Ivan Gašparovič na sneme únie vystúpil s príhovorom, v ktorom hneď na začiatku poďakoval za zodpovedný prístup, ktorý predstavitelia miest preukázali pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov v súvislosti s aktuálnymi povodňami.
Prezident Slovenskej republiky ďalej v príhovore ocenil intenzívny dialóg, ktorý Únia miest viedla a vedie s hlavou štátu, predstaviteľmi vlády a Národnej rady Slovenskej republiky v oblasti pokračujúceho procesu decentralizácie a modernizácie verejnej správy.
Vo vzťahu k súčinnosti únie a Združenia miest a obcí Slovenska si Ivan Gašparovič myslí, že spájanie síl znamená väčšiu „palebnú silu“ v rokovaní so zástupcami štátu a znásobuje šance na úspech. Miestna samospráva je podľa slov prezidenta najnižším, ale aj najdôležitejším a najzodpovednejším stupňom zastupiteľskej demokracie, ktorá určuje charakter štátu i celej našej spoločnosti. „ Je zrejmé, že integrácia verejnej a najmä miestnej štátnej správy sa neosvedčila vo všetkých jej oblastiach. Z mojich stretnutí s občanmi jednoznačne vyplýva, že verejnú správu považujú za komplikovanú, nie vždy sa v jej štruktúre orientujú, čo dávajú najavo aj v účasti vo voľbách najmä do vyšších územných celkov, „ uviedol prezident.
Návrhy na novelizáciu stavebného zákona zo strany únie označil Ivan Gašparovič ako dobrý základ pre zintenzívnenie diskusie. „ Za jej súčasť považujem aj prvé konkrétne kroky vlády SR v reforme miestnej štátnej správy, úvahy o zmene konštrukcie druhého stupňa samosprávy, a v tejto súvislosti aj osobitného postavenia hlavného mesta SR Bratislavy, „ povedal Ivan Gašparovič.
Za najzložitejšiu a najdiskutovanejšiu tému v oblasti verejnej správy označila hlava štátu aj naďalej spôsob financovania samospráv, hlavne prenesených kompetencií. V tejto oblasti sú podľa slov prezidenta potrebné zmeny. „Tie sa však nemôžu udiať narýchlo, bez dôkladnej prípravy, bez dopadových štúdií. A už vôbec nie bez konzultácií s miestnymi samosprávami a proti ich vôli. Nazdávam sa však, že sa nám tu otvára priestor nielen na diskusiu, ale aj riešenie vecí v širších súvislostiach. Treba definovať – ako základ štruktúry verejnej správy – prirodzené centrá regiónov, ktoré budú schopné efektívnejšie zabezpečiť obslužnosť svojich občanov v spádovom území. Myslím si, že nie je potrebné, ba ani efektívne, aby všetci robili všetko, „ dodal Ivan Gašparovič.