Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič privítal v Prezidentskom paláci členov diplomatického zboru, ktorí sú akreditovaní na Slovensku.
Na tradičnom novoročnom stretnutí hlavy štátu s diplomatmi bol prítomný aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák.
Ivan Gašparovič v príhovore privítal zahraničných hostí a pripomenul, že Slovensko je na prahu tretieho desaťročia svojej novodobej štátnosti medzinárodne rešpektovaným štátom. Je to aj vďaka tomu, že Slovenská republika bola zo strany medzinárodného spoločenstva akceptovaná už od prvých dní svojej existencie a to aj zásluhou mimoriadnych a splnomocnených veľvyslancov akreditovaných na Slovensku, za čo im prezident Ivan Gašparovič poďakoval.
Za dominantnú tému pri hodnotení uplynulého roka označil dlhovú krízu. Prezident sa prihovoril za silné a stabilné euro. „Naďalej chceme zostať v jadre európskej integrácie a aktívne prispievať do jej budúcej podoby. „
Vláda, ktorú minulý rok prezident vymenoval po predčasných voľbách, má podľa jeho slov predpoklady pre naplnenie týchto cieľov. Potvrdzuje to jej doterajší prístup ku kľúčovým otázkam európskej politiky. „Na pôde Európskej únie pokračujeme v prehlbovaní hospodárskej a menovej únie. V tomto roku sa to prejaví postupným dobudovaním bankovej únie v eurozóne. Ukazuje sa, že si budeme musieť zvyknúť na „viac Európy“ aj v oblastiach, v ktorých by sa nám to pred pár rokmi zdalo byť takmer nepredstaviteľné, „ pokračoval v príhovore prezident.
Pri hľadaní východísk z dlhovej krízy pripomenul Ivan Gašparovič jej sociálny rozmer. Kvalitu života našich občanov podľa neho nemožno hodnotiť len cez vývoj makroekonomických ukazovateľov. Súčasná kríza má, okrem ekonomicko-finančného, aj morálny rozmer. „Mám pocit, akoby sme práve túto skutočnosť stále prehliadali. Naďalej žijeme na dlh. Nielen fiškálny, ale aj morálny. Morálny dlh voči súčasným i budúcim generáciám „ dodal prezident.
Na margo témy vymenovania generálneho prokurátora Ivan Gašparovič diplomatom povedal: „ Ako dôkladní pozorovatelia slovenského politického diania viete, že slovenská politická scéna týchto dní žije otázkou nevymenovania generálneho prokurátora. S mnohými z vás som o tejto téme v priebehu minulého roka viackrát hovoril. Viete, že moje nedávne rozhodnutie je len potvrdením môjho dôsledného dlhodobého a nemenného postoja k tejto záležitosti, ktorý vychádza z dikcie slovenskej ústavy i z rozhodnutia ústavného súdu. Terajšie politické útoky proti môjmu rozhodnutiu sú preto útokmi proti ústavnému súdu. Sú aj pokusom o nájdenie témy, ktorá odvráti pozornosť od zlyhaní politikov pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora. Sú aj pokusom o nájdenie chýbajúcej agendy, ktorá by umožnila časti politického spektra verejne sa profilovať, lebo nemajú iné zmysluplnejšie vlastné politické či sociálno-ekonomické projekty. Moju úlohu v terajšej situácii vidím v upokojovaní vášní. Preto som vyzval k návratu k slušnej politickej komunikácii a k rešpektovaniu štandardných demokratických postupov a rozhodnutí ústavného súdu. Myslím si, že demokracia na Slovensku funguje a preto ju treba vnímať aj tak , že rozhodnutia ústavného súdu do takýchto rozhodnutí demokracie patria."
Do roka 2013 zaradil prezident SR ako veľmi dôležitú tému o pokrízovej obnove nášho regiónu a kontinentu, ktorou bude 18. summit prezidentov krajín strednej a východnej Európy a ktorý sa uskutoční v Bratislave 12.–13. júna tohto roku. „Pozval som hlavy 20 európskych štátov. Ambíciou tohto summitu je vygenerovať politické impulzy pre exekutívy zúčastnených krajín v ich úsilí o naštartovanie hospodárskeho rastu, zvýšenie konkurencieschopnosti a posilnenie sociálnej kohézie. Pozitívne sa chceme zviditeľniť aj prostredníctvom aktivít nášho druhého najväčšieho mesta – Košíc. Tie sa, ako vôbec prvé mesto v histórii Slovenska, spolu s Marseille stávajú Európskym hlavným mestom kultúry na rok 2013, „ pokračoval v príhovore prezident.
V oblasti zahraničných vzťahov zdôraznil pevné ukotvenie Slovenska v transatlantickom hodnotovom a bezpečnostnom systéme a spojenectvo s USA, ale aj dobré vzťahy Slovenska s jeho východnými susedmi – predovšetkým s Ukrajinou a Ruskom.
V závere príhovoru prezident Ivan Gašparovič vysoko ocenil prácu diplomatov a zaželal občanom štátov, ktoré reprezentujú a ich najvyšším predstaviteľom, úspešný a pokojný rok 2013.
Za hostí sa prihovoril ich najstarší člen – apoštolský nuncius Svätej stolice v Slovenskej republike Mons. Mario Giordana. Tlmočil úprimné pozdravy od hláv štátov a občanov, ktorých reprezentujú prítomní diplomati. Taktiež zablahoželal prezidentovi a predstaviteľom Slovenskej republiky k 20. výročiu Slovenskej republiky, osobitne podpredsedovi vlády a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslavovi Lajčákovi za jeho priateľskosť a ústretovosť; za to, že urobil „ výkon našej diplomatickej práce výrazne ľahším a plodnejším.“
Rok 2012 označil Mario Giordana za rok poznačený globálnou krízou, ktorá má dopad na životy občanov v mnohých krajinách zvlášť v sociálnej a ekonomickej oblasti. Slovenská republika má podľa jeho slov pevný základ, ktorý však dáva nádej na pozitívny vývoj do budúcnosti. V uplynulom roku bol politický život na Slovensku obnovený; prostredníctvom demokratických volieb nastúpila nová vláda, ktorá pracuje na ďalšom zlepšovaní demokracie.
Mario Giordana v príhovore vyslovil nádej, že všetky dobré úmysly sa spoja tak, aby konsolidovali základné hodnoty, ktoré podčiarkujú demokratický život; hodnoty akými sú ochrana slobody a obrana základných práv každej ľudskej bytosti. "Sme presvedčení, že tieto základné práva poskytnú priestor na boj proti kríze, na zachovanie bohatého dedičstva ľudskej a kresťanskej kultúry v tejto krajine a na uvedomenie si spoločného dobra pre všetkých občanov," povedal v závere príhovoru Mario Giordana.