Oficiálna návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Bielom dome – významný medzník slovensko-amerických vzťahov
Prezident SR Ivan Gašparovič označil oficiálnu návštevu USA za veľmi úspešnú a považuje ju za významný medzník v slovensko-amerických vzťahoch. Prijatie v Bielom dome slovenská hlava štátu označila za „výnimočné“. Podľa Ivana Gašparoviča „je to aj určité zadosťučinenie aj pre občanov Slovenskej republiky, že Amerika nás vníma pozitívne a že s USA máme dobré vzťahy.“ Slovenský prezident skonštatoval, že slovensko-americké vzťahy sú v súčasnosti na najlepšej úrovni od vzniku našej samostatnosti. Zároveň svojmu hostiteľovi poďakoval za podporu pri vstupe do NATO, čím sa nám otvorili dvere aj do Európskej únie a stali sme sa dôveryhodným partnerom pre celý svet.
„Slovensko je spojencom a priateľom Spojených štátov. A ako prezident obdivujem tohto prezidenta. Má dobré, silné názory a oceňujem hodnoty, ktoré predstavuje.“ – týmito slovami otvoril prezident Spojených štátov amerických Gerorge Bush vyhlásenie pre tlač, krátko po stretnutí so slovenským prezidentom v Oválnej pracovni Bieleho domu.
Americký prezident vyzdvihol pôsobenie SR v Severoatlantickej aliancii, našu pomoc v boji proti terorizmu ako aj zámer posilniť slovenskú vojenskú účasť na operáciách v Afganistane o 100 %. „Počas svojho funkčného obdobia som s radosťou podporoval vstup Slovenska do NATO. Bol som presvedčený, že Slovensko bolo výborným partnerom a spojencom Aliancie, a história to potvrdzuje.“ – uviedol pred novinármi George Bush. „Chcem ubezpečiť pána prezidenta Busha, že Slovensko si aj naďalej bude plniť svoje povinnosti v rámci Aliancie a aj naša účasť v Afganistane bude podľa predstáv NATO.“ – reagoval slovenský prezident.
Americký líder na stretnutí so svojím slovenským partnerom Ivanom Gašparovičom oznámil aj zámer USA v krátkom čase zrušiť Slovákom vízovú povinnosť: - „Slovensko urobilo v oblasti zrušenia víz veľký pokrok. Očakávam, že v polovici novembra padne pozitívne rozhodnutie pre občanov vašej dobrej krajiny. Pán prezident blahoželám Vám a Vášmu ministrovi zahraničných vecí za dobrú prácu pri riešení tejto problematiky.“ Podľa našej hlavy štátu je zrušenie víz do USA dobrá správa pre slovenských občanov.
Prezidenti v Bielom dome diskutovali aj o globálnej finančnej kríze a o východiskách ako by Spojené štáty spolu s Európskou úniou mohli situáciu vyriešiť. Podľa slovenského lídra „Slovensko je dnes najväčším výrobcom osobných automobilov v prepočte na obyvateľa na svete, a tu môže nastať problém v znížení dopytu po autách.“ Ivan Gašparovič je však presvedčený, že slovenská dynamicky sa rozvíjajúca ekonomika „prekoná krízu bez väčšej ujmy.“
Prezident SR Ivan Gašparovič po návšteve Washingtonu odcstoval do Pittsburghu, kde ho prijal primátor Luke Ravenstahl. Najvyšší predstaviteľ pittsburskej samosprávy podľa svojich slov „s radosťou privítal prezidenta krajiny, ktorej krajanská komunita je jednou z najsilnejších v Spojených štátoch amerických práve v Pittsburghu a v Pensylvánii.“ Ravenstahl poďakoval prezidentovi Gašparovičovi za podporu, ktorú Slovensko venuje boju proti terorizmu a účasti v mierových misiách i operáciách Aliancie. „Tento postoj vnímajú Američania veľmi pozitívne“, uviedol primátor.
„Pittsburgh má pre nás Slovákov aj historickú hodnotu. Tu bola podpísaná Pittsburská dohoda, ktorá bola prvým krokom k vytvoreniu spoločného štátu Čechov a Slovákov Československej republiky,“ povedal Ivan Gašparovič. Podľa Luka Ravenstahla bolo pre Pittsburgh veľkým prínosom, keď pred sto rokmi začali do mesta prúdiť tisíce Slovákov, ktorí svojou prácou i kultúrou prispeli k rozvoju mesta.
V meste Pittsburgh žije najväčšia slovenská krajanská komunita, ktorej počet sa odhaduje na 100 000 až 150 000 obyvateľov. Prvá vlna slovenských emigrantov prišla do Pittsburghu v 90. rokoch 19. storočia.
Prezident SR sa tiež stretol s predstaviteľmi spoločnosti US Steel v ich centrále v Pittsburghu. Privítali ho viceprezidenti spoločnosti John Goodish, Cris Navetta, ktorí v minulosti pôsobili v spoločnosti US Steel v Košiciach, ako aj viceprezident Dave Lohr.
„Som veľmi rád, že som sa dostal na pôdu US Steelu, pretože táto spoločnosť má veľmi silné väzby na Slovensko,“ povedal slovenský prezident. Ivan Gašparovič zdôraznil, že práve US Steel má veľký podiel na rozvoji slovenského hospodárstva najmä metalurgie. Poďakoval za prácu, ktorú urobil americký investor pri budovaní hutníckeho koncernu u nás. Ako pripomenul Ivan Gašparovič: „história Pittsburghu je úzko spätá so Slovákmi a som veľmi rád, že aj prostredníctvom US Steel v týchto vzťahoch pokračujeme aj dnes.“
John Goodish, viceprezident US Steelu vyzdvihol podiel Slovákov pri budovaní hutníckeho koncernu v Pittsburghu, „lebo práve tí, s ďalšími prisťahovalcami z Európy postavili pittsburskú továreň US Steelu.“ Dave Lohr ocenil, že košický koncern US Steel dosahuje dobré hospodárske výsledky.
Slovenský prezident navštívil aj jednu z najstarších amerických univerzít – Pittsburskú univerzitu, ktorá vznikla v roku 1787. Na pôde univerzity vyjadril presvedčenie, že Slovensko má čo ponúknuť USA aj v oblasti vedy a vzdelávania. Dynamicky sa rozvíjajúce Slovensko potrebuje podľa Ivana Gašparoviča vzdelaných ľudí. Aj preto sa rozhodol navštíviť univerzitu v meste, ktoré má najsilnejšiu krajanskú komunitu v USA. S krajanmi sa slovenská delegácia stretla aj na recepciách v Pittsburghu a na Veľvyslanectve SR v USA vo Washingtone.