Slovenský prezident Ivan Gašparovič a poľský prezident Lech Kaczyński sa stretli na Orave
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a prezident Poľskej republiky Lech Kaczyński sa dnes privítali na hraničnom prechode v Trstenej. Obaja predstavitelia v rámci neformálneho programu potom zavítali do obce Novoť, kde si pozreli niektoré disciplíny furmanských súťaží a po priateľských rozhovoroch s občanmi odišli na Mestský úrad v Námestove. Tam pokračovalo stretnutie prezidentov Slovenskej republiky a Poľskej republiky s predsedom Žilinského samosprávneho kraja Jurajom Blanárom, primátorom Námestova Jánom Kaderom, predstaviteľmi miestnej štátnej správy, samosprávy, poslancami mestského zastupiteľstva, podnikateľmi a občanmi.
Primátor mesta Ján Kadera privítal vzácnych hostí a zaželal im „ nech je dnešné stretnutie motiváciou k ďalšej spolupráci". Starosta Námestova zvlášť poďakoval Ivanovi Gašparovičovi za všetku doposiaľ vykonanú prácu vo funkcii prezidenta SR. Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár vyjadril presvedčenie, že doterajšia dobrá spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti, pretože sa osvedčila v predvstupovej kooperácii oboch krajín. Juraj Blanár mimoriadne vyzdvihol prínos prezidenta Ivana Gašparoviča a poďakoval mu za konkrétnu pomoc pri realizácii enviromentálnych projektov vo vážnej problematike, ktorá sa týka čistoty vody v Oravskej priehrade. Slovenskému prezidentovi poďakoval aj za to, že už počas oficiálnej návštevy Poľskej republiky otvoril túto otázku a po jeho zaangažovanosti nastala oveľa väčšia intenzita odbornej činnosti na tomto projekte.
Ivan Gašparovič vysvetlil miesto svojej návštevy na hornej Orave s poľským prezidentom slovami: „Naša blízkosť, mentalita, história, blízkosť regiónov i ľudí je toho príčinou.“ Za ďalšiu príčinu označil mimoriadne dobrú spoluprácu oboch krajín aj regiónov a vysoko ocenil schopnosť solidarity a pomoci práve vďaka regionálnej blízkosti. Prezident Ivan Gašparovič vyzdvihol 136 spoločných projektov cezhraničnej spolupráce financovaných Európskou úniou, ktorá na ne vyčlenila vyše 180 miliónov eur. „Preto je záujmom oboch našich strán pomôcť ich realizácii vobidvoch krajinách“ a dodal, že „ak si pomáhajú prezidenti, verím, že si budú pomáhať aj občania našich krajín.“ Preto prezident SR podčiarkol význam vzájomnej a zmysluplnej komunikácie. „Ako výraz uznania a zásluh za rozvoj vzájomnej spolupráce si zvyknú predstavitelia krajín udeľovať štátne vyznamenania, ale pri veľmi oficiálnych príležitostiach,“ povedal Ivan Gašparovič. V Námestove sa rozhodol udeliť prezidentovi Poľskej republiky najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy a vysvetlil, že preto práve na podujatí uprostred občanov, aby zdôraznil kvalitu vzájomnej spolupráce v záujme občanov a v ich prospech.
Lech Kaczyński vysoko ocenil zásluhy Ivana Gašparoviča, pretože podľa jeho slov to bol práve slovenský prezident, vďaka ktorému sa po páde komunizmu medzi oboma krajinami rozvinul intenzívny a priateľský dialóg. Poľský prezident udelil Ivanovi Gašparovičovi tiež najvyššie štátne vyznamenanie Poľskej republiky Rad Bieleho orla.