacie a vedecké inštitúcie môžu prispievať výraznou mierou k tvorbe bohatstva v krajine, „ povedal prezident. V závere svojho vystúpenia hlava štátu konštatovala spokojnosť švajčiarskych občanov, ktorí si vážia krásu svojej krajiny, vedomosti i samých seba, vážia si človeka.“ Predovšetkým človeku slúžia inovácie. Tu kdesi sa skrýva tajomstvo ich úspechu. Využime toto fórum, aby sme sa od nich čo najviac naučili, „ vyzval na záver svojho vystúpenia na Swisness fóre prezident Ivan Gašparovič.