Prezident SR Ivan Gašparovič privítal dnes v Prezidentskom paláci Angela Gurríu, generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Angel Gurría na stretnutí s hlavou štátu vyjadril názor, podľa ktorého Slovenská republika za 16 rokov svojej existencie dokázala, že je životaschopnou demokraciou s dynamicky rastúcim hospodárstvom. Svetová hospodárska kríza však zasiahla i Slovensko a preto jeho vláda intenzívne bojuje proti negatívnym dopadom krízy na občanov. „Naposledy, keď som bol na Slovensku, vyzeralo to, že pre Vás neexistujú žiadne limity, dnes kríza brzdí váš rast. Napriek tomu budete mať najlepšie hospodárske výsledky v Európe,“ uviedol generálny tajomník OECD. Pripomenul, že výhodou Slovenska je jeho úspešný vstup do eurozóny.
Slovenský prezident v tejto súvislosti ocenil aj postoj odborov, ktoré si uvedomili zložitú situáciu a nebudú požadovať zvyšovanie platov. „Základnou prioritou je udržanie zamestnanosti, hospodárskeho rastu a zachovanie sociálnych programov,“ povedal Ivan Gašparovič.
„Máme niekoľko odporúčaní, ktoré sme uviedli v našej správe. Odporúčame väčšiu flexibilitu vo výzvach, ktorým musí Slovensko čeliť,“ povedal o správe OECD Angel Gurría. Podľa jeho názoru by sa mali brať do úvahy regionálne rozdiely v jednotlivých častiach Slovenska. Ako ochrana pred rastom nezamestnanosti by mohla účinne pôsobiť rekvalifikácia zamestnancov, rovnako odporúča nezvyšovať minimálnu mzdu, aby nedochádzalo k poklesu pracovných miest. Slovensku by pomohla i flexibilita na trhu s bývaním. Bývanie, podľa Angela Gurríu, výrazne ovplyvňuje mobilitu pracovných síl. Potvrdil, že je dobré, ak sa vláda snaží strážiť deficit verejných výdavkov. Do budúcnosti však proexportná politika Slovenskej republiky bude potrebovať stimulačné balíky a iniciáciu PPP projektov, ktoré verejné výdavky zvýšia. „Akékoľvek opatrenia prijmete, budú musieť byť dobre načasované a cielené, aby ste vedeli, ako ich budete môcť zdrojovo nahradiť,“ upozornil Gurría.
Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že práve táto kríza potvrdzuje nevyhnutnosť kontrolnej funkcie štátu. „Dnes nemôže liberálna pravicová politika odmietať sociálne programy a rovnako nemôže fungovať ľavicová politika bez akceptovania trhových pravidiel,“ uviedol slovenský prezident. Európska únia, podľa prezidenta SR, nemôže fungovať len ako politické zoskupenie, ale musí byť aj účinným ekonomickým mechanizmom. Aj Angel Gurría súhlasil s názorom hlavy štátu, že „nadišiel čas, aby sa štát výraznejšie angažoval v kontrole trhu.“