Home | News | Press Department Archive | Year 2008
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal slovenského diplomata Miroslava Jenču
28. máj 2008
„Som veľmi rád, že môžem zablahoželať slovenskému diplomatovi, k vymenovaniu do takej vysokej funkcie akou je funkcia námestníka generálneho tajomníka OSN“, povedal na úvod dnešného stretnutia s Miroslavom Jenčom slovenský prezident.
Ivan Gašparovič prijal Miroslava Jenču, námestníka generálneho tajomníka OSN a vedúceho Regionálneho centra preventívnej diplomacie pre Strednú Áziu pred jeho cestou do sídla centra v Ašchabáde v Turkménsku, kde začne svoju funkciu vykonávať 8. júna 2008. Podľa Ivana Gašparoviča slovenský diplomat získal pozíciu, v akej ešte Slovák nebol. Je to dobré hodnotenie a významný úspech Slovenskej republiky a slovenskej diplomacie pri presadzovaní slovenských diplomatov na miesta v medzinárodných organizáciách. Slovenský prezident je presvedčený, že naša krajina má diplomatov, ktorí sú schopní zastávať významné posty v medzinárodných inštitúciách a v tomto duchu hovoril aj s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-Moonom počas jeho návštevy na Slovensku. Prezident SR verí, že misia Miroslava Jenču v Strednej Ázii bude úspešná, napriek tomu, že bude pôsobiť v oblasti, kde sú problémy s občianskymi právami, sociálne, vzťahové ale aj zahraničnopolitické.
Miroslav Jenča vo svojej funkcii považuje za dôležité zabezpečiť koordinovaný postup medzinárodného spoločenstva a medzinárodných inštitúcii v oblasti, ktorá je na jednej strane bohatá na nerastné suroviny, ale na druhej strane sú v tejto oblasti aj obrovské riziká, ktoré je treba riešiť. Po nástupe do funkcie bude musieť centrum založiť a nadviazať kontakty s najvyššími predstaviteľmi krajín Strednej Ázie, aby s nimi mohol koordinovať ďalší postup pri riešení krízových situácií. Za prioritné považuje slovenský diplomat riešiť otázku vodohospodárskej politiky, obchodu s drogami, nelegálnu migráciu. Keďže sa v susedstve nachádza Afganistan, je potrebné urobiť veľa, aby sa táto oblasť stala stabilnou. Preto považuje za nevyhnutné úzko spolupracovať s misiou OSN v Afganistane a zabezpečiť aby sa problémy riešili. "V tomto procese je úloha stredoázijských krajín veľmi dôležitá a majú čo ponúknuť, lebo veľmi dobre poznajú región, poznajú tradíciu, históriu a ich menšiny sa nachádzajú aj v Afganistane", dodal slovenský diplomat na záver. |