Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014
Novoročný príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča
1. január 2014
Drahí spoluobčania,
na prahu nového roku 2014 sa pripájam k vašim blízkym, s ktorými ste si v Silvestrovskú noc zaželali zdravie, šťastie, lásku, pohodu a spokojnosť. Pozdravujem aj našich krajanov v zahraničí a tiež tých občanov, ktorých pracovné povinnosti, či rodinné okolnosti zaviali ďaleko od ich domovov. Pre nás, občanov Slovenskej republiky, má prvý január osobitnú hodnotu. Pred 21 rokmi sme si začali spravovať vlastnú krajinu. Slovensko začalo písať vlastnú históriu ako zvrchovaný štát, založený na princípoch demokracie, humanizmu, vzájomnej tolerancie a úcty. Rád vás po jubilejný - desiatykrát pri tejto príležitosti pozdravujem z pozície prezidenta a želám našej krásnej krajine i Vám, jej občanom bez rozdielu, veľa úspešných a dobrých dní a rokov. Nech sa nám darí v tejto zemi vytvárať atmosféru žičlivosti a spolupatričnosti k sebe, svojim rodinám, priateľom. Ale aj k našim dedinám, mestám a nášmu štátu, ktorý je naším spoločným domovom.
Žijeme v neľahkom období. Ekonomika Slovenska - podobne ako aj ekonomiky ostatných krajín Európskej únie - ešte stále prechádza náročným obdobím. Aj život bežného občana je ťažký. Obmedzené verejné financie a vysoká miera nezamestnanosti spomaľujú rast ekonomiky. Rok 2014 má byť z tohto pohľadu lepší, ale určite nie jednoduchší. Na naštartovanie nového ekonomického cyklu máme vytvorené vcelku priaznivé podmienky. Po voľbách v roku 2012 máme na Slovensku politickú stabilitu, širší spoločenský konsenzus a zlepšujúce sa medzinárodné postavenie krajiny.
Vážení spoluobčania, 20. výročie samostatnej Slovenskej republiky dalo dosť príležitostí ľudsky sa zamyslieť nad jej bytím. Som na Slovensko hrdý - vážim si túto zem, lebo je dosť dôvodov byť na ňu hrdý. Uvedomme si, že napriek našim každodenným problémom, napriek častým deprimujúcim správam našich médií, stále žijeme v šťastnejšej časti sveta. Vážme si samých seba! Pri mojich cestách po Slovensku i po svete nachádzam mnoho našich skvelých a úspešných ľudí. Lebo stojí za to pripomínať si, že sú to naši ľudia, ktorí vyrábajú jedny z najkvalitnejších áut a elektronických výrobkov na svete. Mnohí naši vedci pracujú v najznámejšom svetovom výskumnom centre CERN vo Švajčiarsku. Že aj slovenskí študenti patria medzi uznávané talenty svetovej kybernetiky. Že slovenská firma zabezpečuje špičkovú antivírovú ochranu počítačov na celom svete. A myslím, že vám neušlo, že v ostatných rokoch viaceré naše vína porážajú na svetových súťažiach aj vína z renomovaných krajín sveta. Tým chcem ukázať, že máme schopnosti, ktoré pri dostatočnej sebadôvere a zodpovednom spravovaní vecí verejných dokážeme dobre využiť v prospech celej krajiny. Neupadajme na duchu! Ani v týchto neľahkých časoch, lebo nie je na to dôvod. Napokon, celá naša novodobá história je dôkazom výnimočnej schopnosti vás, občanov tohto štátu, prejsť skúškami historických zlomov i prekonávania prekážok. Dnes môžeme konštatovať, že Slovenská republika má už v sebe zakódované hlboké, dynamické a nezvratné systémové premeny.
Nebojme sa preto bez pátosu i zbytočného sebatrýznenia pozrieť takpovediac aj pod vlastnú kožu. Hovorme viac o povahe a vnútorných vzťahoch slovenskej spoločnosti, o jej duchovných pomeroch, o jej kondícii či o riešení rozvojových problémov spoločnosti. Kľúčovým problémom sa stáva polarizácia spoločnosti. Rozdeľuje nás na chudobných a bohatých, vytvára skupinu ľudí bez pracovných príjmov, ale aj bez prístupu ku vzdelaniu, zamestnaniu, k informáciám a reálnym možnostiam života. Udržiavanie súdržnej spoločnosti, spolupatričnosti, dialóg, počúvanie sa navzájom a rešpektovanie sa je nevyhnutné. Týka sa to všetkých činiteľov verejnej politiky, podnikateľských kruhov, cirkví, rodín, ale aj nás jednotlivcov. Tak v časoch sociálneho zmieru, ako aj v krízových stavoch. Nesmieme zabúdať, že ak sú sociálne rozdiely dôsledkom nerovnakých príležitostí, nespravodlivého oceňovania za prácu, nedostatku pracovných príležitostí, znižuje to šancu na systémové udržiavanie spoločnosti ako vzdelaného, mravne sceleného, rozvojaschopného celku.
Milí spoluobčania, je šťastím pre túto zem, že aj vďaka našim predkom máme na čom stavať. Počnúc svätými Cyrilom a Metodom, máme osobnosti, ku ktorým sa môžeme obracať vo vážnych chvíľach. Máme históriu a skúsenosti, v ktorých môžeme hľadať ponaučenie a inšpiráciu. Tú by sme mali nachádzať aj v návrate k osvedčeným hodnotám, ktoré nám vždy pomohli prežiť – k tradičnej rodine, pôde, viere, vzdelanosti a zmysluplnej práci. Nie prvýkrát hovorím o význame tradičnej rodiny pre zdravý vývoj slovenskej spoločnosti. O rodine, ktorá prináša do nášho života pokoj, šťastné rodičovstvo, dôveru, porozumenie i schopnosť tešiť sa z maličkostí života. A opakujem čo som povedal pred pár rokmi v inom príhovore, to najvzácnejšie, čo nám život dáva, je samotný život. Vážme si ho. Možnosť historickej reflexie i budúcej vízie nášho bytia nám bohato poskytne aj práve sa začínajúci nový rok. Pripomenieme si počas neho tri významné míľniky našej novodobej histórie – 70. výročie Slovenského národného povstania, 25. výročie Nežnej revolúcie a 10. výročie nášho členstva v dvoch pre nás najvýznamnejších integračných zoskupeniach – Severoatlantickej aliancii a Európskej únii. V tomto roku budeme mať možnosť uplatniť svoje volebné právo trikrát - vo voľbách hlavy štátu, voľbách do Európskeho parlamentu a napokon vo voľbách do orgánov miestnej samosprávy. Je dobré, keď v našom štáte pretrváva kritický duch. Je správne, keď občania kriticky hodnotia rozhodnutia politikov na úrovni únie alebo na domácej scéne. Ale niekedy sa mi vidí, že priveľmi podliehame akémusi „sebabičovaniu“. Nevidíme, a nechceme vidieť dnešný okolitý svet, v ktorom nemáme najhoršie postavenie. Politika sa nesmie riadiť mediálne pokriveným marketingom. Musí vychádzať z pôvodnej myšlienky správy vecí verejných za širokej účasti občanov. Veľmi sme si želali demokraciu, keď sme ju nemali. Dnes, keď ju máme, ju nevieme zodpovedne využívať. Využime naplno svoje základné politické právo voliť. Nedopusťme, aby vo voľbách za nás rozhodovala tzv. mlčiaca väčšina.
Drahí spoluobčania, v tomto roku sa uzavrie môj druhý prezidentský mandát. Využívam túto príležitosť, aby som sa poďakoval všetkým, ktorí mi dali dôveru počas desiatich rokov stáť na čele našej domoviny. Cítil som túto dôveru v častom osobnom kontakte s vami vo vašich obciach, mestách a pracoviskách. Veľmi mi pomáhala pri výkone tohto neľahkého úradu. Lebo postavenie prezidenta v našom politickom systéme nie je nijako jednoduché. Vo viacerých bodoch aj nejednoznačné. Sám som sa ocitol vo veľmi zložitej situácii po odstúpení predchádzajúcej vlády. Nebolo to ľahké ani ľudsky, ani politicky. Pomáhali ste mi aj v situáciách, kedy sa niektorí pokúšali pošliapať ľudskú dôstojnosť prezidenta, kedy ignorovali alebo úmyselne nepravdivo informovali o práci prezidenta. Rád opakujem - je pre mňa cťou, že som počas dvoch období mohol zodpovedne napĺňať vami zverený mandát. Nech iní objektívne hodnotia, či a ako sa v priebehu týchto desiatich rokov darilo napĺňať strategické ciele Slovenskej republiky. Či sa zachovala a rozvíjala jej štátnosť, či boli garantované práva a slobody jej občanov. Či sa podarilo prekonávať zákernosti hospodárskej krízy. Do akej miery sa zvýšila vonkajšia a vnútorná bezpečnosť štátu a jeho občanov v našom priestore. Či Slovensko požíva vážnosť a uznanie. Či prispievalo k dobrým susedským vzťahom a aj či je spoľahlivým partnerom v Aliancii, Európskej únii alebo v eurozóne. Či sa na Slovensku aj v časoch politických a sociálnych kríz zachovala politická stabilita a či sa politické problémy riešili dialógom a kompromismi. Posúďte, lebo o toto som sa úprimne snažil. A mám pocit, že sa mi to s Vašou podporou v značnej miere darilo.
Milí spoluobčania, vinšujem vám šťastný nový rok. Nech v roku 2014 máte veľa energie, zdravia a síl pri uskutočňovaní dobrých predsavzatí. A ako každý rok, na záver vinšujem vám a vašim blízkym aj to starootcovské – veľa Božieho požehnania.
|